שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ממזרים חסרי בושה

  למה חששו בקומדי סנטרל מסדרה על גוש קקי מדבר ומהו סרט האנימציה הבוטה ביותר אי פעם? מועדון הסרט המופרע מצדיע לטריי פרקר ומאט סטון, יוצרי "סאות'פארק" ו"טים אמריקה"

  במועדון הסרט המופרע אנחנו מתרכזים בקומדיות הפרועות ששינו את עולם הקולנוע. הפעם, נרחיק עד לשנות ה-90 המאוחרות של המאה הקודמת. כן, 13 שנים שלמות אחורה. למעשה, מעולם לא הרחקנו קרוב כל כך, אז החזיקו חזק ובואו נחזור בזמן חצי מטר אחורנית.

   

  טריי פארקר ומאט סטון התפרסמו בעיקר בזכות הסדרה הקומית המצויירת "סאות'פארק", הראשונה מסוגה שנועדה למבוגרים בלבד והפכה להיות הלהיט

  הגדול של הערוץ הקטן "קומדי סנטרל".

   

  כשפרקר וסטון היו ילדים, ניתן היה לזהות אצלם ניצני התנהגות סאות'פארקית אופיינית: בכיתה א' פרקר כתב את המערכון הראשון שלו על אדם שהולך לרופא שיניים וכל מה שמשתבש בזמן הטיפול. הוא הציג אותו עם חבר מול הכיתה במופע אימים שכלל צרחות ודם מלאכותי. בסוף המערכון, הראשים שלהם התפוצצו. הוריו של פרקר קיבלו טלפון מהמורה שטען: "בגלל הבן שלכם כל הילדים בכיתה בוכים". למחרת, פרקר בן השש נאלץ לעמוד מול הכיתה ולהסביר שהוא לא באמת רופא שיניים.


  סטון ופרקר בבכורה של "טים אמריקה". שובבים ונועזים (צילום: MCT)

   

  מאט סטון, השובב השני בצמד, למד מתמתטיקה באוניברסיטת קולורדו, ופרקר למד מוזיקה. השניים לקחו קורס בקולנוע לצד הלימודים הרגילים שלהם, ובתחילת הקורס התבקשו התלמידים להתחלק לזוגות ולהכין סרטון בן חמש דקות.

   

  שאר הסטודנטים הכינו סרטים אמנותיים בשחור לבן שעוסקים בייסורי האדם, כיאה לסרטי סטודנטים. פרקר וסטון, לעומת זאת, יצרו סרטו מצוייר שנקרא "ישו נגד פרוסטי" ובו מופיעות דמויות של ילדים חסרי שם שמזכירות את הדמויות המוכרות לנו מסאות'פארק, ועוד דמות שנהרגת באמצע הסרט בשם קני. הסרט נעשה בתקציב זעום וכך הוא גם נראה.

   

  עם סיום לימודיהם, השניים חיפשו נושא לסרט קומי באורך מלא. הם זכרו את סיפורו (האמיתי) של אלפרד פאקר, שהועמד לדין באשמת קניבליזם וזוכה מאחר שהפשע-לכאורה לא בוצע על אדמת קולורדו. פרקר וסטון, כצפוי, החליטו לעשות מזה מחזמר.

   

  הברכה שהביאה את המהפכה

  בינתיים, במשרדי רשת הטלוויזיה "פוקס", מפיק בכיר בשם בריאן גארדן חיפש רעיון לכרטיס ברכה מקורי במיוחד לעובדי החברה. הוא נזכר שפעם, כשהרצה באוניברסיטת קולורדו, נתקל בסרטון היסטרי על ילדים שרודף אחריהם איש שלג רצחני. גארדן פנה לפרקר וסטון וביקש מהם להפיק עבורו סרטון באותו סגנון אך הפעם בתקציב של 2,000 דולר. השניים הפיקו אותו ב-750 דולר ואת השאר שמרו לעצמם. בסרטון החדש, סנטה נלחם בישו תוך כדי צרחות ביפנית ושיגור קרני לייזר, וכל זה קורה לצלילי המוזיקה ממשחק המחשב "מורטל קומבט 3".


  מתוך "אורגזמו". כוחה המנטרל של האורגזמה

   

  באותם ימים, הווידאו באינטרנט היה עוד בחיתוליו והברכה הרצחנית הפכה ללהיט בדואר האלקטרוני. ערוץ "קומדי סנטרל" הציע לפרקר וסטון להצטרף לשורותיו. "עזבו את רשת פוקס המסורבלת", אמרו להם שם, "תנו לנו הצעה לסדרה שמבוססת על הברכה הזו. אצלנו תוכלו לעשות כל מה שתרצו".

   

  לא חלף זמן רב ופגישה נערכה במשרדי "קומדי סנטרל". "לסדרה החדשה קוראים 'המופע של מיסטר האנקי'", אמר פרקר לאנשי הרשת.

  - "נשמע מצחיק, על מה זה?"

  - "על עלילותיו של האנקי, גוש קקי מדבר. ויש לו גם כמה חברים, ילדים בכיתה ד'".

  - "תראו", גמגמו מנהלי הערוץ, "כשאמרנו כל מה שאתם רוצים לא התכוונו לגוש קקי. למה שלא תתמקדו בילדים?"

   

  קומדי סנטרל היו זהירים והזמינו רק שישה פרקים. פרקר וסטון לא חשבו שיהיה לזה המשך - הם רק רצו להכין את ששת פרקים הכי טובים שהם יכולים ולהמשיך לפרויקט הבא. כך נולדה הסדרה הסדרה המצליחה ביותר של "קומדי סנטרל" מאז ומעולם. השניים יצרו את הפרק הראשון בשיטה המסורתית של גזירי נייר. הם הרגישו שהם צועדים בעקבותיו של טרי גיליאם, שהיה אחראי על האנימציה ההזויה של חבורת "מונטי פייתון".

