שתף קטע נבחר

מתגבש: הורדת דמי ניהול בחיסכון הפנסיוני

הצעת חוק חדשה מפחיתה התקרה המותרת לדמי הניהול בכל אחד מאפיקי החיסכון. ח"כ יחימוביץ': "לרסן את דמי הניהול לפני שייגזלו מהציבור את החסכונות שצברו בעמל רב"

הצעת חוק חדשה להורדת דמי הניהול באפיקי החיסכון הפנסיוני השונים הונחה היום על שולחן הכנסת. ההצעה איננה מטפלת בדמי הניהול של קרנות הפנסיה הוותיקות, שם המצב סביר לדעת מציעי החוק.

 

 

הצעת חברי הכנסת חיים כץ (ליכוד), יו"ר ועדת העבודה והרווחה, שלי יחימוביץ' (עבודה) חברת ועדת הכספים, ואילן גילאון (מרצ), מפחיתה את התקרה המותרת לדמי הניהול בכל אחד מאפיקי החיסכון באופן שתואם למכשיר הספציפי.

 

ההצעה גובשה בעצה אחת עם מומחים מתחומי הפנסיה, הבנקאות ושוק ההון, ובמסגרתה:

 

  • דמי הניהול בקרנות פנסיה חדשות וכלליות וכן בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות לא יעלו על 0.7% מהסכום שהצטבר לזכות העמית בקופה.

 

  • דמי הניהול בקרנות פנסיה חדשות ומקיפות לא יעלו על 3.5% מהתשלומים השוטפים של העמית בתוספת 0.2% מהסכום שהצטבר לזכות העמית.

 

  • דמי הניהול בביטוחי מנהלים לא יעלו על 4% מהתשלומים השוטפים בתוספת 1% מהסכום שהצטבר לזכות העמית.

 

ח"כ כץ אמר היום כי לא היה מנוס מיוזמת החקיקה כשלאחרונה הוכפלו עמלות הניהול של קופות הגמל. "הכנסת חייבת להתערב בכלים שלה שלא יאפשרו את ההשתוללות הזאת על חשבון הציבור כפי שנעשה בעמלות הבנקים, לפני שנעמוד לפני מדרון חלקלק", אמר.

 

ח"כ יחימוביץ' ציינה כי "כוחות השוק לא עשו את שלהם וריבוי מכשירי החיסכון לא הכניס שפיות בדמי הניהול, כך שיש לרסן אותם לפני שייגזלו מהציבור את החסכונות שצברו בעמל רב". ח"כ גילאון אמר: "הכנסת חייבת לקדם את הצעת החוק במהירות, לפני שהחיסכון הפנסיוני יהיה הפקר".

 

חקיקה מהירה מחייבת תמיכה של הממשלה בהחלטה של ועדת השרים לחקיקה, אולם ספק אם תמיכה זו תתקבל ואם ניתן יהיה להריץ את החוק בכנסת לפני כנס הקיץ שייפתח לאחר פגרת הפסח בראשית מאי. ועדת העבודה והרווחה עומדת לקיים דיון מיוחד בסוגיית דמי הניהול במהלך השבוע.

 

כאמור, ההצעה אינה מטפלת בדמי הניהול של קרנות הפנסיה הוותיקות. עם זאת כפי שפורסם לראשונה ב-ynet לפני שבוע, הקרנות הוותיקות, ההסתדרותיות לשעבר, עומדות לפצות את עמיתיהן בחישוב חדש של עדכון הפנסיות, במענה ובתמורה ללחץ הציבורי להפחתת דמי הניהול שלהן, שעומדים כיום על 1.75%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
חיסכון
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים