שתף קטע נבחר

פישר מצדיק הקמת ועדה מוניטרית בבנק ישראל

אחד מסעיפי חוק בנק ישראל החדש קובע כי תוקם ועדה מוניטרית שתורכב מנציגי בנק ישראל לצד נציגי ציבור, ושתפקיע מידי הנגיד את סמכות היחיד שלו לקבוע את גובה הריבית במשק. "מחקרים מוכיחים כי ועדות מקבלות החלטות טובות יותר מהחלטות של יחיד", אמר פישר היום לפני ועדת הכספים

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הצדיק היום (ג') את הקמתה של ועדה מוניטרית במסגרת חוק בנק ישראל החדש. זאת, למרות שהיא מפקיעה מידיו את סמכות היחיד שלו לקבוע את גובה הריבית במשק וצעדים אחרים של הבנק.  

 

 

"מחקרים מוכיחים כי ועדות מקבלות החלטות טובות יותר מהחלטות של יחיד", אמר פישר בוועדת הכספים, שמכינה בימים אלו את החוק לקראת אישור סופי בכנסת.  

 

הנגיד הצדיק גם את המבנה החריג של הוועדה, שתורכב משישה חברים, מתוכם שלושה מבכירי הבנק (כולל הנגיד) ושלושה נציגי ציבור שימונו על ידי הממשלה. יו"ר הוועדה יהיה נגיד בנק ישראל, ולפי דבריו של פישר, הוא לא רואה פסול בעובדה שהחוק מעניק לו קול כפול כדי שיוכל להכריע בדיוני הוועדה במקרה שבהצבעות התוצאה תהיה תיקו.

 

"הנגיד אחראי על המדיניות המוניטרית ואם הוא לא יוכל לשכנע את הוועדה לגבי עמדותיו הוא לא יוכל להמשיך בתפקידו. לא ניתן לקבל החלטה על הריבית שהנגיד מתנגד לה. יש עליו הרבה לחץ אבל אם הוא לא יוכל לשכנע או להיות משוכנע - הוא לא יוכל להגן על המדיניות שיוחלט עליה ויהיה עליו להתפטר", אמר פישר.

 

בתשובה לשאלה מה יקרה אם הממשלה תמנה נציגים שינטרלו את עבודת הוועדה, אמר פישר כי "אם הממשלה תרצה למנוע מהבנק עבודה סדירה היא יכולה לעשות זאת. אבל אם נציגי הציבור יתנגדו באופן קבוע לעמדת נציגי הבנק הם לא יוכלו להמשיך בתפקידם. לכן, עלינו לגבש ועדה שתהיה מסוגלת לקבל החלטות בדרך טובה שגם צריכה לקחת בחשבון את דעתי".  

 

בתגובה להערת ח"כ ציון פיניאן (ליכוד), ששאל "כלומר, עד היום זה היה 'החלטתי' ומכאן זה יהיה 'החלטנו'?" השיב פישר: "הדקדוק שלי שונה".  

 

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) העיר בסיכום: "מצב קבוע של תיקו יחייב לשנות את החוק או להחליף את הנגיד". הוא קבע שוועדת הכספים תשוב לדון בסוגיית הרכב הוועדה המוניטרית בתום הסבב הראשון של קריאת סעיפי החוק לפני ההצבעות, יחד עם סעיפים אחרים שאין עליהם הסכמה כוללת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיא אסייג
מומלצים