שתף קטע נבחר

ביקור נדיר: צב ים גילדי ענק נצפה באילת

צב ים נדיר ממין גילדי נצפה בסוף השבוע במפרץ אילת, בסמוך לגבול הימי עם ירדן, כשהוא צד מדוזות. "זו תצפית משמחת, נדירה ומיוחדת", אומרים ברשות הטבע והגנים. "דבר כזה מתרחש רק פעם פעמיים בעשור באילת". צבי הים הגילדיים מצויים כיום בסכנת הכחדה עולמית

מפגש ותיעוד נדיר של אחד הצבים הגדולים בעולם במפרץ אילת. אבירם אביגל, תושב אילת הצטרף לשיט משפחתי ביום שבת בים סוף והופתע לגלות בסמוך לגבול הימי עם ירדן זוחל ימי ענק במים. "בפעם הראשונה חלפנו על ידו בשעות אחר הצהריים, אבל לא עצרנו, אבל בפעם השניה, בדרכנו חזרה, הוא הופיע שוב", מספר אביגל. "היינו ממש מעליו, הוא התגרד קצת בסירה, עלה לנשום ואחי צפה בו כשהוא אוכל מדוזות, מה שמצוי בשפע בים".
 
אביגל הספיק לצפות ולצלם את את הצב במשך דקות ארוכות. "זו הפעם הראשונה שראיתי צב כה ענק. ראיתי בעבר צב ים ירוק, אבל מה ששחה לידינו היה פשוט משהו אחר לגמרי. אני מצטער שדווקא הפעם לא הבאתי איתי ציוד צלילה, כי אז יכולתי לראות אותו מקרוב".
 
אביגל דיווח על התצפית לביולוג הימי והמנהל המדעי של המצפה התת-ימי באילת, אביב לוי, שהעביר את המידע לרשות הטבע והגנים. "זו תצפית משמחת, נדירה ומיוחדת. דבר כזה מתרחש רק פעם פעמיים בעשור באילת, בה נרשמו תצפיות ספורות בלבד", אומר יניב לוי, מנהל המרכז להצלת צבי ים ברשות. "מה שמרגש במיוחד הוא שעל פי הדיווח של אביגל והתמונות שצילם, רואים שהזוחל הגדול נמצא במצב בריא ואפילו אוכל מדוזות. זה דינוזאור ענק, אבל עדין שנחשב למין הדגל של צבי הים בעולם כולו".
 
צילום: אבירם אביגל

 

 

מגיעים למשקל של כ-500 ק"ג ומצויים בסכנת הכחדה עולמית

צב הים ממין גילדי (leatherback) נחשב לאחד מצבי הים הגדולים בעולם - ומגיעים למשקל של בין 300 ל-500 קילוגרם כל אחד. למרות משקלם הכבד, הם נחשבים לשחיינים מהירים שחיים בדרך כלל באזורים פתוחים באוקיינוסים. הצבים הגילדיים ניזונים מאצות, אך המזון החביב עליהם הוא מדוזות.  

 

בדומה לשאר מיני הזוחלים הימיים, כדוגמת צבי הים החומים והירוקים, גם צב הים הגילדי נתון לאיומים רבים בטבע כתוצאה מציד בלתי חוקי, ביזת קינים בחופי הים, כריתת יערות טרופיים בסמוך לאזורי ההטלה של הצבים, מפגשים קטלניים עם סירות ורשתות דייגים וזיהומים ימיים - בעיקר אשפה כמו שקיות פלסטיק שנראות במים כמו מדוזות. השילוב של הגורמים הללו הביאו לפגיעה קשה במין הנדיר והוא נחשב לבעל חיים בסכנת הכחדה קריטית - החמורה ביותר הקיימת.
 
במאי אשתקד, בתום מחקר שנמשך חמש שנים התגלתה האוכלוסיה הגדולה ביותר בעולם של צבי ים ממין גילדי בחופי גבון שבמערב אפריקה ומספרם מוערך בעשרות אלפי פרטים.  במרץ בשנה שעברה, פרסמו חוקרים מקנדה מחקר בו ניתחו מאות פגרים של צבי ים ענקיים ממין גילדי, שנאספו מרחבי העולם ב-122 השנים האחרונות וגילו כי בשליש מהם נמצאו שאריות פלסטיק במערכת העיכול. "הצבים ניזונים ממדוזות, אבל מתבלבלים בינן לשקיות הפלסטיק. בגלל רשלנות האדם, הזוחלים הנדירים עשויים להיכחד", הם אמרו.
 
לפני כשנתיים צבת ים ממין גילדי נסחפה לחופי עזה - לרוע מזלה. הזוחל הימי הגדול עורר סקרנות רבה ותושבים רבים התקהלו סביבו. דייגים לכדו את הצבה, קשרו אותה למכונית וגררו אותה לחוף - שם שיסף אחד מהם את גרונה לעיני הקהל ואל מול מצלמות סוכנות הידיעות רויטרס.
 

פחות מ-30 תצפיות מאז שנות ה-50 בישראל

לדברי לוי, הצב הגיע למפרץ אילת מהאוקיינוס ההודי ולטענתו, מדובר בפרט ששוקל בין 300-400 קילוגרם. הוא מציין כי מאז שנת 1956 תועדו ברשות הטבע והגנים פחות מ-30 תצפיות של צבי ים גילדיים בחופי הים התיכון ובמפרץ אילת. "מרבית התצפיות הן משנות ה-80 ובחלק מהמקרים אנו יודעים בוודאות כי מדובר באותו צב", הוא מסביר. 
 
במרכז להצלת צבים הגיעו בשנים האחרונות רק חמישה צבי ים ממין גילדי. "הפרט היחיד והאחרון שהגיע אלינו חי היה בשנת 2002. הוא החזיק מעמד חמישה ימים ואז מת. לאחר ניתוח הפגר, מצאנו כמויות עצומות של שקיות ניילונים בקיבה שלו. גם מהנתיחות של ארבעת הצבים האחרים שהגיעו אלינו, מלבד אחד שהסתבך בחוטי וקרסי דיג, החשד העיקרי למוות שלהם הוא בליעת שקיות ניילון ופסולת ימית". 
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגדול בצבי הים בעולם
צילום: אבירם אביגל
אוכל מדוזות במפרץ
צילום: אבירם אביגל
תצפית נדירה
צילום: אבירם אביגל
מומלצים