שתף קטע נבחר

למה באמת ויתר אדלשטיין על רשות השידור?

בלשכת ראש הממשלה טענו ש"הוא רוצה להתפנות להסברה בעולם בנושא איראן", אבל גורם בכיר סיפר ל-ynet כיצד שלוש פעמים כבר אישר נתניהו את מינוי אמנון דיק ליו"ר הרשות, ומקורב טירפד. לשכת נתניהו בתגובה: ספקולציות עיתונאיות

מדוע באמת ויתר השר יולי אדלשטיין על התיק החשוב של הממונה על ביצוע חוק רשות השידור? ל-ynet נודע מפי גורם בכיר מאוד הבקי בהשתלשלות האירועים כי אדלשטיין התפטר לאחר שראש הממשלה חזר בו שלוש פעמים מתמיכה במועמד השר לתפקיד יו"ר ראשות השידור, אמנון דיק. בלשכת ראש הממשלה מכחישים, לשכת השר אדלשטיין מסרבת להגיב.

 

בחודשים האחרונים שרויה רשות השידור במשבר העמוק בתולדותיה. על רקע הניסיונות להצילה על ידי רפורמה מקיפה, מינה ראש הממשלה נתניהו את אדלשטיין כממונה על תיק רשות השידור. התנעת הרפורמה הצריכה מינוי יו"ר חדש במקום משה גביש שהתפטר, והשר מהליכוד בחר באמנון דיק, מנכ"ל בזק לשעבר. אך האישור כמינוי זמני לא עבר לממשלה, ותחילת הרפורמות נמנעה. 

 

אדלשטיין, המחזיק בתיק ההסברה והתפוצות בעל הנפח המצומצם, היה צריך לקבל החלטה רבת משמעות בויתורו על תיק רשות השידור, בעל החשיבות הפוליטית והתקשורתית הרבה. נראה שההסבר לכך אולי נעוץ בדברים המתפרסמים כאן לראשונה.

 

גורם בכיר המקורב לרשות השידור חשף את גרסתו להשתלשלות האירועים, המטילה על ראש הממשלה נתניהו ועל גורמים אינטרסנטיים בלשכתו את האחריות. לדבריו, "מינוי דיק אושר כבר במאי 2009, אחרי שראש הממשלה נתן למינוי את ברכתו בפעם הראשונה. אלא שאז, בהתערבות מי מאנשי לשכת נתניהו שהיה מעוניין לקדם מועמדים משלו - חזר בו ראש הממשלה וטרפד את המשך המהלכים". זה קרה, לדבריו, אחרי שנטען נגד דיק שהוא איש קדימה ומקורב ליו"ר האופוזיציה ציפי לבני - טענות שהוכחשו מכל וכל.

 

אותו גורם בכיר הוסיף כי בעקבות טענות אלה, ביקש דיק להסיר את מועמדותו ברוח טובה. "אלא שלאחר אין סוף שיחות בין ראש הממשלה לשר אדלשטיין, וכל הגורמים הנוגעים בדבר, ולאחר שהתברר שאין מועמד ראוי יותר לתפקיד, שוב ניתנה הסכמת ראש הממשלה למינוי דיק".

 

פגישה בעקבות הנסיעה למוסקבה

אדלשטיין חזר והציג את מועמדו ביולי 2009, אלא שלפי המקור הבכיר, התרחיש חזר על עצמו: "שוב הופעל לחץ על ידי אותו גורם בלשכת ראש הממשלה, וגם אחרים שביקשו לבחוש ברשות השידור כדי לזכות בעמדות כוח, וראש הממשלה שב וחזר בו מהתמיכה בדיק".

 

הפעם השלישית הייתה לפני כשלושה שבועות, כשהחריף המשבר ברשות השידור. "ב-25 בינואר השנה, יום הדיונים של ועדת שפייניץ שמאשרת מינויים בשירות הציבורי, ראש הממשלה שוב אישר את דיק, ובוועדה הוא עבר ללא סייג. לאחר אנחת הרווחה שנשמעה במסדרונות רשות השידור, בא מהפך נוסף - נתניהו סירב להעלות את מועמדות דיק בפני הממשלה.

 

"ככל הנראה, במהלך נסיעת ראש הממשלה השבוע למוסקבה, העלה אדלשטיין את הסוגייה לפני נתניהו וביקש את הכרעתו. נתניהו שוב סירב". הגורם הבכיר טוען שאמש נפגשו השר וראש הממשלה, ואדלשטיין דרש תשובה ברורה לגבי דיון בממשלה ביום ראשון. "בערב, כשהתברר שהוא שראש הממשלה לא מוכן, אדלשטיין הודיע לו בטלפון על התפטרותו מהתיק".

 

ההודעה הרשמית של לשכת ראש הממשלה אשר דיווחה על התפטרות אדלשטיין, צבעה את הפרשה באור ממלכתי ובהסברים מוזרים. "ראש הממשלה ביקש משר ההסברה והתפוצות להתגייס למאמץ ההסברתי בנושא הסנקציות נגד איראן והמאבק בדו"ח גולדסטון, ולקחת על עצמו את המשימה החשובה להציג את עמדות ישראל ברחבי העולם", נמסר. "השר אדלשטיין נענה בחיוב להצעה, וביקש לשחרר אותו מהאחריות על רשות השידור".

 

באשר לטענות על בחישת איש מהלשכה לטרפוד המינוי, מסר ראש אגף ההסברה בלשכת ראש הממשלה: "מדובר בספקולציות עיתונאיות. ראש הממשלה לא תמך מעולם במועמדותו של אמנון דיק כיו"ר רשות השידור. בדיקה מול מזכיר הממשלה צבי האוזר מעלה שהנושא של מינוי דיק כלל לא היה אמור לעלות בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב", אמר.

 

אדלשטיין נמצא בדרכו ללונדון לנסיעה ממלכתית, וטרם הגיב. בלשכתו סרבו בכל תוקף להתייחס לפרסום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדלשטיין. יוותר על תיק בעל חשיבות פוליטית רבה
צילום: שחר עזרן
נתניהו. בלשכה התערבו?
צילום: AFP
מומלצים