שתף קטע נבחר

רמטכ"ל ארה"ב בארץ: הסנקציות, וחלופות אחרות

בעוד המעצמות מתקרבות להכרעה לגבי איראן והגרעין, ראש המטות המשולבים של הצבא האמריקני, אדמירל מייקל מאלן, נוחת היום לשורת שיחות עם הרמטכ"ל ובכירי צה"ל. במקביל, נתניהו יוצא לרוסיה - שתמיכתה בסנציות על טהרן קריטית

נגד האיום האיראני, בכל החזיתות: רגע ההכרעה של העולם מול איראן הגרעינית מתקרב, הנשיא האמריקני מבטיח "סנקציות חריפות" תוך שבועות, וישראל לא יושבת בצד. היום (א') יגיע לביקור בארץ יושב ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, אדמירל מייקל מאלן, וישתתף בשורה של דיונים ביטחוניים כשבמרכזם ההתעצמות האיראנית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייצא לשיחות ברוסיה.

 

איראן מתקרבת לפצצה - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

בצה"ל אומרים כי נושא הדיון הוא "שיתוף הפעולה בין הצבאות ואתגרים ביטחוניים משותפים". בפועל, מירוץ הגרעין של איראן יעמוד במרכז השיחות - תוך דיון במשמעות הסנקציות הכלכליות ומידת האפקטיביות שלהן, וכן בחינת חלופות אחרות. עבור אדמירל מאלן, שהתבטא לא פעם על הפוטנציאל המסוכן שבאיום האיראני, תהיה זו הפגישה התשיעית במספר עם מארחו, הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי.


מאלן ואשכנזי, בביקור קודם של ראש המטות המשולבים (צילום ארכיון: AP)

 

מאלן, חבר הקבינט האמריקאי בראשות אובמה, הוא גורם רב השפעה בארה"ב. בקיץ 2009 אמר כי הוא מתייעץ תכופות עם הרמטכ"ל הישראלי בנושא האיראני,

 ומחזיק בדעה לפיה השגת יכולת גרעינית מצד איראן עשויה לערער מאוד את היציבות במזרח התיכון. מנגד, הוא הזהיר גם ש"תקיפה באיראן עלולה לערער את היציבות במזרח התיכון והשלכותיה יהיו בלתי-צפויות".

 

באחרונה אמר מאלן כי אריאן גרעינית תהווה איום קיומי עבור ישראל, וציין כי לו ולאשכנזי "ראייה משותפת על עוצמת האיום ולוחות הזמנים", מכאן שאינו תומך מובהק בהערכה האמריקאית הרשמית, לפיה דרושות לאיראן חמש שנים עד שתגיע לייצור נשק גרעיני.

 

עוד על השולחן: חיזבאללה וחמאס

ביקורו של אדמירל מאלן בישראל יתקיים במסגרת סבב במדינות האזור. הוא יגיע ממצרים, וימשיך לירדן. לוח הזמנים הצפוף של האורח האמריקני יכלול כבר הערב פגישה בארבע עיניים עם הרמטכ"ל אשכנזי. השניים, שנמצאים ביחסים קרובים מאוד, נועדו בסוף ינואר בבריסל. בשנתיים האחרונות התחזק מאוד הקשר בין הצבאות וכך גם שיתוף הפעולה.

 

ביום שני ייערך לאדמירל מאלן משמר כבוד במחנה בקריה בתל אביב. הוא יקיים פגישה נוספת עם אשכנזי, וצפוי לקחת חלק בדיון בו ישתתפו חלק מאלופי המטה הכללי, בהם סגן הרמטכ"ל, אלוף בני גנץ, ראש אגף המודיעין, אלוף עמוס ידלין, ראש אגף התכנון, אלוף אמיר אשל, והנספח הצבאי בוושינגטון, האלוף גדי שמני. גם שר הביטחון, אהוד ברק, ייפגוש אותו.


מאלן לצד גייטס וקלינטון. קרוב לאובמה, בעל השפעה (צילום: AP)

 

מעבר לאיראן, בשיחות יעלו גם סוגיות נוספות, בהן התחמשות חיזבאללה - בעיקר מצד הגבול הסורי - ומיקומה של סוריה בציר הרשע, נתיבי הברחות אמצעי הלחימה מהים, האוויר והיבשה, מרקם החיים הפלסטיני בגדה והתעצמות החמאס. אדמירל מאלן צפוי גם לפגוש את הגנרל קית' דייטון, האחראי של אימון הכוחות הפלסטינים, ולשמוע ממנו עדכונים בנושא.

 

מאלן גם יבקר במוזיאון "יד ושם", שם יניח זר לזכר קורבנות השואה. לבקשתו, מפקד הצבא האמריקני ייפגש גם עם כמה עשרות מנציגי המשלחת הסיוע הצה"לית לאזור האסון בהאיטי, וישמע על חוויותיהם המקצועיות ועל הלקחים בהיבטי הרפואה והחילוץ.

 

נתניהו ייפגש עם פוטין ומדבדב

בחזית אחרת של המאבק, ינסה ראש הממשלה נתניהו לחזק את החלק הרוסי בפעולות נגד איראן, כשייצא לסדרת פגישות מדיניות במוסקבה.

 

נתניהו צפוי להיפגש במהלך היומיים בהם ישהם במוסקבה עם נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב ועם ראש הממשלה ולדימיר פוטין. הוא יוועד עם נציגי הקהילות היהודיות, עם בכירי עורכי התקשורת הרוסיים ויעניק ראיונות לעיתונות הרוסית. הנושא החשוב מבחינתו - הטלת סנקציות נוספות על טהרן.

 

רוסיה היא אחת מחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, האופציה הבולטת להחלטה על הסנקציות.

 ביקור נתניהו עשוי לקדם את הצבעת רוסיה בעד הצעד, כמדינה הרביעית לצד ארה"ב, צרפת ובריטניה. רק סין נותרה לפי שעה דבקה בהתנגדותה לסנקציות, גם אחרי הצעד המתריס של מחמוד אחמדינג'אד, שהודיע על תחילת העשרת אורניום לרמה של 20 אחוזים, בניגוד להצעת המערב לפיה תהליך זה ייעשה מחוץ למדינה.

 

יחד עם זאת, בלשכת ראש הממשלה הבהירו אמש כי בביקור ברוסיה יכללו נושאים חשובים ביותר ביחסים בין שתי המדינות, אותם יבקש נתניהו לקדם. "לנושאים הבילטראלים, ובראשם הנושאים הכלכליים, יש משמעות לא פחות חשובה מלנושא האיראני או לדברים שייאמרו בנושא התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים", אמרו אנשי נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מאלן ואשכנזי. יחסים קרובים
צילום: AP
נתניהו. שיחות ברוסיה
צילום: טס שפלן
מדבדב ואחמדינג'אד, בימים אחרים
צילום: AP
מומלצים