   

  אנימציה מעכשיו לעכשיו

  הפרקים הבאים הופקו באמצעות מחשב, תוך שימוש בטכנולוגיית אנימציה מתקדמת שמדמה הזזת גזירי נייר. סטון תיאר את זה כ"להשתמש בבולדוזר כדי לבנות ארמון בארגז חול". האנימציה הפשוטה קיצרה את תהליך הפקת הפרקים משלושה חודשים לשישה ימים, ו"סאות'פארק" הפכה לסדרת האנימציה היחידה שמסוגלת להגיב בזמן אמת לארועים אקטואליים.

   

  הם הדהימו את העולם כששידרו פרק על לכידת סדאם חוסיין תוך שימוש בתמונות ממקום המסתור שלו, שלושה ימים אחרי האירוע עצמו. פרק על פרשת טרי צ'ייבו - אישה בתרדמת שבעלה ביקש לנתק אותה מהמכשירים - שודר 12 שעות לפני שמתה, ונאום הנצחון של אובאמה צוטט במדויק 12 שעות אחרי שהנשיא הנבחר נשא אותו, דבר שנחשב בלתי אפשרי בסדרות קומיות רגילות בהן חצי מהעונה כתוב עוד לפני שניגשים להפקת הפרקים עצמם.

   

  אבל השניים לא עסקו רק באנימציה: הסרט "אורגזמו" (1997) מספר על בחור מורמוני שהופך לגיבור על שמנצח את אויביו בעזרת ה"אורגזמורייטור", סוג של רובה המביא את קורבנו לסיפוק מיני. ההצעה המפתיעה הבאה היתה מדיוויד צוקר בכבודו ובעצמו, יוצר "טיסה נעימה" ו"האקדח מת מצחוק", שהזמין אותם לשחק בסרט חדש בשם "בייסקטבול" (1998).


  "בייסקטבול". מצלמים ביום, מנפישים בלילה

   

  הסרט התבסס על משחק שצוקר המציא בנעוריו. טריי ומאט הסכימו להשתתף בסרט, בהנחה שעד שהצילומים ייצאו לדרכם "סאות'פארק" כבר תרד. אבל כידוע, זה לא קרה, והם נאלצו להצטלם בבוקר ולערוך את סאות'ארק בלילות. גם בסרט הזה שמה של הדמות המסכנה ביותר הוא קני.

   

  תבחרו נשיא, אנחנו נסתדר

  ב-2000 יצרו השניים סדרה חדשה. הרעיון היה לצלם סדרה שתספר על עלילות המשפחה הראשונה של ארצות הברית וחייה בבית הלבן. הפרקים כבר נכתבו, אבל עוד לא הוחלט מי יגלם את התפקיד הראשי כיוון שהבחירות עוד לא הוכרעו. פרקר וסטון בחרו שני שחקנים ראשיים - האחד נראה כמו ג'ורג' בוש, השני כמו אל גור. שניהם חיכו בבית לתוצאות הבחירות וידעו שהבחירות לנשיאות הן גם הבחירות לתפקיד הראשי בסדרה החדשה.

   

  לסדרה היו צריכים לקרוא "That's my Bush" או "Everybody loves Al". לבסוף בוש נבחר, ושמונה פרקים צולמו. זו היתה הסדרה היקרה ביותר שהפיקו בקומדי סנטרל, עם תקציב של 700 אלף דולר לפרק. זו גם הסיבה שלא צולמו פרקים נוספים.

   

  לסרטם הבא, "טים אמריקה", לוהקו אך ורק בובות. הצמד הבין ששחקנים זה דבר יקר שמגיע עם מניירות ותנאים, ושהגיע הזמן לעבוד עם מישהו שעושה כל מה שאתה פוקד עליו. הגיבורים, הפיצוצים, הרכבים הקטנים - הכל נעשה בסגנון אולד פאשן של בובות מריונטה ובלי אפקטים ממוחשבים בכלל.

   

  הסרט שיוקרן השבוע במועדון הסרט המופרע הוא "סאות'פארק הסרט: גדול יותר, ארוך יותר, ולא חתוך", והקונוטציה המינית של השם לגמרי לא מקרית: ספר השיאים של גינס כבר הכריז עליו בתור סרט האנימציה הבוטה ביותר בכל הזמנים עם 399 מילים גסות (מתוכן 146 הן "Fuck"), לא פחות מ-199 מחוות מגונות ו-221 פעולות אלימות. 

   

  הסרט זכה להצלחה אדירה בעולם והינו חסר גבולות לחלוטין, הן מבחינת השפה והן מבחינת העלילה. סדאם חוסיין שוכב עם השטן, ארצות הברית תוקפת את קנדה, והכי חשוב - סוף סוף יש תקציב למחזמר! ואכן, השיר "Blame Canada" היה מועמד לפרס השיר הטוב ביותר בטקס האוסקר לשנת 1999 והפסיד לפיל קולינס, איתו השניים סגרו חשבון באחד הפרקים הבאים בסדרה.

   

  אלון גור-אריה הוא במאי ותסריטאי "המוסד הסגור" ומנחה אירועי "מועדון הסרט המופרע" ברחבי הארץ. ביום שבת, 20 בפברואר, יוקדש האירוע בסינמטק תל אביב לפרקר וסטון ובסיומו יוקרן "סאות'פארק - הסרט". האירוע יגיע לסינמטק ירושלים ביום ה', 25 לפברואר. מפגש מל ברוקס עם הקרנת הסרט "המפיקים" יערך ביום ד', 24 בפברואר, בסינמטק ראש פינה .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים