שתף קטע נבחר

נשות הכותל התפללו: "צעקו לעברנו נאציות"

את שמחת ראש חודש אדר החליפו בכותל עימותים מילוליים קשים בין חרדים לבין "נשות הכותל", שבאו להתפלל. אחת המתפללות: "צעקו לעברנו 'הלוואי שאלוהים ישמיד אתכן'"

מי שנכנס אדר מרבין בשמחה - ובריב - בכותל המערבי. עשרות חרדים התעמתו הבוקר (יום ב') עם כ-200 מתפללים ומתפללות מקבוצת "נשות הכותל" שהגיעו להתפלל באתר הקדוש, כמדי ראש חודש. החרדים מחו נגד התפילה המשותפת ברחבה העליונה ונגד ושירת הנשים שנשמעה בה.

 

דוברת התנועה המסורתית, טל שטיינר, שהשתתפה בתפילה, סיפרה ל-ynet: "נשים חרדיות שהיו בכותל צעקו לעברנו 'נאציות', 'נוצריות', 'לכו תתחתנו עם כמרים', 'הלוואי שאלוהים ישמיד אתכן' ו'תפסיקו להיות אישה עם אישה'".


החרדים מתקבצים ליד אזור התפילה (צילום באדיבות התנועה המסורתית) 

 

קבוצת חרדים הצטרפה אף היא למחאה, ובמהלך התפילה צעקו מעזרת הגברים "געוואלד", והפריעו לשירה ולהמשך התפילה הסדירה.

 

המשטרה, שבתפילות הקודמות עצרה מתפללת וזימנה אחרת לחקירה, היתה הפעם לצד נשות הכותל והרגיעה את הרוחות. העימותים הסתיימו בשעת קריאת התורה - אז עברו המתפללים למתחם "קשת רובינסון", שם לפי החוק מותרת קריאה בתורה לנשים.

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי "המספר ההולך וגדל של ישראלים המשתתפים בתפילות שוויוניות בכותל, מעיד על כך שהציבור הישראלי אינו מוכן לוותר על הכותל, ולהפקירו

לידי מיעוט קולני, קנאי ואלים. המאבק על אופי התפילה בכותל הוא חלק ממאבק רחב על דמותה של החברה הישראלית כחברה שוויונית".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס: "התרגשנו לראות את חניכי תנועת הנוער נוע"ם של התנועה המסורתית לוקחים חלק במאבק החשוב של שחרור הכותל מכבלי החרדים".

 

מלשכת רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ נמסר כי הרב מגנה את קבוצת הנשים המתפללות. "כמקום שקרוב ללבו של כל יהודי, מכל זרם ותפיסת עולם, הכותל חייב להישאר לעולם המקום שעוסק במאחד ולא במפריד בעם ישראל. הזרמים השונים צריכים להבין את המורכבות והרגישות שברחבת הכותל המערבי, ולהשאיר אותה מחוץ למחלוקת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העימותים בכותל
באדיבות התנועה המסורתית
גל תיבון
נשות הכותל
גל תיבון
מומלצים