שתף קטע נבחר

אלי ישי אישר את הרפורמה בתכנון ובנייה

שר הפנים חתם והעביר לאישור הכנסת את הרפורמה בתכנון, הכוללת קיצור והקשחה של ההליכים התכנוניים והעברת אחריות מהוועדות המחוזיות לוועדות המקומיות. הירוקים טוענים שהרפורמה תוביל לבנייה פרועה של צמודי קרקע. ישי: "הרפורמה תקל ותקצר את הליכי הבנייה ובכך תגדיל את מלאי דירות מכל הסוגים ותוזיל את מחירי הדיור"

שר הפנים, אלי ישי, אישר היום (ד') את תזכיר חוק התכנון והבנייה החדש - "הרפורמה בתכנון ובנייה". חתימתו של שר הפנים, האחראי על התכנון והבנייה במדינה, היא שלב חיוני בדרך לאישור הרפורמה. השלב הבא, והאחרון, לפני יישומה בשטח, הוא האישור בחקיקה בכנסת.  

 

הרפורמה - שיזם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונחשבת ל"בייבי" שלו - כוללת הקלות בהליכים התכנוניים במטרה לקצר ולייעל אותם. הרפורמה מתקבלת באהדה בקרב יזמי הנדל"ן, הטוענים שהיא תאפשר להם להגדיל את מצאי הדירות ולמכור דירות רבות יותר.

 

היזמים טוענים שהרפורמה תכפה עליהם להוריד את מחירי הדירות - ולמרות זאת, הם יצאו ברווח, כי יוכלו לבנות ולמכור יותר. הרפורמה נתקלה בביקורת עזה בארגונים הירוקים, הטוענים שהיא תוביל לבנייה פרועה ובלתי מרוסנת בשטחים פתוחים.

 

יותר אחריות לרשויות המקומיות

הרפורמה כוללת שינוי במערך מוסדות התכנון, באופן שיאפשר להם לדון בכל תוכנית תידון בוועדה אחת בלבד - בניגוד למצב הקיים כיום, שבו חלק מהתוכניות נידונות גם בוועדת התכנון המקומית וגם בוועדה האזורית. 

 

הרפורמה כוללת העברת סמכויות מהוועדות המחוזיות לוועדה המקומית - בעיקר בגלל שהוועדות המקומיות נוטות לדון ביוזמות לבניית נדל"ן לגופו של עניין, ולהקל באישור הבנייה, לעומת הוועדות המחוזיות שבודקות את הדברים בראייה רחבה ומנסות לשמור על תוכניות המתאר הקיימות ולא לחרוג מהן. במרכז השלטון המקומי מתנגדים לסעיף הזה בחריפות, כיוון שלטענתם הוא יביא להגדלת העומס הגדול בלאו הכי על הרשויות, האחראיות על הוועדות הללו.

 

קיצור הליכים: 10 חודשים במקום שנתיים

הרפורמה תכלול אבחנה בין רישוי בנייה פשוט לאזרח פרטי, לבין רישוי מורכב, שיינתן ליזמים. זאת, במטרה לספק שירות מהיר יותר לאזרח המבצע עבודות בניה קטנות לשיפור רווחת חייו ומגוריו (כמו הדוגמא החביבה על ראש הממשלה נתניהו - סגירת מרפסת). הרפורמה קובעת מועדים קבועים וקשיחים לסיום הטיפול בבקשות לרישוי, לדוגמא: חודש וחצי לבקשה פשוטה עד 3 חודשים לבקשה מורכבת. בנוסף, הליכי האישור יתייעלו באמצעות הקמת "מכון בקרה", אשר יופעל על ידי המגזר הפרטי ויערוך בקרה הנדסית ובטיחותית ויוודא כי תכנון והקמת מבנים יעמדו בתקנים.

 

גם משך הטיפול בתוכניות של יזמים יקוצר, באמצעות לוחות זמנים מחייבים וכן סנקציות ותמריצים לגורמים המאשרים. היעד שהוצב לאישור תוכניות מפורטות הוא עד 10 חודשים, במקום חודשיים כיום, ולאישור תוכנית מתאר חדשה ליישוב עד שנתיים - במקום מעל 7 שנים כיום.

 

עוד כוללת הרפרומה תיקון של סמכויות ואת הרכב הוועדות המקומיות. נקבע כי הרכבם של הוועדות המקומיות יורחב ויתווספו אליו גורמים מקצועיים וציבוריים, שימוני על ידי ועדה מקצועית.

 

בנוסף, כוללת הרפורמה הקמה של מערכות ממוחשבות שישמשו להגשת תוכניות באמצעות האינטרנט ויאפשרו מעקב ובקרה יעילים אחר התוכניות המוגשות לאישור וביצוען.

 

אלי ישי: הרפורמה תוזיל את הדירות

ממשרד הפנים נמסר כי "הרפורמה תביא לפישוט וקיצור הליכי התכנון והרישוי, הורדת עלויות הרישוי ושינוי בהרכב הועדות המקומיות והתמקצעות חבריהן".

 

"הרפורמה תוזיל באופן משמעותי את הדירות", אמר השר ישי ל-ynet, "כיוון שככל שלוקח פחות זמן לתכנן ולאשר הקמת בתים, מלאי הבתים יגדל. אם דברים שהיום לוקחים שבע שנים יקחו שנתיים, ודברים שלוקחים שנתיים יקחו שנה וחצי, הטיפול המקצועי והביקור המקצועי וכל מי שמבקר את הגופים הורדת עלות הרישוי, כל אלה ביחד יביאו לייעול ולזירוז".

 

הירוקים טוענים שאין שום בעיה תכנונית בבנייה זולה באזורים עירוניים, שממילא מתיישבת עם התוכניות הקיימות, ושהרפורמה לא תסייע לבנייה כזאת אלא לבנייה פרועה של צמודי קרקע יקרים במקומות יפים שמיועדים לשימור, תוך פגיעה באיכות הסביבה.

 

"אין שום סכנה כזאת. הסכנה הייתה שהוועדות המקומיות יתנו יד לשחיתות אבל לוועדות יהיה רגולטור. אם הוועדות לא יפעלו לפי החוק, תהיה לנו סמכות לפזר אותה ולמנות במקומה ועדה מקצועית לחלוטין. אבל אני מאמין שלא צריך להגיע למצב כזה כי הן ירצו. אף אחד לא הולך לקראת היזמים. המגמה היא להקל על האזרחים. ברגע שהכל יהיה אוטומטי ומהיר זה יצמצם באופן משמעותי את האפשרויות של המאכערים. כשזה יידון בוועדת הפנים של הכנסת אני פתוח לכל רעיון יצירתי שיאפשר להקל ולייעל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הפנים, אלי ישי: "דואגים לאזרחים, לא לקבלנים"
צילום: חגי אהרון
מומלצים