שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אמ"ן: סוריה למען חיזבאללה - כמו שלא העזו
  ראש חטיבת המחקר דיבר בוועדת החוץ והביטחון - על הדילמה של חיזבאללה לצד ההתעצמות חסרת התקדים בחסות אסד והעשרת האורניום המתריסה. נתניהו: איראן יוצרת דימוי כוזב, אנחנו לא מחפשים שום עימות עם סוריה

  כמה ימים אחרי פסגת "ציר הרשע" בדמשק, אגף המודיעין בצה"ל מתריע על מה שמתרחש מעבר לגבול הצפוני. "סוריה מעבירה לחיזבאללה רכיבים שלא היו מעזים להעביר אותם קודם לכן", אמר היום (ג') תת-אלוף יוסי ביידץ, ראש חטיבת המחקר באמ"ן, בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

   

  גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לנושא: "יש תהליך של התחמשות והתססה מאוד שיטתית של איראן. אנחנו לא מחפשים שום עימות עם סוריה. הדיבורים שאנחנו מכינים התקפה מול סוריה - אין לה שום אחיזה. ומי שמנסה ליצור דימוי כוזב כזה זו איראן".

   

  ביידץ הסביר: "החיזבאללה על קרני הדילמה, בין זהותו הג'יהאדית ומחויבותו לאיראן, לבין הזירה הפנימית בלבנון. לכן, על אף שהוא שומר על השקט ואינו מעוניין בעימות, הוא מנסה לממש פיגוע נקמה על מות מורנייה, בעיקר נגד יעדים ישראלים בחו"ל, ובמקביל ממשיך לבנות את כוחו לעימות נגד ישראל, לבצע פריסה רחבה בדרום לבנון אך גם בעומקה וצובר אמצעי לחימה מתקדמים - טילים ארוכי טווח, נ"מ, נ"ט, בסיוע איראן וסוריה".

   

  "איראן ממשיכה ומהדקת את הקשרים עם הציר הרדיקלי", הוא הוסיף. "רק תראו את המפגש המשולש שהיא בסוריה... ביניהם היה גם מפקד כוחות המהפכה האיראנים, שהם האחראים מטעם איראן על הספקת האמלח לכל ארגוני הטרור בכל האיזורים".

   

  "מי שמצפה שאיראן תקרוס יתאכזב מאוד"

  בהתייחס לאיום הגרעיני, רח"ט מחקר אמר שבשנה שעברה, איראן לא התקדמה כפי שרצתה בכמות הצנטריפוגות שיהיו ברשותה, אבל עשתה זאת "מעבר למה שאנו רצינו שתתקדם. יש לה היום יותר משני טון חומר מועשר בהעשרה של ארבעה אחוז אורניום, וזה מעבר לכמות שהיא צריכה למתקן גרעיני. היא החלה להעשיר את האורניום ל-20 אחוז העשרה. זו בהחלט התרסה מול הזירה הבינלאומית".

   

  לדבריו, חשיפת מתקן ההעשרה הסודי ליד העיר קום פגעה בתוכנית האיראנית. "הם מבצעים עתה פרויקט ניסיוני בהפעלת צנטיפוגות חדישות, שיעליתן פי שלושה או פי ארבעה ממה שיש להם עכשיו. הכור בבושהר זה כור כרגע אזרחי שנבנה בעזרת הרוסים. יש בו פוטנציאל. הוא כור אזרחי, אבל אם מישהו רוצה יש פוטנציאל למעבר למטרות צבאיות".

   

  ומה עם האפשרות להפיכה ירוקה באיראן? "הפוטנציאל שיתרחש משהו בתוך האוכלוסיה באיראן קיים,

   אבל בין המהומות שראינו ועד לקריסת השלטון המרחק הוא גדול. המשטר האיראני לא הולך לקרוס, ומי שמצפה שאיראן תקרוס בקרוב יתאכזב מאוד".

   

  ביידץ התייחס גם לרשות הפלסטינית, "שממשיכה בתהליכים של בניין המדינה מלמטה למעלה באמצעות פיאד בתחומים כלכליים ובטחוניים". לדבריו, אבו מאזן מעוניין בהסדר, אך מרחב הגמישות שלו בסוגיות הליבה מצומצם. הרשות טרם השיבה ביחס לשיחות הקרבה, ואולם כבר מפגינה חוסר אמון בתוחלת המגעים עם ישראל. וממשיכה לתת ידה למהלכים מדיניים נגד ישראל בזירה הבנלאומית".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תא"ל ביידץ. על קרני הדילמה
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים