שתף קטע נבחר

סיכום שבוע בבורסה: סיום אופטימי

החדשות על סיוע האיחוד האירופי ליוון הרגיעו את חששות המשקיעים - לאחר פתיחה שלילית. בסיכום שבועי עלה ת"א 25 בכ-0.11%, ת"א 100 ירד השבוע בשיעור של 0.3%

השבוע נפתח במגמה שלילית במסחר בבורסה, בעקבות חששות שעלו ברחבי העולם בסוף השבוע לגבי מצבה הכלכלי של יוון ושכנותיה. חששות אלו הובילו לירידות שערים בבורסות העולם והשפיעו על הלך רוח המשקיעים.

 

החשש התפוגג אתמול (ה'), כאשר האיחוד האירופי הגיע להסכם לפתרון המשבר. אמנם ההודעה על חילוץ יוון הינה הודעה חיובית, אשר מטרתה למנוע מהמשבר להתפשט, אך המשמעות הינה שמדינות הגוש שיחלצו את יוון יאלצו להזרים כספים לכיסוי הגירעונות, ולכן באירופה הגיב השוק בירידות.

 

בסיכום שבועי עלה המעו"ף בכ-0.11% ונסגר ברמה של כ- 1,136 נקודות.

מדד תל אביב 100 ירד השבוע בשיעור של 0.3% לרמה של 1,068 נקודות.

מדד הבנקים עלה בשיעור של כ-0.5%.

מדדי המניות הקטנות הפגינו ביצועי חסר השבוע, כאשר מדד היתר 120 לדוגמה, ירד בשיעור של כ-1.5%.

מדדי אגרות החוב הקונצרניות סיימו שבוע ללא שינוי מהותי בערך המדדים.

 

מדד הביו-מד יושק בקרוב: במסגרת השינויים במדדים עליהם הודיעה לאחרונה הבורסה, הוחלט על השקת מדד מניות של חברות ביו-מד. תחום זה משך את תשומת לב המשקיעים בתקופה האחרונה, בעקבות התפתחויות שונות בחברות הפועלות בו.

 

מדובר בענף אשר יכולת ההבנה של המשקיע הממוצע לניתוח הפוטנציאל הטמון בחברות בו מוגבל ביחס לתחומים אחרים. משום כך ישנה חשיבות רבה לקבלת חשיפה למגזר באמצעות מוצרי מדדים, שתתאפשר עם השקת המדד

 

הסדר החוב של אפריקה: בתחילת השבוע הודיעה הנהלת אפריקה, כי היא דוחה את אישור הסדר החוב בשל בדיקה של הרשות לניירות ערך. הרשות דרשה מאפריקה פירוט נרחב על נכסיה ברוסיה, ובנוסף שלחה מערכי שווי מטעמה למדינה. אסיפת מחזיקי איגרות החוב נדחתה למרס. בתגובה לכך, נציגות מחזיקי האג"ח פנתה לרשות לניירות ערך בבקשה לקבל את דוח הביקורת על נכסי אפריקה ברוסיה.

 

בהמשך השבוע פרסמה החברה את דוח הסדר החוב המלא, ובו גם הצצה למסקנות הרשות לגבי הנכסים ברוסיה. מהדו"ח עולה כי קיימות בעיות רישום לחלק מהנכסים וישנה אפשרות שאפריקה תאבד את זכויותיה בחלק מהם.

 

אמפל: דיווחה השבוע על אישור ההסכם המחודש עם חברת חשמל לאספקת גז טבעי. כמו כן, פורסמו ידיעות בעיתונות על כך שהחברה מנהלת משא ומתן עם חברת חשמל לגבי חוזה נוסף. המניה נסחרה במגמה חיובית.

 

בזן: הודיעה השבוע על סגירת המימון להקמת הפצחן המימני - אשר מגדיל את גמישות מתקני הזיקוק ומאפשר זיקוק סך רחב יותר של סוגי נפט גולמי. מדובר בהשקעה של כחצי מיליארד דולר עם תפוקה של 25 אלף חביות ליום, כאשר ההפעלה צפויה במחצית ראשונה של שנת 2012.

 

החברה סיימה את שלב התכנון הראשוני. בנוסף החברה סגרה חבילת מימון בהיקף של כ-900 מיליון דולר עבור השקעה זו וצרכים נוספים של החברה. מדובר בהודעה חיובית שהשוק ציפה לה מזה מספר חודשים - ואכן המניה נסחרה בעליות שערים.

 

פרטנר: פרטנר דיווחה השבוע על התוצאות הכספיות לרבעון הרביעי של 2009. התוצאות היו מעל לקונסנזוס האנליסטים בשוק. אך כאשר בוחנים את שנת 2009 כולה ביחס לתוצאות ב 2008 - ניתן להבחין ירידה בפרמטרים רבים. החברה סיפקה תחזיות חיוביות לשנת 2010.

 

בנוסף, החברה הייתה בתקופה האחרונה במוקד תשומת הלב גם בשל הדיבידנד הגבוהה אותו היא עתידה לחלק בקרוב. השבוע פורסם כי התנגדות בעלי האג"ח למהלך הוסרה, לאחר שהוסכם כי כל ירידת דירוג תיתרגם לעליה בריבית בגובה 1%.

 

טבע: הודיעה בשישי האחרון כי תפריש 315 מיליון דולר ברבעון הרביעי להסדרת תביעות נגדה על "ניפוח" מחירי תרופות בפני תוכניות הביטוח הממשלתיות. מדובר במחירים הגבוהים ב-25%-30% מהמחירים אשר נגבו מהמשווקים.

  

מניות חיפושי הגז והנפט המשיכו לרכז עניין ומחזורי מסחר ערים השבוע. מניית מנופים עלתה ביום שישי בשיעור של כ- 23%. השבוע דווח כי בעלי השליטה בחברה, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי זכו ברשיון קידוח "מד אשדוד". עוד  פורסם כי בעלי השליטה הציעו לה 50% ברישיון.

 

גם מניית גבעות ריכזה עניין רב ומחזור מסחר גבוה במיוחד. החברה הודיעה על דחיית האסיפה הכללית של בעלי המניות לתחילת חודש מרץ, וכן על כך שהיא תתחיל את מבחני הפקת הנפט ב-18 באפריל. בסיום המבחנים תוכל גבעות לומר מהי כמות נפט בקידוח "מגד 5". 

 

 

 יסמין אורנשטיין וטל חודארה הן אנליסטית ומנהלת השקעות בכלל פיננסים, בהתאמה. 


פורסם לראשונה 11/02/2010 19:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבורסה בת"א
צילום: דנה קופל
מומלצים