שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ברננקי: "הריבית הנמוכה עדיין נחוצה"

  יו"ר הפד אמר בנאומו החצי-שנתי בפני הקונגרס כי שיעורי הריבית הנמוכים עדיין נחוצים כדי להבטיח שההתאוששות הכלכלית תימשך וכדי לפצות על שיעורי האבטלה הגבוהים. לטענתו, הצמיחה הכלכלית המתונה בעת האחרונה תוביל לירידה איטית בשיעור האבטלה, שכרגע קרוב ל-10%

  "שיעורי הריבית הנמוכים עדיין נחוצים על מנת להבטיח שההתאוששות הכלכלית תימשך וכדי לפצות על שיעורי האבטלה הגבוהים" אמר היום בן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב - הבנק המרכזי של ארצות הברית. 

   

   

  דבריו של ברננקי נאמרו כחלק מנאומו החצי-שנתי בפני ועידת השירותים הפיננסים של הקונגרס. ברננקי נשמע בטוח כי ההתאוששות תחזיק מעמד, אך בו זמנית הוא ניסה להוריד ציפיות. לדבריו, הצמיחה הכלכלית המתונה תוביל לירידה איטית בשיעור האבטלה שעומד קרוב ל-10%. 

   

  בנוגע לסוגיית הריבית, ברננקי לא פירט מתי בכוונתו לעלות חזרה את הריבית מרמות השפל בהן היא נמצאת כיום (0%-0.25%), אם כי על פי הערכת הכלכלנים מדובר רק בעוד מספר חודשים. לדבריו, שיעורי הריבית יצטרכו להישאר נמוכים במיוחד לאורך תקופת זמן מורחבת. ברננקי תיאר את ההתאוששות הכלכלית כ"מתפתחת", ולפיכך יש להמשיך ולשמור על שיעורי ריבית נמוכים על מנת לעודד את הביקוש מצד צרכנים ועסקים, לאחר שיבוטלו תכניות התמריצים.  

   

  "התאוששות מתמשכת תהיה תלויה בצמיחה ממושכת בביקוש של הסקטור הפרטי לסחורות ולשירותים", אמר ברננקי. "נראה שהביקוש בסקטור הפרטי גדל בקצב מתון" אמר בנאומו. ברננקי ציין כי ישנם סימנים "טנטטיביים" להתייצבות בשוקי העבודה, כמו ירידה באובדן המשרות, עלייה בתעסוקה במגזר הייצור והתחזקות הביקוש לעובדים זמניים.  

   

  "למרות הסימנים החיוביים, שוק העבודה נותר חלש למדי, כששיעור האבטלה קרוב ל-10% ומספר המשרות הפנויות זעום" אמר ברננקי. לדבריו, 40% מהמובטלים שאינם מועסקים מעל שישה חודשים הם "בעיה רצינית יותר".

   

  ברננקי, שהחל השבוע את כהונתו השנייה כיו"ר הבנק, ציין כי הבעיות בשוק העבודה ושיעור האינפלציה הנמוך יאפשר לבנק להמשיך ולשמור על שיעור נמוך של מדד הריבית המרכזי, שעומד על בין 0%-0.25% קרוב לשנה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים