שתף קטע נבחר

איתי פנקס ובן זוגו לבג"ץ: אשרו לנו פונדקאות

יואב ואיתי פנקס יבקשו להורות למדינה לאפשר להם להפוך להורים באמצעות פונדקאות. לטענתם, החוק ארכאי ומפלה: "אין סיבה שלא נהנה מהורות כמו כל זוג אחר"

בני זוג חד-מיניים יעתרו הבוקר (יום ד') לבג"ץ בבקשה להורות למדינה לאפשר להם להפוך להורים באמצעות פונדקאות.

 

השניים, יואב ארד פנקס (37) ובן זוגו, איתי פנקס, מבקשים מבית המשפט להורות לוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים במשרד הבריאות להכיר בהם כהורים על פי חוק הפונדקאות.

 

בעתירה יטענו השניים כי למרות שבידם היו כל האישורים הרפואיים, הוועדה סירבה להכיר בהם מאחר שחוק הפונדקאות קובע שהורים הם בני זוג - איש ואשה.

 

לטענתם, אין כל סיבה מהותית שלא לפרש את החוק כך שיחול גם על "איש ואיש". "לשון החוק היא תולדה של מציאות ארכאית שעברה שינוי מפליג בעשור וחצי שחלפו מאז הוא נחקק", נכתב בעתירה שתוגש באמצעות עורך הדין דורי ספיבק מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב.

 

בחמש השנים האחרונות ניסו בני הזוג בדרכים שונות, תוך השקעת מאמצים מרובים, להפוך להורים. לפני מספר שנים הם ניסו להביא ילד לעולם עם אשה, אולם לאחר שהרתה בתום כשנה של טיפולי הפריה חוץ-גופית, התרחשה הפלה. באשר לאפשרות של פונדקאות בחו"ל, יטענו בעתירה בני הזוג כי "מדובר במסלול רווי קשיים האפשרי רק לבעלי ממון רב, תוך קיפוח של בני זוג ממעמד סוציו-אקונומי נמוך".

 

השניים אמרו אמש כי בשל המכשולים שעומדים בפניהם לא נותרה להם ברירה אלא לפנות לבג"ץ.

"אנו עותרים לבג"ץ על מנת לתקן את האפליה השרירותית כלפינו. אין סיבה שכזוג נשוי שהוכר על-ידי המדינה, לא נהנה מהורות כמו כל זוג אחר". 

 

השניים יבקשו מבית המשפט לקבוע דיון מוקדם בעניינם, כיוון שגם אם תתקבל עתירתם מחכה להם דרך ארוכה למימוש בפועל של זכותם להורות. הם יטענו בבקשה כי בשל גילם, גם דחייה של מספר חודשים למימוש רצונם העז לילד גורמת להם לסבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתי פנקס. "אפליה שרירותית"
צילום: אסנת קרסננסקי
עו"ד ספיבק
מומלצים