שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סיפורי חלם: השר אישר, במכס לא יודעים

  שר התחבורה, ישראל כץ, הודיע השבוע כי הוא מתיר יבוא של אופניים חשמליים, אבל במכס עדיין לא סיימו לשקול את העניין מכיוון שלא קיבלו פניה רשמית. משרד התחבורה: נודיע להם שוב

  בראשית השבוע הודיע שר התחבורה, ישראל כץ, כי בעקבות תקנה עליה חתם, ניתן לייבא לארץ אופניים עם מנוע עזר חשמלי. שר התחבורה הסביר בדבריו כי החליט לאשר את יבוא האופניים, עקב חשיבותם הרבה כאמצעי תחבורה שיקטין את השימוש ברכב פרטי, ויתרום להפחתת הגודש בכבישים וזיהום האוויר. "במשרד התחבורה צופים ביקוש רב לאופניים החשמליים, לאחר שבשבועות האחרונים התקבלו באגף הרכב שבמשרד התחבורה בקשות רבות של יזמים, המתעניינים ביבוא של האופניים החשמליים", לשום הודעת השר.

   

  אלא שבאופן מוזר, דבריו של השר אינם עולים בקנה אחד עם המציאות בשטח. כמונו, גם אתם מצפים ודאי כי בהתאם להצהרה זו של השר, תהפוך רכישת אופניים חשמליים לכדאית יותר. עובדה, "בקשות רבות של יזמים" הגיעו הרי למשרד התחבורה. בנוסף, האופניים החשמליים לא עמדו בתקינה, לא ניתן היה לקבל עבורם רישיון רכב ולכן אסור היה לנוע עמם בכבישים. כלי שכזה אגב, נכלל בסעיף מס קבוע, של 7%.

   

  כעת אפשר לנוע עמם בכביש. ומכיוון שהם מונעים גם על-ידי דוושות, כלולים האופניים החשמליים בפרט מכס 90906, המחייב בנוסף למכס בשעור 7%, גם מס קניה של 72%. במילים אחרות, המס על האופניים החשמליים עלה בעקבות אישורו של השר לייבא אותם ארצה, מ-7 ל-79 אחוזים. ובמילים אחרות, הכרזת אישור הייבוא הפכה את היבוא עצמו לבלתי כדאי. וכל זאת, עקב חוסר תיאום בין משרד התחבורה לרשות המיסים.

   

  אגב, גם לתקן את צו היבוא החופשי, ולכלול בו את האופניים האלה, שכחו במשרד התחבורה. כעת, מי שירצה לייבא את האופניים, יתקל בבעיה כשירצה לקבל רשיון יבוא עבורם.

   

  ומה אמרו על כך במשרד התחבורה? "משרד התחבורה פנה לרשות מיסים כדי לשנות את התקנה", ענו לנו שם. ברשות המיסים אמרו כי "סוגיית המיסוי של האופניים החשמליים אכן עלתה, והבהרנו כי נשקול אותה בחיוב מרגע שתשתנה ההגדרה. אולם, טרם התקבלה פניה רשמית באשר להחלטה של משרד התחבורה".

   

  תגובות אלה מפתיעות כמובן. ראשית, מדוע בחר שר התחבורה להודיע על תחילת יבוא, לפני שתיאם זאת מול רשויות המס? מדוע בחר להודיע על כך, לפני שרשויות המס סיימו לבחון את העניין? ומדוע ברשות המיסים ממתינים לפניה רשמית, אם התקנה החדשה התפרסמה ברשומות?

   

  פניה נוספת למשרד התחבורה, בניסיון להבין מה קורה כאן, העלתה את התגובה הבאה: "נעביר פנייה נוספת לרשות המיסים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אופניים חשמליים: לא כולם שמעו
  צילום: חיים סירי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים