שתף קטע נבחר

אתרי המורשת: התקפלות או הישג היסטורי?

אחרי שהממשלה אישרה לכלול את מערת המכפלה וקבר רחל ברשימת אתרי המורשת הלאומית, בימין בירכו אך יו"ר מרצ תקף: "החלטה שמטשטשת את הגבולות בין מדינת ישראל לשטחים הכבושים". ומה אתם חושבים?

במערכת הפוליטית לא נשארו אדישים נוכח החלטת הממשלה לכלול את מערת המכפלה בחברון ברשימת אתרי המורשת הלאומית. יו''ר מרצ, ח''כ חיים אורון, תקף אחר הצהריים (יום א') את ההחלטה ואמר כי ''זהו ניסיון נוסף לטשטש את הגבולות בין מדינת ישראל לשטחים הכבושים. קצת לחץ מימין ונתניהו מתיישר. החלטה זו מעמידה באור מגוחך את הצהרת נתניהו בבר-אילן על שתי מדינות לשני העמים''.

 

בימין מיהרו כמובן לברך על צירוף האתרים הנוספים לתוכנית, אך ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי מתח ביקורת על הממשלה. "חבל שמערת המכפלה וקבר רחל צריכים להפעיל לובינג ושדולה כדי להיכנס לאתרי המורשת הזקוקים לתמיכה ממשלתית. קבר רחל ומערת המכפלה הם היסוד לכל האתרים האחרים".

 

לפי החלטת הממשלה, אושרה תוכנית רחבת היקף לשימור "אתרי מורשת" ברחבי המדינה, השקעה של 400 מיליון שקל. ברגע האחרון, בעקבות לחץ שהפעילו שרים, הורה נתניהו להוסיף לתוכנית שני אתרים שלא היו כלולים בה מלכתחילה: קבר רחל בבית לחם, ומערת המכפלה בחברון. השרים אישרו את התוכנית פה אחד.

 

הידיעה על החלטת הממשלה תפסה את שדולת ארץ ישראל בכנסת בדיוק בתחילת סיור במערת המכפלה. "זה עוד סימן לקשר הבלתי ינותק שיש לעם ישראל באזורים אלו", אמר בסיור ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי).

"יום יבוא ואזורים נוספים, כמו סבסטיה וכפר עציון, שהם ראשית ההתיישבות היהודית ביו"ש, יהפכו גם הם לאתרי מורשת לכלל העם".

 

גם יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ (כצל'ה), הביע שביעות רצון לנוכח ההחלטה. "אנו מקווים שאחרי שהממשלה אישרה את תקצובם של המתים הנותנים לנו חיים, היא תקצה תקציבים ואנרגיות לפיתוחם של החיים ותבטל מיידית את צו הקפאת היהודים הגזעני ביהודה ושומרון".

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי "בוקר שנשא אופי של מאבק הסתיים בברכה. זהו הישג משמעותי והיסטורי לעם היהודי. כולי תקווה כי כעת הקפאת הבנייה, שלא מאפשרת בנייה מעפולה לערד, תסתיים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כים מהימין במערת המכפלה. "היסוד לאתרים האחרים"
צילום: חגי שחור
סיור הימין. "ההחלטה - ניסיון לטשטש הגבולות"
צילום: חגי שחור
הממשלה בצפון. השקעה של מיליונים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים