שתף קטע נבחר

ברקת משיב אש: צווי הריסה לערבים - תוך ימים

גורמים בעיריית ירושלים אמרו כי בכוונת ברקת להביא לתסיסה סביב סוגיית "בית יהונתן" - ולגלגל את האחריות לפריצתה לעברו של פרקליט המדינה, משה לדור, שנזף בו על התנהלותו בפרשה. "הוא משחק באש", הזהירו חברי מועצה

מאמציו של השר אלי ישי "להכשיר" באופן רטרואקטיבי את בנייתו של "בית יהונתן" אמנם נמשכים, אבל ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שהתנה בעבר את מימוש צו איטום המבנה בהריסת בתי ערבים שנבנו במזרח הבירה ללא היתר - מקדם במלוא המרץ את הריסת הבתים. גורמים בעיריית ירושלים העריכו בשיחה עם ynet שבכך מנסה ברקת להפעיל לחץ על כל הגורמים המעורבים בפרשה, כדי לתת רוח גבית לתוכניתו של ישי.

 

על פי אותם גורמים, יחלקו פקחי העירייה כבר בימים הקרובים את צווי ההריסה לבתי הערבים, במקביל לתלייתו של צו האיטום על קירותיו של "בית יהונתן".  


"בית יהונתן". צו האיטום - בקרוב? (צילום: נועם מושקוביץ)  

 

בסביבתו של ברקת העידו כי בעקבות השתלשלות הפרשה, הוא חש פגוע ממה שהגדירו כ"עליהום המשפטי נגדו", שלדבריהם הגיע לשיאו במכתב הנזיפה ששיגר פרקליט המדינה, משה לדור, לראש העיר.

 

"הוא מנסה לעורר תסיסה גדולה", אמרו הגורמים והוסיפו: "ברקת רוצה לחזור אחר כך ללדור ולומר לו: 'תראה מה עשית'".

 

"ברקת מביא את 'תג המחיר' לתוך הבירה"

ההחלטה הצליחה לעורר זעם רב דווקא בקרב סיעות הקואליציה בעיריית ירושלים. "ראש העיר משחק באש", אמר ל-ynet ד"ר מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר מסיעת מרצ.

 

"אין ספק שמדובר בעליית רף במזרח העיר. זהו מקום כל כך רגיש, ומהלך כזה ייתן סתירת לחי למאמצים שהעולם עושה להושיב את אבו מאזן לשולחן הדיונים", אמר. מרגלית הוסיף: "מדובר גם בתקיעת סכין בגבם של תושבי סילוואן, שבשנה האחרונה שיתפו פעולה עם תכניותיו של ברקת בניסיון להגיע להסדר מתורבת לבעיית הבנייה הבלתי חוקית".

 

עוד אמר מרגלית, כי "לדור והפרקליטות כפו על ראש העיר לאטום את 'בית יהונתן', לא להרוס את הבתים בסילוואן. הוא עושה זאת רק כדי לרצות את הימין הקיצוני לקראת הבחירות הבאות".

 

מרגלית הוסיף כי ברקת נוהג "כאחרון נערי הגבעות", כלשונו, והזהיר כי במעשיו, הביא את מדיניות "תג המחיר" אל תוך ירושלים עצמה. "יותר מדי הדים של חומר נפץ צפים באוויר ויותר מידי פירומנים מסתובבים בעיר הזו", קבע.

 

סגן ראש עיריית ירושלים, פפה אללו, גם הוא מטעם מרצ, העריך כי חלוקת הצווים מהווה מהלך סמלי בלבד. "כולם יודעים שלא ניתן באמת להרוס את הבתים", אמר, "אין במהלך הזה ביטוי לשוויון שעליו מדבר ברקת. אני מקווה שזה לא יצא אל הפועל, כיוון שזה עלול לעורר מהומה. לא נראה לי שזה מה שהוא מחפש".

 

ח"כ טיבי: "ישי עבר על החוק הבינלאומי"

במקביל להתרחשויות במזרח ירושלים, התכנסה היום ועדת הפנים של הכנסת לדיון מיוחד בסוגיית התכנון המקומי במגזר הערבי. חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) התייחס לסוגיית "בית יהונתן" ותקף בחריפות את התערבותו של השר ישי בפרשה. "הוא עקף צו הריסה שיפוטי בעל משמעות מדינית ועבר על החוק הבינלאומי. כשהשר רוצה להכשיר בנייה בלתי חוקית - הוא יכול".

 

באשר לתופעת הבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי, האשים טיבי את המדינה באחריות למצב. "יש עשרות אלפי בתים לא מורשים בשל היעדר תכניות בנייה", אמר.

 

חבר הכנסת טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) אמר בדיון כי היעדר תכניות המתאר היא "אפליה הזועקת לשמיים ומחדל פושע של גורמי התכנון, שלא נתנו מענה לתושבים הערבים. אי אפשר להרוס מבלי לתת היתרי בנייה חוקיים. זוהי גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברקת. מהלך מתוך עלבון?
צילום: גיל יוחנן
בית יהונתן, שכונת סילוואן
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים