שתף קטע נבחר

"מה זה, קניון של נשים רזות"?

רשתות רבות כמו זארה או פוקס מחזיקות בגדים במידות 44-42 אך ככל שהעונה מתקדמת, הן הופכות נדירות. נשים מתלוננות: המידות התכווצו ונעלמו. ובמגמה הפוכה: בטאגוומן הוסיפו 46

"לא רוצה לקנות בגדים של מורות עם יהלומים מזויפים, לא רוצה לקנות ג'ינס עם פרחים רקומים, לא רוצה לקנות שרוואלים והכי אני שונאת גזרת מעטפת. אני רוצה סקיני ג'ינס גבוה וגופיה", כך הצהירה בפנינו נערה בת 15, מידה 44, בעת סיבוב שופינג מאכזב בקניון עזריאלי, אחד מיני רבים. "אני חוזרת לקנות באי-ביי".

 

זה מה שקורה כשאת לא נכנסת למכנסיים ובמקום זה נכנסת לתסכול. זה מה שקורה כשאת במידה נורמלית ונאלצת לבקר בחנויות ייעודיות. יש יוגורט ויש יוגורט דיאט. שני סוגי היוגורט נמכרים באותו סופרמרקט. אבל בגדים במידות גדולות? נמכרים בגטאות.

 

ולמרות הקבלה העצמית ו"שמן זה יפה" ושהכל מרציפנים ודובדבנים וציפורי שיר למרות שהירכיים לא נכנסות לגרביונים, לא תצליחו לאתר הרבה נשים שילכו בראש מורם עם שקית של "מתאים לי" או "עונות" או "אישה אישה", ולא משנה כמה הבגדים שלהן יהיו מעולים.

 

כי נשים במידות 42 ומעלה יודעות, שאי שם, בין הקולבים של הרשתות הכי נפוצות בקניונים, מסתתרות להן מידות די גדולות. ואני אומרת די משום שממידות 48 ומעלה, הרשתות הגדולות מתרחקות כמו מאש.

 

אבל משום מה, נשים טוענות ש-44 הפכה למידה לא אחידה ברשתות המיין סטרים, ש-46 היא מידה נכחדת ושגם 42 היא לא מה שהיתה פעם.

 

מבדיקה שערכנו, עולה שבסוף העונה, מידה 44 הייתה נדירה כפוליטיקאי ללא דירת יוקרה. כרגע, בתחילת העונה, מידה 44 מצויה בהחלט, אם כי לא בשפע, ברשתות כמו פוקס, הוניגמן ואפילו במנגו אבל טיבה מבלבל מאוד. בפוקס היא נקראת 4, בהוניגמן היא 44 ובמנגו היא XL אבל בשום מקום היא לא בדיוק אותה מידה.

 

  

מנתבים אותך לאאוטלטים

אז נשים גדולות עם כסף קונות אצל מעצבים, אבל מה לגבי אלה שסתם רוצות להסתובב בקניון? ב' היא אישה שכרטיס האשראי שלה לא נשלף בתחומן של רשתות אופנה "רגילות" כבר הרבה מאוד שנים. אבל הגורל, ותהליך אינטנסיבי של ירידה במשקל, שנמשך כבר חצי שנה, הובילו אותה בחזרה למקומות האלה, בהם מידות שמתחילות ב-4 ולא רק מסתיימות ב-4, הן מצרך שהימצאותו מתעתעת.

 

"לשמחתי הרבה, הגיעה הנקודה בה כל המלתחה שהיתה לי נראית עלי כמו סלים", היא מספרת. "אז החלטתי לקנות בגדים שיתאימו למידותי החדשות, צעד צעד".


ולנשים גדולות יש בגדים? קטלוג פוקס (צילום: יניב אדרי וגולי כהן)

 

היא פתחה בטי שירטים. "הייתי ליד חנות איקאה ונכנסתי לחנות פוקס הגדולה הסמוכה. מצאתי שם חולצות במידה 4, שלשמחתי היתה מצוינת עבורי והייתי מאוד מאושרת מהעניין. החלטתי שאני רוצה לקנות עוד בפוקס. אני גרה במרכז ת"א לכן הגעתי לפוקס בדיזנגוף סנטר וגיליתי שאותם פריטים שקניתי בחנות הגדולה, לא קיימים שם במידה 4 וגם בגדים במידה 3 לא היו הרבה.

 

בצר לה, פנתה ב' לפוקס בעזריאלי. אולם גם שם נחלה אכזבה. "לא מייצרים אותן במידות האלה", אמרו לי שם. האם 44 הפכה למידת 'מתאים לי'?

 

"ראיתי שפרנץ' קונקשן הגיע לארץ. כשגרתי באנגליה תמיד היו להם מידות עבורי, אפילו כשהייתי יותר שמנה. רצתי לקניון רמת-אביב והייתי בשוק. לא היה להם אקסטרה לארג' וגם לארג' לא היה כמעט. מה זה, קניון של נשים רזות?

 

"אני בנאדם שהגיע ממאדים. לא ביקרתי בקניונים ולא ברשתות, ולא תיארתי לעצמי שיחזיקו בקניון משהו שיכול לעלות לי על הציפורן. אבל עכשיו, כשחזרתי לחיק בני אדם נורמליים, אני יודעת שהרשתות כן עושות בגדים במידות שיכולות להתאים לנשים גדולות הם פשוט מנתבות אותם בעיקר לאאוטלטים שלהם או לחנויות שאני לא יודעת איפה הן נמצאות. מזל שפתחו גאפ".  

 


"מזל שפתחו גאפ" (צילום: מירב קריסטל)

 

האם על סיפו של הקניון נח משקל בלתי נראה שמנתב אנשים במידות גדולות לקומות שמיועדות להם בלבד, או החוצה, לעבר האאוטלטים? נראה שיש איזו רתיעה ממיצוב רשת כנדיבה כלפי מידות גדולות, גם בקרב הנשים עצמן. קחו למשל את קרייזי ליין שבעבר הייתה רשת גאה למידות גדולות וכרגע הפרזנטורית שלה היא גלית גוטמן. ברשת סירבו להתראיין לכתבה משום שהם "מאוד משתדלים לא להיכלל בכתבות של המידות הגדולות" כי מדובר ב"רשת לנשים בוגרות שלא מגיעה למידות האלה". 

 

"כל המידות השתנו, ה-44 הפך ל-42"

גאלה רחמילביץ', היא סטייליסטית לנשים במידות גדולות, מודה שלא כל טרנד מתאים לנשים גדולות, ויש כאן שיקולי עיצוב, ובכל זאת יש לה בטן מלאה על הרשתות הגדולות. "זו בעיה שאופנה מתמרדת נגד אנשים. בדרך כלל אנשים אמורים להתמרד באופנה", היא מצהירה.

 

"לאף אחת מהרשתות אין את כל המידות הגדולות בכל החנויות. בדרך כלל המידה הכי גדולה היא 42. זה מעוות, בארץ חושבים ש-40 זה שמן. אז כן, בחלק מהחנויות יש גם מידה 44 אז באמת אפשר לבקש מהן להוציא אותה מהמחסן או להזמין במיוחד. אבל זה תמיד משהו שמשתנה. לפעמים יש לפעמים אין, לא משהו קבוע וסגור. משהו שצריך לכתת רגליים אחריו.

 

"זה תסכול מאוד גדול. פעם נשים אהבו שופינג. לקוחות מתקשרות אלי וישר אומרות: 'אני לא סובלת שופינג'. איך יתכן? אבל זה כי הן הולכות לאיבוד.

 

"כל המידות השתנו. ה-44 הפך ל-42, משום מה. כתוב 42 אבל מי שזו המידה שלה לא נכנסת אליה כי זה בעצם 40 או 38. זה קרה בהוניגמן שפעם היו בה גזרות מעולות. זה מה שקורה כשלכל אחד יש את המידות שלו. נהיה ברדק. 44 זה כמו מידה 41 בנעליים. מביאים 5 זוגות בתחילת העונה וזהו. 5 זוגות לעם שלם".

עד מידה 5 בשמלות. הוניגמן (צילום: אורי אליהו)

 

גאלה טוענת שבעבר איתרה מידה 46 בקסטרו ובזארה. "היום אני כבר לא מוצאת". היא טוענת, "כאילו חזרנו 700 שנה אחורה. והרי כוסית תשים ג'ינס וטי שירט ותראה מיליון דולר. כש-42 נתפס כשמנה את חייבת להשקיע. עולה במידה - צריכה עוד יותר להשקיע. אז אם אתם דורשים את זה בתור חברה, תנו לי את האופציות מידות הביניים 44-42. מי שבמידות האלה לא רוצה לקנות ב-ml. היא תיעלב מזה".

 

ml פתחו את האוזניים ועשו אופנה

ב"ml" השיקו אתמול קולקציה חדשה, במידות 54-42 "הרבה יותר נועזת, צעירה יותר וטרנדית", הצהיר המנכ"ל של הרשת, אבי מלכה. "עשינו מהפך שיווקי. נשים סקסיות, נשיות ומלאות בביטחון עצמי עמדו לנגד עינינו. לשמלות נועזות ולטוניקות הוספנו חגורות בטן, לג'ינסים הוספנו שטיפות עדכניות. הכל נראה עכשווי, לא למידות גדולות".  


"הרבה יותר נועזת, צעירה יותר וטרנדית". ml (צילום: יניב אדרי) 

 

אבל גאלה לא מתרגשת. "את נוגעת בנקודה רגישה", הוא אומרת. "לזכותם אומר שיש 4 פיסים בקולקציה השלמה שהם טובים, אבל מדובר ב-4 פריטים מתוך מאות שרובם מחרודים. עשו סקיני גבוה, זה דוחה לשמנות. חצאית גבוהה לא מחמיאה - זה משאיר לך 3 ק"ג נשפכים מהבטן התחתונה. יש שם שמלות רצועות או סטרפלס, איפה אישה תשים את החזה? אז השמלה בנויה, אבל הצמיג שלי יבנה אותה באופן יותר בולט. די, אתם לא קסטרו, נשים אמיתיות לא רוצות להיראות כמו דודות אבל גם לא כמו פתטיות בנות 16.

 

"אבל לזכותם אומר שהם פתחו האוזניים למה שאנחנו צועקים כל כך הרבה זמן: תעשו אופנה בכל המידות! זה שאני שמנה זה לא אומר שאני רוצה להיראות כמו שק תפו"א".

 

מה את מלמדת את הלקוחות שלך?

 

"איך להסתכל מראש על בגדים ולמנוע את הבאסה במדידה והדיכאון שאחרי. אפשר להזמין פריטים שאין במידה אבל ואז את צריכה לשלם על משהו שלא מדדת. או שהם מוצאים את זה בחיפה. ובשביל מכנסיים לא תסעי לחיפה".

 

יש קניונים שאת לא נכנסת אליהם?

 

"מעדיפה סניפי דגל. למשל קסטרו בדיזנגוף סנטר. תמצאי שם חצאיות ג'ינס במידה 44 ואז קל לשכנע את הלקוחה ללבוש חצאית. כי היא עולה עליה. יש נשים שאומרות: 'לחנות הזאת אני לא נכנסת', כי להרגיש שהיא שמנה זה כאילו שירית בה, אז אני עושה הרבה הכנה פסיכולוגית לפני".

 

כדאי ללכת לאאוטלטים?

 

"אאוטלט נחשב בארץ כמו שוק, ונראה כמזבלה, הכל זרוק עם עודפים סוג ז', וזה מוציא לך את החשק מהקנייה. וזה כל העניין: ליהנות בקנייה".


מידה 44, לא בכל הפריטים. קסטרו (צילום: אבי ולדמן) 

 

אם את נערה במידה גדולה, היכוני לחיים של דחיסה. "וולקאם טו איזראל", מסכימה גאלה. "אם את מלאה אין לך זכות קיום. בנות מלאות נדחפות לטייטס ומתפוצצות בחולצה שלא מתאימה למידה שלהן. אבל בגיל הזה, אם את לא אופנתית - את לא חלק מהחברה. זו הסיבה לקטסטרופות החנוקות שהולכות ברחוב. אז יש נערה בת 16 שלקחתי להגרה. אין חנות לנערה שיש לה טיפה בשר וחזה וישבן, או רזה עם אגן רחב. גם בנות 60 לא רוצות להיראות כמו דודות. הרי 60 זה הנעורים החדש. ובמידות גדולות קשה להיראות מתוקתקת".

 

דיסקרט: חזרנו לייצר בארץ כדי לשלוט על המידות

אז ההסבר למחסורים במידות גדולות הוא עיצובי וחברתי וישנם הסברים נוספים. מנכ"ל דיסקרט, יעקב גבאי שמנהל רשת שמחזיקה מלבושים במידות 40 עד 54 ופזורת המידות בה דומה בכל הארץ, מסביר. "לנו יש אספקת מידות גדולות כל הזמן כי חזרנו לייצור מקומי. בגלל הייבוא, הגענו למצב שהבגד הוא מוצג מוזיאוני. מביאים קולקציה מסין ועד שהיא מגיעה לחנות כבר אין כלום. לוקח חצי שנה להביא עוד משלוח מסין והבגד הופך כך לוירטואלי. עכשיו תוך שבועיים אנחנו יכולים לייצר ולהביא לחנויות כל מוצר וכל מידה. אנחנו להתמקד בייצור מדיה מסוימת, אם היא חסרה".

 

אני שומעת טענות לפיהן המידות השתנו.

 

"גם אני שומע את זה הרבה. הבעיה טמונה בייצור בסין. בארץ אנו שולטים בטווח, ועובדים לפי מידות ישראליות באופן מאוד מדויק, משתדלים לא לסטות, כדי למנוע מדידת יתר".

 

מה המידה הכי נפוצה?

 

"42, 44. עכשיו אנחנו עושים שדרוג בפלח הזה ומעלה ממנו: השקנו את 'דיסקרט אקספרס'. קנייה מהירה בקופה. בנות מעדיפות מידות אחידות – למדוד חולצה אחת ולקנות 10 כמוה במחיר סביר. השנה החדרנו גם מידות גדולות לדגמים הטרנדיים ביותר בלי חשש. הביקושים שלהם זהים לחלוטין למה שקונות הצעירות המעצבות שלנו מקבלות מאיתנו אור ירוק להעז והלקוחות קונות הכל. כמה שזה יותר אופנתי ככה הן יותר מתלהבות".

 

הדוגמנית שלכם, ממש לא משדרת מידות גדולות.

 

"יש בזה משהו. אבל מצד שני היא משדרת לקהל המסורתי שגם לכיוון שלו אנחנו מדברים. אנחנו תמיד זהירים עם ההצהרה על עצמנו כחנות למידות גדולות כי הלקוחה לא תמיד חושבת שהיא לא משתייכת לקטגוריה. לאישה תמיד יש תחושה שזה זמני, שהיא הולכת לרדת".

 

זארה: 46 זו לא קולקציה. מה שמביא כסף - אנחנו שם

רשל אבן חיים, מנהלת מסחרית של זארה: "טווח המידות בזארה הוא לפי סמול עד אקסטרה לארג'. בשאר החלקים 34 – 44. במידה 46 אפשר למצוא פריטים בודדים: יש כמה נגיעות".

 

מה בדיוק?

 

"לא נפרסם משהו שיש לנו מעט ממנו. זו מידה מאוד נדירה".

 

אבל זה אבסורד: אם היא נדירה למה לא לפרסם היכן בקולקציה היא מופיעה כדי שלקוחות יוכלו לאתרה?

 

"אני לא מתייחסת ל-46 כאל קולקציה. אלה פריטים קלאסיים נקיים שחשבו שהאופי שלהם יישמר גם במידה יותר גדולה. 44 באה בעיקר בקולקציות בייסיק ו-וומן. הבייסיק מכיל הרבה טופים וחולצות מכופתרות ושם האקסטרה לארג' נמכר יפה מאוד. בוומן יש פריטים אלגנטיים, מחויטים בסיסיים. טווח המידות נולד ממה שמסחרי. מה שמביא כסף – אנחנו שם".

 

אומרים שה-44 של זארה הוא 42 של אחרות.

 

"אין בארץ ובחו"ל תקן שמסביר מה זה אקסטרה לארג' או אקסטרה סמול. קחי פריט זהה במידה מכמה רשתות, תמדדי אותו ותמצאי הבדלים מאוד גדולים בין הרשתות. זארה כמעט תמיד באמצע. חברה שמוכרת בארה"ב ובגרמניה וביפן צריכה לדעת מה זה מדיום".

 

איך זה שבסניף זארה אחד יש יותר פריטים באקסטרה לארג' מסניף זארה אחר?

 

"כל סניף מזמין את מה שהוא מוכר הכי טוב. כולם מקבלים כמות יפה מכל מידה ומאותו רגע הם פועלים לפי השוק מה שנמכר – מוזמן".

 

את שמה לב להבדלים בין הסניפים?

 

"אם סניף מאופיין בלקוחות יותר מחויטים וקלאסיים ימכרו בו גם מידות יותר גדולות. הסניף בסנטר למשל, מאוד צעיר ואורבני, ושם יש דרישה למידות קצת יותר קטנות. ברמת אביב אין רק סוג אחד של מידות. הרי כל המדינה קונה ברמת אביב כשהם רוצים להרגיש חו"ל, אז אנחנו לא יכולים להתעלם שם ממידות מסוימות".

 

לקוחה שלכם אמרה שמצאה מידות גדולות רבות בסניף פ"ת.

 

"אנחנו זורמים עם הביקושים שהלקוחות שלנו יוצרים. אנחנו מכתיבים טרנדים, לא מידות".

 

טאגוומן: שוקלים להוסיף מידה 46

ויש גם אנשי בשורה: אילן בז'ה, מנכ"ל טאגוומן, שם טווח המידות נע בין 34 עד 44 מכריז על מתיחת הטווח. "אנו שוקלים בחיוב להוסיף עוד מידה: 46", הוא מכריז.

 

"לא בכל הקולקציה, אלא במגוון פריטים שנמצא לנכון. התחלנו לעשות זאת בכמה פריטים בודדים, מכנסיים חולצות, ז'קט אחד, כניסיון, והם נחטפו. עכשיו אנחנו בייצור נוסף של מה שכבר עשינו ושל פריטים נוספים".

  

בנוסף, בטאגוומן הגדילו את הדירוג בין 40 עד 44 כדי שיתאים לקהל רחב יותר. "בבית השחי הוספנו 3-2 ס"מ בין המידות הללו כדי שהן יתאימו יותר לגוף של הלקוחות ואז מגוון רחב יותר של נשים במידות 44 יוכלו להיכנס לחולצות שלנו", מצהיר בז'ה.

 

"80 או 90% מהקולקציה שלנו מגיעה כבר עכשיו במידה 44. יש 10 – 15% שהחלטנו מראש שהם מתאימים לקבוצה מאוד צעירה ולכן אותם אפשר למצוא עד מידה 42".

 

יש גם צעירות במידה 44. הן מראש לא נכנסות אליכם כי הן חוששות.

 

"הן יכולות להיכנס לבגדים האלה. הם עשויים לייקרה וספנדקס והם יכולים להתאים להן. יש דרישה למראות אופנתיים וצעירים גם במידות גדולות. רק שצריך לחשוב על זה היטב למשל, ליצור גופיית פרחים שהיא עכשיו הכי מעודכנת , עם פריט נוסף שישלים את המערכת כמו שרוולון או בולרו שיכסה חלק מהיד שלא יראה פתטי אלא אופנתי".

 

יש סניפים שיש בהם יותר מידות גדולות?

 

"כן בטח. כמו שיש חלוקה בהכל. כמו שיש יותר חצאיות ממכנסיים באזור פ"ת, בני ברק וכפ"ס מוכרים יותר מידות גדולות באשדוד, ובחלק מהחנויות בחיפה. וזה בהחלט גם תלוי במנהלת החנות - אם היא מרגישה טוב עם אלה שנכנסות ורוצות 44 ו-46 היא תזרום איתן ותזמין להן בגדים".

 

למה שלא תרצה לזרום?

 

"יתכן שרוב הקהל מאוד צעיר ושאר הלקוחות לא מסתובבים באזור הזה של החנויות. זה קורה כשהחנות ממוקמת ליד חנויות אחרות שהן מאוד צעירות ואופנתיות. כמו בדיזנגוף סנטר, אז הקהל גדול המידה ישר עולה לקומה שנייה של המידות הגדולות, ולא מסתובב שם בכלל. גם בגרנד קניון בחיפה ובעזריאלי, שם הכל מאוד צעיר, לשם אי אפשר להכניס הרבה מידות גדולות".

פורסם לראשונה 01/03/2010 12:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
ml. נשים במידה 44 לא רוצות לקנות רק שם
צילום: יניב אדרי
מידה 46 נדירה. זארה
האם המידות השתנו? הוניגמן
צילום: יניב אדרי
נועזת גם לגדולות. דיסקרט
צילום: רפי דלויה
מומלצים