שתף קטע נבחר

עימות בוועדה: יורחב הפטור מארנונה לבתי כנסת?

ועדת הכספים דנה בהצעת ח"כ ניסים זאב מש"ס להרחיב את הפטור הקיים גם על בתי כנסת המשמשים לא רק לתפילה, אלא לפעולות תרבות תורנית. ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה התפרץ וטען: "השתוללות הדתיים חותרת להחזיר אותנו לימי הביניים". היו"ר משה גפני דחה את ההכרעה לשבוע הבא

עימות חריף פרץ היום (ב') בוועדת הכספים בין חילונים לדתיים סביב הצעת חוק פרטית להרחבת הפטור הקיים מארנונה על בתי כנסת. לפי הצעת ח"כ ניסים זאב מש"ס יחול הפטור גם במקרים בהם בתי הכנסת משמשים לא רק לתפילה אלא גם לפעולות תרבות תורנית.

 

 

בשיא הוויכוח הלוהט התפרץ ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה על תומכי החוק באמרו שהם נותנים יד ל"המשך השתוללות הדתיים החותרת להחזיר אותנו לימי הביניים".  

 

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני מיהדות התורה צינן את הרוחות כשדחה לשבוע הבא את ההצבעה על הגשת החוק לקריאה ראשונה, כדי לאפשר לו בשבוע הקרוב לגבש נוסח שיעבור בהסכמה פה אחד.

 

במהלך הדיון התגלו סתירות בין עו"ד איתיאל מלאכי ממשרד הפנים, הגוף הממונה על אכיפת החוק לבין עו"ד הראל גולדברג ממשרד המשפטים. מלאכי טען שהפטור הקיים חל גם על בתי כנסת שמתקיימים בהם שיעורי תורה. גולדברג אמר כי בפועל יש חוסר בהירות בתיקון שמציע ח"כ זאב במקומו. לדבריו בדיקה אישית שלו העלתה כי יש רשויות מקומיות שמחייבות בארנונה גם בתי כנסת המשמשים ללימודי תורה או לשיעורים של תרבות תורנית.

 

ח"כ רונית תירוש מקדימה תרמה ממצאי בדיקה שלה שנערכה בעיריית ירושלים לפיה העירייה לא נותנת פטור מלא לבתי הכנסת אלא רק הנחה של שני שלישים מארנונה.  

 

יעקב בר סימן-טוב מהאוצר ורון מוסקוביץ' נציג מרכז השלטון המקומי טענו שהרחבת הפטור היא מדרון חלקלק שיגרום להפסדי ארנונה בהיקף של מיליוני שקלים. בוועדה ראו בכך חיזוק לטענה שהחוק הקיים אינו נאכף ויש ארנונה גם על בתי כנסת.  

 

ח"כ חיים אורון ממרצ אמר שהפיתרון הוא באכיפה נכונה של החוק הקיים מצד משרד הפנים. הרחבת הפטור תחייב להחיל אותו על כל מוסד שמקיים פעולות במסגרת תרבות יהודית כמו בתי ספר שדה שמחנכים לאהבת הארץ. 

 

ח"כ שלמה מולה מקדימה אמר שאם החוק יתקבל הם ידרשו להרחיב אותו שיחול גם על מרכזי קליטה והוסטלים לקשישים שבהם מתקיימות פעולות דומות לאלה שהחוק מתייחס אליהן. 

 

היו"ר גפני אמר כי הח"כים המתנגדים להרחבת הפטור מחשש שיחול גם על בתי כנסת שיש בהם אולמי אירועים - מופרך מיסודו, שכן כבר בחוק הקיים יש איסור מפורש על "פעולה עסקית". עם זאת הוא ביקש לתקן את נוסח ההרחבה כך שלא ניתן יהיה לתת לן פרשנות אחרת זולת מתן הפטור גם לבתי כנסת שעוסקים בתורה או מכינים נערים לטקס בר מצווה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים