שתף קטע נבחר

אולימפוס FE 47: מצלמה למתחילים

היא קטנה, היא דקה והיא צבעונית - אולימפוס מציגה מצלמה קומפקטית חדשה, עם ביצועים לא רעים בסטילס - אך חלשה בווידאו. בדקנו

אולימפוס מציגה בישראל דגמים רבים של מצלמות קומפקטיות. אחד הדגמים האחרונים שהגיעו ארצה היא ה- FE-47, מצלמה קומפקטית בעלת רזולוציה של 14 מגה פיקסל, זום אופטי 5x ומסך בגודל 2.7 אינץ'. סדרת FE של החברה מיועדת לצלמים מתחילים בעיקר בשל נוחות השימוש, תפריטים פשוטים ומחיר אטרקטיבי.

 

עיצוב ומבנה

גוף המצלמה עשוי פלסטיק מוקשח צבעוני (צבעים: כסף, שחור, כחול ואדום), מתכת כסופה מבריקה ושילוב של אפור ושחור בגב המצלמה. כל אלה מקנים לה מראה מעוצב ואלגנטי.

 

מימדיה ומשקלה מציבים אותה באמצע טווח המצלמות הקומפקטיות. תוכלו לקחת אותה ללא מאמץ לכל מקום, ולשלוף אותה בקלות מכיס המכנס או התיק בשעת הצורך.

 

בחלקה הימני של חזית המצלמה בולט גריפ, המאפשר אחיזה נוחה וצילום בקלות ביד אחת. בתחתית המצלמה נמצא תא אחסון הסוללות וכרטיס הזיכרון, אותו מכסה דלת פלסטיק נוחה לפתיחה וסגירה.

 

באופן כללי מבנה המצלמה עושה רושם טוב ועמיד, ועיצובה נחמד ונעים לעין.

 

פונקציות, ממשק ותפעול

בחלקה העליון של המצלמה נמצאים כפתור כיבוי/הדלקה וכפתור הצילום. שאר כפתורי ההפעלה נמצאים בגב המצלמה וכוללים: לחצן זום נוח ויעיל, כפתור מעבר לצפייה בתמונות שצולמו, לחצני ניווט, כשהלחצן העליון (INFO) מאפשר להציג ולהסתיר סרגל כלים המופיע בצד הימני של המסך ומקל על הניווט, והלחצן התחתון משמש למחיקת תמונות שצולמו. במרכז מופיע כפתור אישור (OK).

 

בחלק התחתון נמצאים כפתור התפריטים (MENU), ולצידו כפתור עם סימן שאלה המאפשר קבלת תיאור והסבר על האופציה שנבחרה.

 

באופן כללי, הניווט במצלמה מאוד נוח ואינטואיטיבי, והתפעול קל וידידותי. ההסתייגות היחידה שיש לנו היא שהכפתורים בגב המצלמה (למעט לחצן הזום) שקועים, מה שמקשה מעט על הלחיצה.

 

למצלמה מנגנון זיהוי פנים מוצלח ומצב Intelligent Auto, המזהה את תנאי הסצינה המצולמת ובוחר אוטומטית את המצב המתאים מתוך חמישה מצבי צילום הכוללים: דיוקן, דיוקן לילי, נוף, מאקרו וספורט.

 

מצב Program - מאפשר שליטה ידנית נרחבת יותר, כמו שליטה על רמת החשיפה, מאקרו, טווח ISO ועוד.

מצב DIS - מפחית טשטוש ומריחה בתמונות שצולמו בתנועה או בידיים לא יציבות.

מצב Magic – לצילום עם אפקטים שונים ומצב פנורמה המאפשר לצלם עד 10 תמונות, ולחבר אותן לתמונה רחבה אחת בעזרת התוכנה של אולימפוס.

 

מסך

לאולימפוס FE 47 מסך LCD בגודל 2.7 אינץ' עם רזולוציה של 230,000 פיקסלים, בדומה לרוב המצלמות הקומפקטיות. קיימת גם אפשרות שליטה בבהירות המסך. הצפייה במסך מזווית איכותית למדי, ויש איבוד ניגודיות רק בזווית חדה. עם זאת, המסך רגיש מאוד להשתקפות אור ובסביבה מוארת קשה לראות את מושא הצילום.

 

זמני תגובה

מרגע הדלקת המצלמה ועד האפשרות לצלם תמונה ראשונה מדדנו זמן מהיר של 2.2 שניות. מרווח הזמן בין צילום לבין האפשרות לצלם תמונה נוספת: עם פלאש מדדנו 3.6 שניות, וללא פלאש 3.8 שניות - זמנים סבירים. Shutter lag - הזמן העובר בין הלחיצה ועד שהמצלמה שומרת את התמונה - הוא 0.2 שניות, עם פוקוס מקדים. נתון די מהיר לקטגוריה.

 

 

איכות תמונה

תמונות שצילמנו בתנאי תאורה טובים נראו איכותיות בדרך כלל, עם פירוט לא רע וצבעים מדויקים. גוון פני המצולמים נראה טבעי ונאמן לאובייקט הצילום. תמונות שצולמו באור שמש בוהק נטו לעיתים לחשיפת יתר.

 

צילום בתנאי תאורה פחות אופטימלים וחשוכים יותר סיפק תמונה פחות מדויקת, שלוותה באיבוד פרטים ורעש.

 

למצלמה אין מייצב תמונה אופטי איכותי, והיא מציעה רק מייצב תמונה דיגיטלי שמעלה את ה- ISO ומפחית את איכות התמונה עקב רעש נילווה. תמונות שצילמנו בתנועה התאפיינו ברעש וחוסר חדות ומי שמתכנן לצלם ילדים הנמצאים בתנועה, יתאכזב לרוב מאיכות התמונה.

 

טווח ה- ISO של המצלמה, המאפשר להגדיר את רגישות החיישן לאור, נע בין 64-1600. ב- ISO 64-100 התמונה נקייה מרעש, אך כבר ב- ISO 200 הרעש מתחיל להיות מורגש, ISO 400 די רועש וב- ISO 800-1600 ניכר רעש משמעותי המפחית מאיכות התמונות, ברמה שהופכת אותן ללא שמישות.

 

למצלמה מצב צילום מאקרו ומצב סופר מאקרו, איתו אפשר לצלם תמונות תקריב די טובות.

 

צילום במצב סופר מאקרו


 

בצד הרחב של הזום אפשר להבחין במידה קלה של תופעת ה- Barrel distortion, כלומר קווים מתעקלים בשולי התמונה.

 


 

Barrel distortion

 

צילום וידאו

למרות שאין כפתור יעודי המאפשר מעבר לצילום וידאו, ניתן להגיע אליו בקלות על ידי כפתורי הניווט. צילום וידאו מתאפשר ברזולוציה של 640x480 או 320x240 פיקסלים בקצב של 30 או 15 פריימים לשנייה. לא קיימת אפשרות לצילום ברזולוציית HD, אך עובדה זו אינה מפתיעה בהתחשב בתג המחיר הנמוך של המצלמה.

 

איכות קטעי הוידאו שצילמנו היתה בינונית, ולוותה ברעש ובחוסר חדות. לעומת זאת, איכות האודיו שהוקלט בזמן הצילום היה טוב.

 

עדשה וזום

למצלמה עדשה המקבילה ל- 36 מ"מ שאינה רחבה במיוחד. היא מצוידת בזום אופטי 5x וזום דיגיטלי 4x בו איננו ממליצים להשתמש, מאחר והוא מפחית מאיכות התמונה.

 

עדשת המצלמה איטית עם מפתח צמצם מקסימלי קטן יחסית של 3.5 - 5.6 המאפשר להכניס כמות אור קטנה מזו של מצלמות עם עדשה מהירה יותר, ואינו מסייע לצילום בתנאי תאורה נמוכים.

 

סוללה וזיכרון

ספק הכוח של ה- FE 47 הוא שתי סולות AA (אצבע). אולימפוס מצהירה שאפשר לצלם 120 תמונות עד שהן מתרוקנות. בבדיקות שלנו הצלחנו לצלם כמות קרובה של 116 תמונות ומספר קטעי וידאו קצרים, לפני שזוג סוללות הפנסוניק שהגיעו במארז הסתיימו.

 

למצלמה זיכרון פנימי קטנטן בגודל 18 מ"ב, שהספיק לצילום 4 תמונות בסך הכל ברזולוציה מקסימלית. תוכלו להגדיל, כמובן, את כמות התמונות על ידי שימוש בכרטיסי זיכרון מסוג: SD/SDHC.

סיכום

אולימפוס פונה עם ה- FE 47 לצלמים שעושים את צעדיהם הראשונים בצילום הדיגיטלי. היא מציעה עיצוב נחמד, קלות שימוש ומחיר אטרקטיבי, אך זאת על חשבון תמונה לא מרשימה ווידאו מאכזב. ה- FE 47 תתאים לצלמים מתחילים, המוכנים להתפשר עבור מחיר סביר.

אולימפוס FE 47

ציון:בעד: עיצוב נאה, מחיר זול, נוחה לשימוש, זמני תגובה לא רעים, 14 מגה פיקסל רזולוציה מירבית

נגד: צילום וידאו מאכזב, איכות תמונות נעה בין טוב לבינוני, רעש ניכר בתמונות, השתקפות אור על המסך, אין מייצב תמונה אופטי

שורה תחתונה: למתחילים בלבד


מחיר מומלץ לצרכן: 799 ש"ח

 

מפרט טכני

מידות / משקל: רוחב 97.6 מ"מ, גובה 60.7 מ"מ ועומק 27.3 מ"מ / 174.2 גרם
רזולוציה: 14 מגה פיקסל

זום אופטי: 5x

מפתח צמצם: f3.5 - f5.6

מסך: "2.7, רזולוציה 230,000 פיקסלים

מייצב תמונה: דיגיטלי

צילום וידאו: 640x480 30/15fps, 320x240 30/15fps

זיכרון פנימי: 18 מגהביט

כרטיסי זיכרון: SD/SDHC

מקור כוח: שתי סוללות AA

 

לכל סקירות המצלמות בטיגו

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אתר טיגו
אולימפוס FE 47
באדיבות אתר טיגו
בשיתוף אתר tigo
מומלצים