שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נצחון לנגני התזמורת האנדלוסית

  בתום קרב ארוך, במהלכו היו נגני התזמורת האנדלוסית המקורית ללא עבודה, הכריע משרד התרבות: "עמותת קדומים" שלהם תוכר כתזמורת האנדלוסית החדשה, ולא התזמורת שהקימה החברה העירונית אשדוד. הנגנים: "זה יום גדול לאוהבי המוזיקה"

  נצחון האדם (והנגן) הקטן: משרד התרבות החליט במפתיע היום (א') להכיר בעמותת "אהבת קדומים" כתזמורת האנדלוסית החדשה, אשר תיכנס לנעליה של התזמורת האנדלוסית הישראלית שפורקה. בשנה שעברה פוטרו עובדי התזמורת המקורית והנגנים, בעקבות סכסוך עבודה מתמשך שהוכרז ביניהם לבין ההנהלה, והתזמורת הגיעה לסוף דרכה.


  הנגנים הפורשים בקונצרט מחאה בשוק הכרמל (צילום: דודו אזולאי)

   

  במכתב חסר תקדים בחריפותו, פרשה היועצת המשפטית של משרד התרבות, עו"ד הדס פרבר, את הנסיבות שהובילו להחלטה יוצאת הדופן שלא להכיר בתזמורת האנדלוסית שהקימה לאחרונה החברה העירונית אשדוד, ולבחור על פניה את העמותה הירושלמית. בין הטענות החמורות שמעלה מכתבה של עו"ד פרבר: הגשת נתונים סותרים של החברה העירונית, לטובת קבלת תמיכה תקציבית ממשרד התרבות מתוקף התקנה המיועדת לתזמורות קאמריות. 

   

  במשרד התרבות מדגישים כי "אהבת קדומים" מורכבת למעשה מעובדיה הקבועים של האנדלוסית ובהם נגניה. כן הודגש במכתב כי רבים מפייטני התזמורת האנדלוסית הביעו את רצונם לעבוד עם "אהבת קדומים" או עשו כן בפועל. "מנהל תרבות אינו יכול להתעלם מצד הדברים, לפיו חלק ניכר מנגני האנדלוסית מעדיפים לרעוב ללחם ב'אהבת קדומים' מאשר לנגן במסגרת החברה העירונית תמורת תוספת לשכרם", נכתב שם, "אין מדובר בשיקול מכריע, אך עדין יש משקל לעובדה זו בשיקולי מנהל התרבות האמון על קידום האמן והיוצר".

   

  בין הסתירות שנתגלו במסמכים, שהוגשו על ידי החברה העירונית לקבלת תמיכות ממשרד התרבות, היו נתונים שונים על מספר הקונצרטים והחזרות שבוצעו במהלך שנת 2009. "בכל אחד משלושת המסמכים שהוגשו למשרד מוצג מידע שונה", נכתב, "התחושה שמתעוררת ממסמכים אלו הינה קשה ומעוררת את התהייה האם לפני ישיבת השימוע התעורר מישהו וגילה כי התזמורת בחברה העירונית לא ביצעה קונצרטים במספר הנדרש בתנאי הסף במבחנים ולפיכך 'שופרו' הנתונים, על מנת להציג פעילות בהיקף העונה על הנדרש ואף עולה עליו... אף אם הדבר אינו כך, עצם העובדה כי גוף נתמך מציג נתונים סותרים, המהותיים לבקשת התמיכה, מדברת בעד עצמה".

   

  במינהל תרבות מדגישים היום כי הם רואים בחומרה רבה מצב שבו גוף המבקש להיתמך מציג נתונים לא מדויקים. "כל גוף אחר אשר היה מציג בבקשת התמיכה שלו נתונים סותרים אודות פעילותו, ספק אם היה מקבל הזדמנות נוספת להציג את המידע אלא לפנים משורת הדין. בוודאי שלא היינו טורחים לשקול את המידע, כשאותו גוף ממש מוסר גירסה שלישית אודות פעילותו". על פי חוק הטעיית רשות מנהלית בעקבות אי גילוי מידע מהותי, הפגיעה היא לא רק ברשות אלא גם בציבור, כך אומרים במשרד התרבות. "ברור שקיים אינטרס ציבורי למנוע הטעיה כזאת... קיים גם אינטרס ציבורי לשלול רישיון או טובת הנאה שניתנו על ידי הרשות עקב כך".

   

  במקביל להחלטה של וועדת התמיכות במשרד התרבות, לדחות את בקשת החברה העירונית למתנ"סים באשדוד לתמיכה, הוחלט לקבל ולאשר את תמיכת המרד ב"אנדלוסית החדשה", שתקציבה לשנת 2009 יעמוד על 1.5 מיליון שקל. 

   

  אחרי חודשים ארוכים של קשיי פרנסה, ובמקרים מסוימים אף רעב ללחם, ב"תזמורת האנדלוסית החדשה" יכולים סופסוף לנשום לרווחה. תום כהן, שהוביל את מאבק העובדים ונגני התזמורת מראשיתו, אומר היום בתגובה ראשונה ל-ynet: "זהו יום גדול לאוהבי המוזיקה בכלל והמוזיקה האנדלוסית בפרט. זה היה מאבק קשה שגבה מאתנו, הנגנים ועובדי התזמורת, מחיר כבד ברמה האישית.

   

  "אני מאושר שהאמת והצדק ניצחו. זה לא ברור מאליו. אני מודה לכל הנוגעים בדבר, ובראש ובראשונה לנגני ועובדי התזמורת, על אורך הרוח, הסבלנות והאמונה, גם כשקשה היה לראות את האור בקצה המנהרה. הם התמידו, למרות קשיי היומיום, במאבק וניצחו. אני מודה גם למשרד התרבות על הבחירה לעמוד לצדה של האמנות והאמנים, וכמובן להסתדרות על תמיכה בלתי מתפשרת שנתנה לנו גב לאורך כל הדרך. אני מאחל לכולנו שמהיום נעסוק רק במוזיקה ולא בפוליטיקה. יש לנו הרבה עבודה לפנינו, לספק את הקהל הנאמן שלנו שרעב לתרבות הזו ולקרב גם קהלים חדשים. מבחינתי אנחנו ממשיכים לעבוד במלוא המרץ".

   

  עופר עיני, מנכ"ל הסתדרות העובדים, שליוותה את המאבק מראשיתו, אומר

  בתגובה: "הנחישות של עובדי התזמורת האנדלוסית צריכה לשמש דוגמה לכל קבוצת עובדים שרוצה להתארגן. לפני כשנה הגיעו אלי הנגנים והעובדים לפגישה והודיעו לי שהם יילחמו על זכותם להתארגן, גם אם יצטרכו לשלם על כך מחיר כבד. הם שבו את לבי ולקחתי אותם תחת חסותי".

   

  דודו בן-זינו, דובר החברה העירונית לתרבות ולאמנות אשדוד, אמר בתגובה, "אינני מצוי בפרטים. אנחנו נלמד את העובדות והנתונים ונגיב בהתאם".

   

  מנכ"ל התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, מר יעקב בן סימון, מוסר: "תמוהה בעינינו החלטת מינהל התרבות ושרת התרבות, הנובעת לטעמנו משיקולים זרים.

   

  "המוזיקה האנדלוסית היא חלק בלתי נפרד מהעיר אשדוד ומקהל המנויים הגדול שלה ברחבי ישראל. התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד תמשיך לפעול, על אף ולמרות החלטה זו ותגיע להופיע מול כל שוחריה ברחבי הארץ. אנו בוחנים את החלטת מינהל התרבות ושרת התרבות ונגיב בהרחבה בימים הקרובים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים