שתף קטע נבחר

המבקר: איפה המיליארדים שהבטיחו נגד רעידות?

כמה ימים לאחר רעידת האדמה החזקה בצ'ילה, התכנסה הוועדה לביקורת המדינה כדי לדון במוכנות ישראל לרעש חזק. לינדנשטראוס התריע: כמעט לא נעשה דבר כדי לתקן ליקויים שנמצאו בדו"חות קודמים, החלטת הממשלה לא יוצאת לפועל

בעקבות רעידות האדמה בצ'ילה ובהאיטי - האם בישראל מוכנים לרעידה? כנראה שלא. מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמר היום (ג') כי למרות דו"חות ביקורות קודמים, לא נעשה כמעט דבר כדי לתקן את הליקויים - כדי שיימנע אסון גדול. 

 

בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, המבקר אמר שבעבר התייחסו שלושה דו"חות לנושא, אך הם מלפני כמה שנים. הוא הזכיר כי ההתייחסות לדו"חות האלה "לא הלכה לשורש הדברים". הוא הוסיף: "נושא רעידות אדמה הוא נושא שאנו חייבים לתת את דעתנו עליו.

אני חושב שבדו"חות שונים שמבקר המדינה הוציא בשנים האחרונות יש ביטוי משמעותי לסכנה הגדולה שיכולה להיות צפוייה לאזרחי ישראל, אם חס וחלילה תהיה כאן רעידת אדמה".

 

הוא הזכיר כי התקבלה החלטת ממשלה בנושא בדצמבר 2008, אך היא לא מומשה. "הממשלה החליטה להעביר תקציב רב שנתי בסך שלושה וחצי מיליארד שקל לצורך חיזוק מבני ציבור. למיטב ידיעתנו הנושא הזה לא מומש עד היום בכלל".

 

המבקר סיכם: "הדבר הזה מביא אותנו חזרה לצורך לראות את הנושא של רעידות אדמה כנושא חשוב יותר. הוקם במשרד המבקר צוות שעושה כרגע מעקבים אחר דו"חות מבקר. בנושא רעידות אדמה אנחנו צריכים לתת חשיבות מפני שזו תופעה, שיכולה לסכן פה עשרות אלפים מתושבי מדינת ישראל ולכן ההתארגנות הזאת מוטב שתהיה שעה אחת קודם".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון, אמר: "יש יותר ויותר אירועי טבע קשים, שפוקדים נקודות שונות בעולם. הדבר הזה הוא כנראה תהליך טבעי מסוים, שאני לא יודע להסביר אותו. אבל ככנסת ישראל יש לנו אחריות לוודא שמדינת ישראל נערכת ועושה את הצעדים הנדרשים על מנת להיערך לאסון כזה או אחר, אם חס ושלום יתרחש".

 

בדיון קודם בנושא, אמר יעקב בר-לביא ממרכז מיפוי ישראל אמר כי מתוך 650 אלף מבנים בישראל, יש 96 אלף מבני מגורים שלגביהם קיימת סכנת התמוטטות ברעידת

 אדמה חזקה. באותו דיון הזהיר יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, ד"ר אבי שפירא, כי "בישראל תתרחש בוודאות רעידת אדמה חזקה". לדבריו, "רעידת אדמה חזקה יכולה להיות חזקה גם כמו זו שהתרחשה בהאיטי ואולי אפילו חזקה ממנה".

 

ד"ר שפירא אמר בדיון אחר, כי הנזק הישיר למבנים בישראל שיתמוטטו ברעידת אדמה בעוצמה של 7-6 בסולם ריכטר עלול להיות בסדר גודל של כ-50 מיליארד דולר.  

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לינדנשטראוס. "סכנה גדולה לאזרחי ישראל"
צילום: גיל יוחנן
צילום: AFP
ההריסות בהאיטי. סכנה גם בישראל
צילום: AFP
מומלצים