שתף קטע נבחר
צילום: index open

מחשבך הוא מבצרך: הצפנת הקבצים

סביר להניח שיש לכם דיסק און קי בתיק או על צרור המפתחות - בשביל לשמור על הקבצים המאוחסנים בו במקרה של אובדן, ובשביל להגן על קבצים במחשבים משותפים - כדאי להצפין - ויש מספר תוכנות שיעזרו לנו לעשות את זה

הצפנה דיגיטלית היא בעצם הפעלה של אלגוריתם מתמטי מסוג כלשהו על קובץ, תיקיה או אף כונן שלם - שמגנים עליהם מפני גישה או שינוי על ידי אנשים לא מורשים. קיימים סוגים רבים של הצפנה בדרגות סיבוכיות שונות כששמירה על הקובץ היא המטרה המשותפת.

 

לפני שנדבר על סוגי הצפנה והצורך בהגנה על מידע דיגיטלי באופן זה, חובה לומר שעל אף אינספור הבטחות מיצרני התוכנות וממציאי האלגוריתמים עליהם מבוססת הצפנת התוכן הדיגיטלי, אין ספק שלכל סוג של הצפנה תימצא פריצה.

 

לכן ההגנה על המידע צריכה להיות בהתאם לרמת הרגישות של המידע ויש לקחת בחשבון שרוב המסמכים והמידע השמורים על המחשב אינם כוללים סודות מדינה, ועל כן הצפנת תוכנה, בצירוף קצת הגיון בריא, בהחלט מספיקים כדי לשמור על פרטיותכם.

  

למה זה טוב ומי צריך את זה?

בעת שימוש במחשב שבו מתחלקים מספר משתמשים, מומלץ לכל משתמש לא להסתמך רק על הרשאות מערכת ההפעלה על קבצים ותיקיות - אלא גם להצפין מפני עיניים סקרניות את התיקיות בהן נמצא מידע רגיש. חלק מהתוכנות אף יאפשרו לכם ליצור כונן וירטואלי מוצפן בו תוכלו לאחסן את סודותיכם הדיגיטליים.

 

כמעט לכולנו יש כיום אמצעי איחסון נייד (דיסק-און-קי) בתיק או על צרור המפתחות. אם אתם מחזיקים מידע רגיש על הכונן הנייד, מומלץ שתצפינו אותו למקרה של אבדן או גניבה. המלצה נוספת הנוגעת לכוננים ניידים היא השארתו של קובץ טקסט לא מוצפן בתיקיה הראשית של הכונן בו תרשמו את פרטי ההתקשרות שלכם. אם הכונן האבוד שלכם יימצא על ידי אדם ישר - הוא ידע למי להשיב אותו, וסביר יותר שיעשה זאת (אם לא צפה טרם לכך בתמונות שצילמתם בחוף הנודיסטים בצרפת).

 

חשוב לציין שאבדן או גניבה לא מאיימים רק על כונני אחסון אלא גם על מחשבים ניידים, בהם מומלץ להתקין תוכנה המבצעת הצפנה מהירה של הכונן בזמן אמת (OTFE – On the fly encrytpion).

 

המלצה נוספת הנכונה לכל סוגי הכוננים, היא תוכנה למחיקה יסודית של קבצים שתמנע מכם מלהשאיר עקבות של קבצים רגישים על מחשבים ציבוריים.

 

בחרנו עבורכם מספר פתרונות חינם מומלצים להצפנה של קבצים, תיקיות וכוננים מהמבחר הגדול הקיים ברשת.

 

True Crypt

פיתרון זה, המבוסס על קוד פתוח והמופץ באופן חופשי, תומך במערכות הפעלה Windows, MacOS ולינוקס.

 

תוכנה זו מאפשרת, בנוסף להצפנתם של קבצים יחידים או תיקיות, גם הצפנה של כוננים שלמים - לרבות התקנים ניידים וכונן מערכת ההפעלה, כשכל הקבצים הנכתבים לדיסק יוצפנו כל ידי המערכת.

 

אפשרות נוספת ונוחה בפיתרון זה היא האפשרות ליצור כונן וירטואלי מוצפן על גבי המחשב, שאך ורק אתם תוכלו לגשת אליו ומערכות אחרות כלל לא "יראו”.


להורדה

 

Cryptainer LE

תוכנה זו המיועדת למחשבים עם מערכת ההפעלה Windows של מיקרוסופט (32 ו-64 ביט) מאפשרת ליצור "מטמוני קבצים" מוצפנים עבור קבצים תיקיות או כוננים, הצפנה של מדיה נשלפת וכן שליחת דואר אלקטרוני מוצפן, כשלנמען אין צורך בהתקנת התוכנה לפיענוח התוכן.

 

ממשק המשתמש של התוכנה נוח במיוחד, על אף שרמת ההצפנה כאן מוגבלת ל-128 סיביות בלבד.

 

להורדה

 

AX Crypt

עוד פיתרון קוד פתוח חינמי התומך משום מה רק במערכת ההפעלה Windows, מאפשר הצפנה של 128 סיביות וגישה נוחה לקבצים מוצפנים. תוכלו לערוך את הקובץ, ומשסיימתם התוכנה תצפין אותו מחדש ותמחוק כל זכר לקובץ הלא מוצפן מהמחשב.

 

להורדה

 

Sophos Free Encryption

גרסת החינם של פתרון ההצפנה של סופוס לחברות מתאים במיוחד אם ברצונכם להגן בקלות על קבצים מצורפים שאתם שולחים בדואר אלקטרוני. פיתרון זה מתממשק מול תוכנות דואר אלקטרוני נפוצות ותומך כיום במערכות הפעלה מבית מיקרוסופט בלבד.

 

בנוסף, התוכנה גם מכווצת את הקבצים המוצפנים כך שיתפסו פחות שטח בדיסק.

 

להורדה

 

dsCrypt

תוכנה זו אינה דורשת התקנה וניתן לשאת אותה גם על כונן נייד. הממשק פשוט מאוד ונוח ותוכנה זו נוחה במיוחד אם אתם זקוקים להצפנה של קבצים רק לעתים ולא להצפנה של כל הכונן.

 

התוכנה מתאימה לשלל מערכות ההפעלה מבית מיקרוסופט.

 

להורדה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצפנות דיגיטליות בתוכנות חינם
מומלצים