שתף קטע נבחר

הוריה של רייצ'ל קורי תובעים פיצויים מישראל

שבע שנים חלפו מאז נדרסה למוות פעילת השמאל האמריקנית, בעת שניסתה למנוע הריסת בית פלסטיני בציר פילדלפי. חקירת צה"ל קבעה כי אין להאשים את החיילים וכי קורי היתה זו שנהגה בחוסר אחריות. כעת, פונים ההורים להליך אזרחי

משפחתה של רייצ'ל קורי, פעילת השמאל האמריקנית שנהרגה במרס 2003 מפגיעת דחפור של צה"ל ברצועת עזה, תגיש בעוד כשבועיים תביעה אזרחית נגד משרד הביטחון. הדיונים בתביעה צפויים להיפתח ב-10 במארס בבית המשפט בחיפה.

 

בפני השופטים יתייצבו לעדות ארבעה עדי ראייה לתקרית שבה נהרגה קורי בציר פילדלפי, סמוך לרפיח. הארבעה משתייכים ל"תנועה לסולידריות בינלאומית", אליה השתייכה גם קורי. כניסתם לישראל נאסרה מאז התקרית, אולם בעקבות לחץ אמריקני - כך על-פי הדיווח - הותרה כניסתם לצורך מתן העדות. גם הוריה של קורי, סינדי וקרייג, צפויים להגיע לשימוע. כניסתו של ד"ר אחמד אבו-נקירה, הרופא הפלסטיני שטיפל בקורי וקבע את מותה - לא אושרה.

 

"אחרי המקרה צה"ל פתח בחקירה אך לרוע המזל, כפי שקורה ברוב המקרים, הוא מצא שהפעילות היתה חוקית וכי המקרה לא אירע במכוון", אמר פרקליט המשפחה, עו"ד חוסיין אבו-חוסיין, לעיתון הבריטי "גרדיאן". "אנו נבקש מבית המשפט להכריע אם הריגתה של קורי נעשה בשגגה או במכוון ואז נדרוש פיצויים".

 

קורי, בת 23 במותה, נכנסה לרצועת עזה כדי לשמש מגן אנושי עבור האוכלוסיה האזרחית מפני כוחות צה"ל.

 היא לבשה ווסט בצבע כתום זוהר וניסתה למנוע את הריסתו של בית פלסטיני. לטענת עמיתיה של קורי, כשהתקרב אליה הדחפור היא כרעה ברך בפניו ולאחר מכן התרוממה, אז זה המשיך בנסיעה ודרס אותה. 

 

דו"ח צה"ל קבע כי לא ניתן להאשים את החיילים בהריגה וכי נהג הדחפור כלל לא ראה את קורי כיוון שעמדה מאחורי תלולית עפר, ולא פגע בה במכוון. הדו"ח האשים את קורי ואת התנועה לסולידריות בינלאומית "בהתנהגות בלתי חוקית, לא אחראית ומסוכנת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קורי. כרעה ברך בפני הדחפור
צילום: איי פי
מומלצים