שתף קטע נבחר

האג"ח שמרו על יציבות מרשימה השבוע

למרות תנודתיות גבוהה בשוקי המניות בארץ ובעולם - הייתה יציבות מרשימה בשוקי האג"ח המקומיים. מרבית תשומת הלב של המשקיעים הופנתה אל מצב כלכלות ספרד, יוון ופורטוגל

השבוע היינו עדים לתנודתיות גבוהה בשוקי המניות בארץ ובעולם, ולצידה יציבות מרשימה בשווקי אג"ח המקומיים. במהלך שבוע נטול אירועים יוצאי דופן או פרסום נתוני מאקרו מיוחדים בשוק המקומי, מרבית תשומת הלב של המשקיעים הופנתה אל מעבר לים, ושם מסתבר המשבר רחוק מסיומו.

 

 

סוף השבוע החולף, הפגין בצורה "מרשימה" עד כמה שבריריים שווקי המניות בעולם ועד כמה המשבר הכלכלי עודנו כאן. בתום השבוע החולף, ספגו רוב הבורסות בגוש האירו מהלומות עקב החשש המתגבר ממצבן של כלכלות ספרד, יוון ופורטוגל; השווקים בארה"ב הגיבו בחריפות אף הם למשבר בשוק האירו, כאשר נתוני התעסוקה הלא מעודדים מהמשק המקומי רק ליבו את האש; וכל זה גרר אף השווקים המתעוררים לירידות חדות במהלך סוף השבוע.

 

על מנת להמחיש עד כמה רע נפתחה שנת 2010, נציין כי אף לאחר התיקון בימים האחרונים, ירדו מדדי המניות העיקריים בארה"ב בכ-4%, מדדי אירופה העיקריים ירדו בכ-7%, וחלק ממדדי המניות הבולטים בשווקים המתעוררים ירדו בשיעור גבוה אף יותר.

 

מחכים למדד

אולם, מי שצפה כי שווקי המניות ואג"ח המקומיים יגיבו לסוף השבוע הרע שחוו שווקי העולם וייפתחו את השבוע בירידות חדות, התבדה. שווקי המניות המקומיים ירדו באופן מינורי לירידות שחוו שווקי העולם, ואילו שווקי אג"ח המשיכו להפגין יציבות מרשימה, כאילו עולם כמנהגו נוהג, כאשר דומה כי לעת עתה ההמתנה למדד חודש ינואר (שיתפרסם ביום שני הקרוב ולפי הצפי אמור להסתכם ב-0.3%-) ולהודעת ריבית בנק ישראל בתום פברואר, מעניינים יותר את משקיעי אג"ח.

 

כך, בעוד שווקי המניות בעולם רועדים, אג"ח הממשלתיות השקליות הקצרות נסחרו כמעט ללא שינוי, כאשר חלקו הארוך של העקום סבל מירידות של עד 0.5%. במקביל אג"ח הממשלתיות צמודות המדד הקצרות, חוו אף הן שבוע "משעמם" יחסית שבסופו כמעט ולא חל שינוי בשעריהן, כאשר גם במקרה זה חלקו הארוך של העקום סבל מירידות של עד 0.5%.

 

מדדי התל בונד, המשיכו להפגין יציבות מרשימה, כאשר בניגוד למגמה אשר חווינו בתום שנת 2008, נתוני מאקרו רעים וידיעות שליליות בקשר לכלכלות מעבר לים אינם גורמים עוד באופן אוטומטי לקריסת שוק אג"ח הקונצרני. כך, בסופו של שבוע, מדד התל בונד 20 והתל בונד השקלי, נסחרו כמעט ללא שינוי.

 

נזכיר, כי שני מדדי אלו רשמו תשואה של למעלה מ3.5% מתחילת שנה, אך בניגוד לציפיות חלק מהפרשנים לא חוו השבוע תיקון שלילי בעקבות הירידות בשווקי העולם והמומנטום השלילי בשווקים. בגזרת הנפקות חווינו השבוע רגיעה יחסית, המוסברת, בין היתר, בכך שבחודש מרס תפרסמנה החברות את תוצאות שנת 2009 - כשחלק מהחברות מתרכזות בהכנת הדוחות וחלק מעדיפות להמתין לפרסום דוחות עדכניים קודם להנפקה.

 

יחד עם זאת, "על הגדר" ממתינות לתורן מספר חברות לא מבוטל כגון נתנאל, אלבר, ביג, מצלאווי והכשרת היישוב (הנפקת אג"ח חדשות) וכן חברת פטרוכימיים (הרחבת סדרה קיימת) שינסו להנפיק אג"ח עוד בחודש פברואר.

 

מעיון בנתוני ההנפקות מתחילת שנת 2010, עולה כי בחודש ינואר הונפקו אג"ח קונצרניות בהיקף של 1.6 מיליארד שקל ואילו בחודש פברואר כבר הונפקו אג"ח בהיקף של כ-400 מיליון שקל (לא כולל הנפקת שטרי ההון של בנק לאומי בהיקף של 2 מיליארד שקל). נתונים אלו יכולים ללמד על הגאות היחסית בשוק ההנפקות ולהצביע על כך כי חברות ראויות עדין זוכות לביקוש בהנפקותיהן.

 

הכותבים, גיל נויברגר ויריב יוריסטה הם מנכ"ל רוטשילד קרנות נאמנות ואנליסט בבית ההשקעות, בהתאמה.


פורסם לראשונה 11/02/2010 19:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי שמעוני
המשקיעים ממתינים למדד
צילום: אלי שמעוני
מומלצים