שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דוחו"ת 2009: יותר כרטיסים - יותר אשראי

  מעל 5 מיליון כרטיסי אשראי פעילים, מחזור פעילות של 170 מיליארד שקל בשנה, הכנסות של כ-3.5 מיליארד שקל וגידול במתן הלוואות. חברות כרטיסי האשראי פרסמו את הד"וחות הכספיים לשנת 2009 - אנחנו מגהצים יותר והבנקים נהנים מהרווח

  הכנסות שלוש חברות כרטיסי האשראי: לאומי קארד, כאל וישראכרט, עמדו בשנת 2009 על יותר מ-3.5 מיליארד שקלים, כך עולה מסיכום הדו"חות הכספיים של החברות. מחזור הפעילות של מחזיקי כרטיסי האשראי עמד בשנה האחרונה על כ-170 מיליארד שקלים מתוכם רשמה ישראכרט 72 מיליארד, כאל כ- 43 מיליארד ולאומי קארד, שיעור דומה.

   

   תצטרכו לבזבז יותר כסף כדי לקבל כוכבים

   

  על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2009 עלה היקף הרכישות בכרטיסי אשראי ב 4.6% בהשוואה לשנת 2008.

   

  על פי נתוני החברות, חל גידול מספר כרטיסי האשראי הפעילים (שהינם תקפים ובוצעה בהם פעילות ברבעון האחרון) ומספרם הגיע בסוף 2009 ליותר מ-5 מיליון. מתוכם קיימים כ-1.2 מיליון כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים (כרטיס אשראי המונפק על ידי גוף אשראי שאינו בנק, כגון חברת אשראי או גוף מסחרי אחר), כשבתחום זה נרשם גידול משמעותי בהשוואה לשנה הקודמת.

   

  עליה נרשמה גם בהיקף האשראי הצרכני (הלוואות) שהעניקו חברות כרטיסי האשראי. כך לדוגמה נתנה חברת כאל אשראי בהיקף של יותר מ-2 מיליארד שקלים ולאומי קארד יותר ממיליארד שקלים.

   
  כרטיסי אשראי 2009

  כרטיסי אשראי 2009
    ישראכרט כאל לאומי קארד

  מחזור הפעילות בכרטיס

  (במיליארדי שקלים)

  72 42.9 43.4
  מספר כרטיסים בנקאיים (באלפים) 1,931 892 1061
  מספר כרטיסים חוץ בנקאיים (באלפים) 394 421 420
  הכנסות (במיליוני שקלים) 1,561 1,160 820
    

  מהד"וחות הכספיים עולה עוד, כי חל גידול בתגמול של נושאי המשרה הבכירים בחברות כרטיסי האשראי. על פי הנתונים, סכום הוצאות החברה על משכורות ותנאים נלווים ל-4 מקבלי השכר הגבוה ביותר מגיע בחברת ישראכרט שמנוהלת על ידי דב קוטלר ל- 14.6 מיליון שקל לשנה, בכאל שמנוהלת על ידי בועז צ'ציק העתיד לפרוש מתפקידו בקרוב ל- 8.1 מיליון שקל ובלאומי קארד, שמנוהלת על ידי דני כהן, 6.2 מיליון שקל.

   

  הכנסות לבנקים - גם מהפצה 

  הגידול בהכנסות חברות כרטיסי האשראי, שנמצאות בבעלות הבנקים (ישראכרט - פועלים, כאל - דיסקונט והבינלאומי, לאומי קארד - לאומי) מהווה תרומה חשובה להגדלת שורת הרווח בבנקים.

   

  "התרומה של הפעילות בכרטיסי אשראי לרווח של הבנקים היא משמעותית בעיקר בבנקים הגדולים והיא עומדת שם על 5%-10% כשבדיסקונט התרומה יותר גדולה", אומר האנליסט אלון גלזר מלידר שוקי הון.

   

  עם זאת, טוען גלזר, כי ההכנסות השנה פחות דרמטיות משנים קודמות, "ב-2009 ראינו צמיחה פחות משמעותית בהכנסות, כי היא היתה עדיין שנה של האטה וראינו האטה גם בתחום הזה, במיוחד בתחילת השנה" .

   

  גלזר מתייחס גם לגידול בהלוואות הניתנות על ידי חברות כרטיסי האשראי וזאת למרות העובדה שההלוואות הללו יקרות יותר מההלואות הניתנות בבנקים, בעיקר בגלל חוסר ההיצע הקיים בישראל בתחום האשראי הצרכני.

   

  "לתחום האשראי הצרכני יש לאן לצמוח ואין ספק שאחד המקומות שזה יקרה זה חברות כרטיסי האשראי. אנחנו רואים גם גידול בפעילות וגם שיווק של הבנקים בתחום. הבנקים ישמחו להגדיל את חלקם באשראי דרך חברות כרטיסי האשראי".

   

  יש לציין כי הכנסות הבנקים משורת הרווח של חברות כרטיסי האשראי, הם רק חלק מהכנסות הכלליות שמעניקים כרטיסי האשראי לבנקים. עשרות מיליוני שקלים מרוויחים הבנקים בכל שנה מהפצת הכרטיסים והנפקתם כשסכום זה אינו נכללת ברווחים של חברת כרטיסי האשראי עצמה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כרטיס אשראי
  צילום: ג'רמי פלדמן
  מומלצים