שתף קטע נבחר

ביקורת ספרים: "יש לי עבודה בשבילך" - האמנם?

הספר "יש לי עבודה בשבילך", של צביקה ברגמן, הוא מדריך מקיף למציאת עבודה, המשלב דוגמאות ומענה לשאלות. אך יש בו גם כמה עצות מוזרות כמו משלוח מחצית קו"ח, או למצמץ באותה מהירות כשל המראיין. כדאי לקנות?

הספר "יש לי עבודה בשבילך", פרי עטו של הסופר ואיש העסקים צביקה ברגמן, מומחה בקריירה ועסקים, מבטיח רבות ולו בגלל שמו; הוא מקבץ יחדיו עצות והתוויות רבות כיצד להגיע למשרה הנחשקת, אך יש בו גם מעט נקודות בעייתיות.

 

 

על מנת שלא לחטוא לאיכויותיו של הספר אקדים את התשבוחות לכשלים, וישנם כאלה. ברגמן עובר עם הקורא את כל השלבים: הפיטורים, אסטרטגיית חיפוש עבודה ושלביה, משלוח קורות חיים ופעולות נועזות יותר שאמורות להביא אותך לשלב הבא, ההכנה לראיון, הלבוש לראיון, והראיון עצמו - משפת הגוף ועד אחרונת השאלות המתקילות שעלולים לשאול אתכם.

 

הספר גם מסביר בחוכמה ובתמציתיות כיצד לחפש את האינטרס של האדם שמולכם ולהתאים את עצמכם אליו: איך להתמודד עם ראיון על ידי המנכ"ל, על ידי מנהל כוח האדם, מנהל השיווק ועוד, וגם מה לשאול אותם בראיון.

 

התחילו דווקא מהסוף

ברגמן לא מסיים שם אלא ממשיך לטיפים בנוגע לקידום בעבודה והגעה לדרג הניהול הבכיר. לאחריו, באופן מוזר מעט, הוא כולל פרק בנוגע ל"רגע לפני שתצא לחפש עבודה חדשה" - דווקא בסיום הספר. בפרק זה הוא מדבר על הצורך לברר עם עצמכם מהם יעדיכם ומטרותיכם, כדי להתאים את המשרה המבוקשת לשאיפותיכם. כך לא רק שהחיצים שתירו יפגעו, אלא תדעו גם לאן לכוון אותם.

 

ברגמן נוגע גם מעט בדימיון מודרך ומבקש לשנות את החשיבה ממפקפקת (האם אצליח להגשים את החזון?) - לפרקטית (כיצד אצליח להגשים את החזון). אולי, ולא בלי סיבה, הוא חשש שאם פרק זה יפתח את הספר הוא ירחיק את הקוראים המבקשים את ה"איך" וה"מה", מיד ועכשיו. כך או כך, טוב יעשו הקוראים אם יפתחו את הקריאה בספר דווקא בפרק זה החותם אותו.

 

הכשלים

על אף המחמאות, הספר לא חף מבעיות: נראה שבמאמץ לחדש השתרבבו מספר מועט של עצות שלהערכתי אינן עומדות במבחן המציאות. למשל הצעתו למשלוח חצי עמוד מסקרן של קורות חיים בפקס, באופן שאמור לגרות את המעסיק ליצור קשר עם המועמד בעצמו.

 

אינטואיטיבית, כשמגיע משהו קטוע לדואר האלקטרוני שלי או לפקס - אני מתעלם. אני מניח שהדבר לא שונה בתחום משאבי האנוש, בוודאי לא כשיש מועמדים ראויים רבים המתדפקים על הדלתות. במקרה זה אולי אף אסיק שאם נקטע לכם משלוח הדף באמצע, אז אתם חסרי מזל ואינני רוצה אתכם אצלי. במקרה הקלוש שאכן ייצרו עם אותו המועמד קשר - לא מופרך יהיה להניח שלו היה אותו מועמד שולח את קורות החיים השלמים התוצאה הייתה דומה.

 

דוגמה דומה נוספת היא עצתו "למצמץ בראיון באותה מהירות" כמו של המראיין. עצה מוזרה זו חותמת מספר עצות נכונות מאוד שעיקרן שיקוף ויצירת אווירה נוחה יותר בין המרואיין לבינכם.

 

ספק אם המועמד יצליח גם להתרכז בקצב המצמוצים של העומד מולו, גם להתאים את עצמו לכך (בבדיחות מה ניתן לשאול, מה אם הוא מיצמץ בדיוק באותו הזמן ופיספס?) ובה בעת להקשיב להקשיב לשאלות, לשמור על שפת גוף נכונה לענות את התשובות הנכונות ועוד ועוד. דוגמה זו נותנת את הרושם שברגמן התאמץ למצוא עוד מחווה של שיקוף - שלא קיימת ברשימות הטיפים של אחרים לצליחת ראיון.

 

בעייתיות נוספת אני מוצא בשם הספר; לצביקה ברגמן אין עבודה בשבילכם. מה שכן יש לו זה מדריך טוב ומקיף, שמטרתו לדרבן את מחפש העבודה לשפר את מצבו, תוך כדי מתן כלים לכך.

 

הספר מרכז במתווה ברור ומפורט את השלבים למציאת עבודה תוך מתן מענה לרוב השאלות שיכול אדם סביר לשאול בהקשר של חיפוש עבודה - ויותר מכך. עם זאת, אתן למחבר ליהנות מהספק בכך שאניח שמדובר במשחק מילים לפיו הלימוד מהספר הוא "העבודה" שהוא מטיל על הקורא בדרך למציאת עבודה.

 

לקנות או לא לקנות - זו השאלה

השורה התחתונה: אם אתה מחפש עבודה ונראה לך שאתה זקוק לעזרה - הספר של ברגמן עשוי לספק לך מידע חיוני ותשובות לשאלותך: הוא מקיף ומפורט, מאיר עיניים ועמוס דוגמאות.

 

אם אתה מתעצל לעבור מאתר לאתר באינטרנט וממאמר למאמר בכדי ללקט עצות ומענה לשאלות שמטרידות אותך, ומעוניין בכל המידע בכף ידך ובמקום אחד  - הספר הוא פיתרון מומלץ.

 

זכור, עליך לפעול בהסתייעות בעצות הניתנות, גם בספר זה וגם בספרים אחרים, על מנת למצוא את המשרה אליה אתה שואף להגיע. זאת מכיוון שעל אף השם המבטיח, הקריאה לבדה לא תשיג לך עבודה.

 

מחיר מומלץ של הספר בחנויות: 89 שקלים. 

 


פורסם לראשונה 27/02/2010 21:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים