שתף קטע נבחר

אל-בראדעי: מצרים צריכה שינוי, איתי או בלעדי

מי שעמד עד לאחרונה בראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, קורא למצרים לערוך רפורמות שיאפשרו לקיים בחירות דמוקרטיות במדינה. לדבריו, השלטון הנוכחי הביא "עוני, אנאלפבתיות ומצוקה כלכלית"

ראש סוכנות הגרעין לשעבר, מוחמד אל-בראדעי, מותח ביקורת חריפה על מערכת השלטון במצרים, וטוען כי ארצו הידרדרה תחת שלטונו של הנשיא חוסני מובארק. בראיון ראשון שנערך מאז סיים את תפקידו ושב לקהיר, קרא אמש (א') להנהיג רפורמות דמוקרטיות במדינה וסירב לאשר אם יתמודד בבחירות לנשיאות: "לי אין ממשלה שתתמוך בי".

 

בהופעה טלוויזיונית ראשונה מאז פרש מתפקידו כראש סוכנות הגרעין של האו"ם, הסביר אל-בראדעי כי מטרתו הנוכחית היא הנהגת רפורמות דמוקרטיות במדינה. הוא סירב לאשר אם בכוונתו להתמודד מול מובארק בבחירות לנשיאות, שיתקיימו בשנה הבא: "אני לא מציג את עצמי כמועמד". 

 

אל-בראדעי, ששב בסוף השבוע למצרים לאחר 12 שנה בתפקיד, סירב לשפוך אור על האופן בו יפעל להנהיג את הרפורמות המיוחלות: "אני מדבר על גורל של מדינה ועל עתיד בנינו. אני אומר שיש לנו בעיה, ואנחנו חייבים לשנות את המסלול. בין אם אני חלק בשינוי הזה או רק אור לצד הדרך - זו סוגייה שולית". 

 

חתן פרס נובל לשלום שזכה באהדה עולמית בשל פועלו בשורות האו"ם, עשוי לאיים על המשך שלטונו של הנשיא מובארק, המושל במדינה ביד רמה זה כ-30 שנה. בשנה שעברה התבקש אל-בראדעי להתמודד לנשיאות, ומאז ממתינים בקהיר להצהרה רשמית מצדו.

 

רק בחירות חופשיות

בראיון אתמול לתחנת לווין עצמאית בקהיר, הסביר אל-בראדעי שיהיה מוכן להתמודד בבחירות - ובתנאי שיהיו חופשיות ויפוקחו על ידי גוף הפיקוח הבינלאומי של האו"ם. הוא ציין את התנאים וטען שאם קהיר תעמוד באותם תנאים, ייתכן שיצליח להביס את מובארק. רפורמות חוקתיות שנערכו במצרים בעשור האחרון מקשות על מועמדים עצמאיים להכריז על התמודדות בבחירות. 

 

אל-בראדעי מתח ביקורת על תחלואות החברה השונות - עוני,

 אנאלפבתיות, גירעון כלכלי, מתיחות חברתית בין מוסלמים לנוצרים - וטען שהעם "נעלב" משום שלא קיבל את זכויותיו הפוליטיות. "עד כמה שהמשטר טוען שהוא עורך רפורמות, אני מתקשה להאמין שמדובר ברפורמות בכיוון הנכון שיוכלו להתקיים בזריזות".

 

בכיר האו"ם לשעבר ניצל את ההזדמנות וציין שמעולם לא הצביע בעצמו בבחירות. "אין לי ממשלה (שתתמוך בי) או צבא. יש לי רעיונות שדורשים צדק וחירות. אם זה משהו שמלחיץ את המשטר, אז הבעיה במצרים גדולה הרבה מכפי שחשבנו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה להנהיג רפורמה. אל-בראדעי
צילום: רויטרס
מומלצים