שתף קטע נבחר

זירת הקניות

החיסכון שבהחלפת מזגנים ישנים - כמו תחנת כוח

כך שר התשתיות עוזי לנדאו, בכנס האנרגיה הסולארית באילת. השר הציג בכנס את הפרויקטים השונים של אנרגיה מתחדשת, באמצעותם מתכוונת המדינה להפיק עשירית מהחשמל שלה ב-2010. אך הוא לא מקל ראש גם בחיסכון: החלפת מזגנים ישנים, אמר, יכולה לחסוך תוך חמש שנים 350 מגהוואט חשמל

אנרגיה מהשמש או דווקא חיסכון בחשמל - מה טוב יותר? נדמה שזוהי השאלה שמלווה את ההצהרות מלאות החזון בכנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת.  

 

החברות המובילות בעולם בתחום הסולארי, בכירי המומחים ושורה של מקבלי החלטות מכונסים באילת לדון בעתידו של הענף בארץ ובעולם. שר התשתיות, עוזי לנדאו, אמר בכנס כי המדינה תשקיע בשנים הקרובות מאות מיליוני שקלים בפיתוח טכנולוגיות והתקנה של מערכות לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים - שמש, רוח, ביו-מסה ועוד.

 

המטרה היא שבשנת 2020 יופקו 10 אחוזים מצורכי החשמל של ישראל ממקורות מתחדשים. מדובר על תחנות כוח סולאריות גדולות, חוות סולאריות קטנות או גגות של מבנים מסחריים, וגם גגות פרטיים שיכוסו בפאנלים סולאריים. היקף הניצול של אנרגיה סולארית יהיה כ-1,550 מגהוואט תוך חמש שנים, וכ-2,800 תוך עשור. כמו כן מדובר על שימוש באנרגיית רוח (טורבינות, בעיקר בנגב) ובמתקני יצור אנרגיה מביו-מסה - כלומר אשפה אורגנית.

 

הכסף לפיתוח ויישום התוכנית הזו יגיע, בין היתר, מאיתנו, באמצעות ייקור תעריפי החשמל; אותם תעריפים שהוזלו רק לאחרונה בגלל שהמדינה הגדילה את היקף ייצור החשמל מגז טבעי, שהוא זול יותר מפחם. על פי הערכות משרד התשתיות, בעשור השנים הקרובות תירשם עלייה מצטברת של 18 אחוז בתעריפי החשמל בישראל.

 

אך לא רק לייצור אנרגיה מהשמש הקדישו בכנס זמן - אלא גם לחיסכון בחשמל. משרד התשתיות הציב יעד להקטנת צריכת החשמל ב-20 אחוזים מהצריכה הצפויה ב-2020. הדרך להגעה ליעד הזה תלויה בעיקר במעבר לשימוש במכשירי חשמל יעילים יותר במגזרים השונים, ובאיסור יבוא של מוצרי חשמל בזבזניים.

 

בנוסף, תעודד המדינה גריטה של מכשירי חשמל ישנים. בהקשר זה אמר לנדאו כי אם תשקיע מדינת ישראל 200 מיליון שקל בשנה בהחלפת מזגנים ישנים וזוללי חשמל במאה אלף בתי אב, ניתן יהיה כעבור חמש שנים להגיע לחיסכון בחשמל בהיקף של 350 מגהוואט - שווה ערך לחשמל שמייצרת תחנת כוח אחת. כמו כן יופעל תקן לבנייה חסכונית באנרגיה, תושק תוכנית תמריצים לשיפור האיטום והבידוד הביתי - כמו בארה"ב, וגם קמפיין ציבורי לחיסכון בחשמל.

 

בתוך כך, שר התמ"ת בנימין בן-אליעזר הודיע בכנס כי בימים אלה נבחנת הקמת תחנת כוח סולארית מצרית-ישראלית. על פי התוכנית, מצרים תספק את השטח וישראל את הטכנולוגיה; את החשמל יחלקו בין השותפות ואת העודפים ימכרו. לדברי בן אליעזר, נשיא מצרים חוסני מובארק הביע עניין וסוכם לבחון את הנושא.

 

עוד נודע כי ישראל וירדן יקימו במשותף כבר השנה סמוך לעקבה מתקן ראשון לזיקוק ביו-דיזל בעלות של ארבעה מיליון אירו. סלאח עזאם, נשיא מכון המחקר הלאומי לאנרגיה בירדן, חשף את שיתוף הפעולה בין ישראל ירדן וארה"ב, שיתבסס על טכנולוגיה גרמנית. המתקן עתיד לייצר 500 ליטר ביודיזל אורגני מכל טון פסולת אורגנית יבשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לנדאו. החלפת מזגנים - כמו תחנת כוח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים