שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איגוד האינטרנט מציע: לימודי חובה לבטיחות ברשת
  איגוד האינטרנט, שפועל לצד גופים אחרים למען קידום האינטרנט וחינוך לשימוש נבון, רוצה לקיים תוכנית תלת שנתית אחידה בנושא שתכלול חינוך חובה לבטיחות ילדים ברשת. העלות המשוערת: 11 מיליון שקלים

  איגוד האינטרנט הישראלי רוצה לרכז ולמסד תוכנית הסברה לשימוש נבון באינטרנט, בחסות משרד ראש הממשלה ובמימון גופים פרטיים. האיגוד חיבר מסמך לתוכנית "אזרחות דיגיטלית" להקמת גופים שיתנו מענה לגולשים, ולגופי חינוך.

   

  בד בבד עם השימושים החברתיים והלימודיים, חשופים הצעירים גם לתכנים בלתי הולמים ולאנשים העלולים לתקוף ולפתות אותם. פגיעה מקוונת מתרחשת באמצעות המחשב, הטלפון הסלולרי, מצלמות, רשתות חברתיות, בלוגים וכדומה, נכתב במסמך ייזום של האיגוד.

   

  עוד צויין כי "הפגיעה באה לידי ביטוי באלימות מילולית, הצקה, הפחדה, הטרדה, החרמה, הכפשה, הפצת שמועות, פיתוי, הולכת שולל וחשיפת הפרטיות.

  בשל מאפייני הסביבה המקוונת, עוצמת הפגיעה והשלכותיה עלולות להיות חמורות לפחות כמו פגיעה פיזית".

   

  למסד את הפעילות הקיימת

  עמותות וגופים שונים פועלים בשנים האחרונות למען הסברה חינוך לשימוש נבון באינטרנט, ועזרה למי שאני מתמצא בתחום. האיגוד הקים קבוצת משימה לחינוך לשימוש נבון ברשת בשיתוף עמותת אשנ"ב במאי 2003, על פי אתר האיגוד. בקבוצה שותפים גם נציגי ממשל, נציגי גופי הורים וילדים, עמותות נוספות וחברות מסחריות.

   

  איגוד האינטרנט פעל בכנסת כאשר נידון חוק לפיו האינטרנט יסונן לגולשים כברירת מחדל. במקביל לפעילות הפרלמנטרית המשיך האיגוד, בפעילות הסברתית ואף החל לפני כשנה וחצי בקמפיין לגלישה בטוחה בהשתתפות ויקה פינקלשטיין - מתמודדת לשעבר בתוכנית "הישרדות". תקצוב פעילות זו הגיעה, בין השאר, מהתקציב השנתי של איגוד האינטרנט - שהינו עמותה פרטית.

   

  עוד פועל האיגוד בקיום מנגנוני הסדרה עצמית בכל הנוגע לתוכן באינטרנט ואחריות ספקי תוכן וגלישה - וזאת על מנת למנוע התערבות של המחוקק בתחום.

   

  שלוש שנים - 11 מיליון שקלים

  כעת, מפרט האיגוד תוכנית בת שלוש שנים שהוא מעוניין לרכז בחסות משרד ראש הממשלה, אך במימון גופים כגון מפעל הפיס, חברות הייטק, חברות אשראי

  ערוצי תקשורת וקרנות. המטרה, על פי האיגוד היא לכנס למשימה זו "את הארגונים השונים, העמותות ומשרדי הממשלה העוסקים בגלישה בטוחה ברשת תחת קורת גג אחת, כך שתובטח פעילות שוטפת ומתואמת בין כל הרשויות".

   

  "הפעלת התכנית דורשת מעורבות של מספר משרדי ממשלה: חינוך, תקשורת, בטחון פנים, משפטים – לכל משרד יש הרגישויות שלו וגבולותיו בשיתוף פעולה. הרעיון הוא שמשרד ראש הממשלה יצליח ליצור שיתוף פעולה בין משרדי" מסר רימון לוי, נשיא איגוד האינטרנט הישראלי. "הממשלה הינה גורם חשוב בכל תכנית רצינית... יש פעילות נדרשת שהיא בסמכות בלעדית שלה", אמר. 

   

  עלות התוכנית המשוערת של האיגוד היא 11 מיליון שקלים. מתוכם 750 אלף שקלים מיועדים להעסקת רכז לתוכנית במשרה מלאה למשך שלוש שנים. ההוצאות הבולטות בהצעת האיגוד כוללות 3.85 מיליון שקלים למסעי פרסום באמצעי המדיה השונים, וכן 4.8 מיליון שקלים להכשרת כוח אדם והעסקתו - רכזים מחוזיים ומדריכים בבתי הספר.

   

  קו חם לגולשים

  בין השאר, האיגוד מעוניין להקים מרכז ארצי שייתן מענה כוללני לכלל האוכלוסייה (ילדים, נוער, הורים, מורים).  המרכז יהווה גם קו חם לפניות בנושא הדרכה, פיתוח תוכניות הסברה וכלים לצמצום הסיכונים ברשת, מנגנוני ההסדרה עצמית, ריכוז שיתוף פעולה והדרכה בין הגופים השונים העוסקים בנושא, גיבוש תוכניות חובה ללימוד בבתי ספר לכל הגילאים והכשרת מדריכים.

   

  לוי אמר גם כי הקו החם מהווה חידוש בפעילות של האיגוד בשנים האחרונות. "על סמך ניסיוננו וניסיון בעולם. כאשר אדם -ילד, נער, הורה, מורה, גורם מטפל - נתקל באירוע מטריד, ומרגיש חסר אונים – מה שהוא צריך זה מענה מיידי ואנושי שיסייע בהכוונה ותמיכה. קו כז קיים במדינות רבות, אך לא בישראל", מסר לוי.

   

  עוד ציין, כי החידוש הוא בצורה של "תכנית רחבה, בראייה לאומית, בהיקף רחב ומתוך תפיסה כוללת. עד היום לא הוצגה בישראל תכנית בהיקף כזה".

   

  האיגוד מבקש ליצור חלוקת עבודה מסודרת בין המשרדים הממשלתיים השונים - כמו משרד החינוך, המשרד לבטחון פנים, וכן הגופים הפרטים. כמו כן רוצה האיגוד ליצור מנגון דיווח בין כולם - על מנת למנוע כפילות בעבודה וכן להפיק קמפנייים מקצועיים וכאלה שיתבססו על תחרויות בין תלמידים בוגרים ותלמידי מכללות - בנוגע לשימוש נבון ובטוח ברשת.

   

  קואלציית פעילות

  לוי מסר עוד כי הלקח מניסיונו של הארגון (וגם מממצאים בעולם) הוא שלהשגת המטרות נדרשת הקמת קואליציה רחבה, בפעילות מתואמת וברמה לאומית. איגוד האינטרנט יכול לתרום את חלקו, אבל המשימה היא מעבר ליכולתו וגם אילו היו בנמצא המשאבים הנדרשים – הדרך להצלחה מחייבת פעילות מתואמת בין גורמים רבים.

   

  "שום גורם יחיד (גם לא ממשלה, ובוודאי לא חקיקה של הכנסת) אינו יכול להתמודד עם המשימה ללא שיתוף פעולה", סיכם לוי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים