שתף קטע נבחר

"לא בריא שהאוצר יחליט על השכר בבנק ישראל"

בדיון ראשון שערכה ועדת הכספים על חוק בנק ישראל החדש, רמז נגיד הבנק סטנלי פישר כי האוצר השתמש לא מכבר בסמכות הפיקוח שלו על השכר בבנק כאמצעי לחץ על הבנק לשנות את מדיניותו. באוצר מכחישים

"לא בריא להשאיר בידי האוצר את זכות המילה האחרונה לגבי השכר בבנק ישראל", כך אמר היום (ג') לוועדת הכספים נגיד הבנק, סטנלי פישר, בפתיחת הדיון על חוק בנק ישראל החדש. הנגיד רמז כי האוצר השתמש לא מכבר בסמכות הפיקוח שלו על השכר בבנק כאמצעי לחץ על הבנק לשנות את מדיניותו.

 

 

הדברים עלו מהתבטאויות של הנגיד לפיהן "לא בריא, כאשר יש שני גופים, שאחד אחראי על המדיניות המוניטרית והשני על המדיניות התקציבית, שבידי האחד יכולת ללחוץ על הצד השני". עוד אמר הנגיד כי "יש בעיה בניהול של האוצר בנושא השכר - הבנק צריך להיות עצמאי, אך פיקוח האוצר מהווה נקודת לחץ חזקה".

 

הנגיד הוסיף כי באוצר טענו נגדו שלא כך הם פני הדברים, "גם אני הייתי אומר זאת אם הייתי באוצר, אלא שאנשים משתמשים במה שיש להם ביד".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), התערב וביקש מהנגיד להבהיר את דבריו, אם אכן האוצר ניצל את נושא השכר כדי לשנות את המדיניות המוניטרית של הבנק או אם עשה ניסיון שכזה. לכך פישר השיב כי "הייתה סדרת הדלפות מהאוצר לגבי מי מקבל כמה בבנק ישראל - בכל פעם שהיתה לנו בעיה עם האוצר. היו הדלפות וזה גרם נזק לבנק ישראל ולמעמד שלו בציבור. זה לא היה נכון מצידו להשתמש בנושא השכר".

 

המחלוקת נחשפה כשהנגיד תיאר את המבנה החדש של הבנק שמוציא מידיו את השליטה הבלעדית בקביעת הריבית ובניהול הבנק ומעביר אותם לוועדה מוניטרית שמורכבת גם מנציגי ציבור ולמועצה מנהלית לניהול השוטף של הבנק, שברובה היא נציגי ציבור. הוא ציין שבנושא השכר התגבש מנגנון מסורבל נוכח המחלוקת עם האוצר לגבי מי ישלוט בנושא השכר, שמשאיר את ההכרעה הסופית אם אין הסכמה, בידי ראש הממשלה.

 

באשר לוועדה המוניטרית אמר הנגיד כי "אני אפילו אעודד תקדימים שתהיינה הצבעות נגד היו"ר (הנגיד) כי אני רוצה דיונים פורים, אבל בסופו של דבר אקבל כל החלטה של הוועדה". על המועצה המנהלית אמר פישר כי "הקמת המועצה המנהלית טובה מאוד לבנק, גם אם סמכות היחיד של הנגיד נשללת ממנו".

 

"המצב הקיים לא נוח לבנק. כל העולם מסתכל עלינו וכל יום יש הדלפות. חשוב שיהיה גוף נפרד במתכונת דירקטוריון, שיקבל את האחריות" אמר פישר והוסיף כי "אומרים לי שהמועצה תהיה שלי. אם ככה יקרה, זה יהיה כשלון. חשוב שהממשלה תבחר אנשים עצמאיים ולא כאלה שחושבים איך להיות ידידים של הנגיד. תפקידם להיות הדירקטוריון של הבנק, עם עצמאות וביטחון מספיק חזקים להגיד להנהלת הבנק מה הם חושבים על בסיס הניסיון והמקצועיות שלהם בניהול מוסדות גדולים. עד כה, תדמית הבנק בציבור היא לא מהטובים בעולם, אם יהיה גוף עצמאי, כפי שיתמנה לפי החוק, אני בטוח שיוביל לשיפור משמעותי בניהול הבנק".

 

לפי חוק בנק ישראל החדש, לא יחול שינוי בשכרם של נגיד הבנק והמשנה לנגיד. את השכר קובעת הממשלה באישור ועדת הכספים. ככל שנודע, הבנק יבקש מהממשלה להעלות את שכר הנגיד הבא עד לכ-60 אלף שקל בחודש, שהוא בערך פי שתיים מהשכר הקיים שמקביל לשכר של שר בממשלה.

 

הנגיד ציין עוד בראשית הדיון את היעדים הנוספים שהחוק החדש קובע לבנק ישראל מלבד שמירה על יציבות המחירים והיציבות במערכת הפיננסית: סיוע לממשלה ולאוצר בנושאי הצמיחה בתעסוקה - כך שהחלטות הריבית יביאו בחשבון את השפעתן על שני גורמים מרכזיים אלה במשק.

 

יו"ר הוועדה אמר שהוועדה תשתדל להעביר את החוק במהירות המירבית אך ללא דיון שטחי אלא מוקפד, כך שלא תוחמץ שום בעיה המחייבת הכרעה. לדבריו, הוועדה תרצה לסייע לבנק להעביר את החוק באופן המסודר והמהיר ביותר אבל מראש הודיע שהוא צופה בעיות כיוון שהדיון יתמקד בנושא השכר. לדיון זה אמר גפני, הוא כבר הזמין את יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שביקש להיות נוכח בדיון. עם זאת, חזר גפני והדגיש שגם נושא העובדים והשכר, הוועדה לא מתחייבת לקבל עמדה של אף צד.

 

המשנה לממונה על השכר שנכח בדיון, אהרון עוזיאלי, הכחיש את דברי גפני והנגיד לגבי התערבות האוצר בנושא השכר כאמצעי לחץ על הבנק לשינוי מדיניותו.

 

בתום ישיבת היום ביקש הנגיד להוסיף על דבריו בנושא השכר והיחסים עם בנק ישראל, באומרו: "שר האוצר הנוכחי קיבל על עצמו לקדם את החוק ואנחנו מוצאים שיתוף פעולה מלא ולגמרי חיובי עם האוצר. אני לא רוצה להשאיר את הרושם שיש בעיות ביחסים בין הבנק לאוצר. יש כל יום פעולות משותפות ואני רואה התקדמות ביחסים ביננו. זו התקדמות חשובה ועליי להודות לשר האוצר ועמיתיו שהביאו אותנו לנקודה זו של קידום החוק". 

 

הנגיד ציין כי בראשית כהונתו הוא רשם לעצמו בין מטרותיו לתפקיד לשפר את יחסי בנק ישראל באוצר, ומטרה זו ציין, אכן הושגה. לאחר הישיבה ביקש הנגיד להבהיר, כי דבריו על לחצים שהפעיל האוצר במהלך המו"מ על השכר נגעו רק להסכם השכר עצמו, שנחתם לאחר מו"מ ממושך. לדברי הנגיד, במסגרת העבודה השוטפת, נהנה בנק ישראל משיתוף פעולה מלא עם האוצר.

 

הוועדה החלה לדון לגופו של החוק והכניסה בו תיקון אחד לפי הצעת ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה). בתיקון בפרק המתייחס לתפקידיו של הנגיד ייאמר בנוסף לכך שהנגיד ישמש יועץ לממשלה בעניינים כלכליים לרבות בנושא "צמצום הפערים בשכר במשק". את תיקון זה הציעה קודם לכן יחימוביץ' להכניס בין יעדי הבנק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר יובל שטייניץ ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים