שתף קטע נבחר

מחאה לילית: שלטי הפרדה נגד קווי המהדרין

עשרות צעירים תולים הלילה שלטי מחאה נגד ההפרדה באוטובוסים על תחנות ברחבי הארץ. המטרה: להמחיש כיצד תיראה התחבורה הציבורית בעתיד אם יוכשרו הקווים

עשרות צעירים המתנגדים להפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית בירושלים  מסיירים הלילה בכמה ערים ותולים בתחנות האוטובוס שלטי מחאה היתוליים נגד קווי המהדרין. הפעילים, שבעוד שבועיים יקיימו הפגנה בבירה, קוראים גם לפיטוריו של שר התחבורה ישראל כץ המאפשר את ההפרדה. 

 

במסגרת המבצע הלילי, שכותרתו "תחנה בזמן", מבקשים המשתתפים להמחיש לציבור באמצעות שלטי הכוונה במרכזי הערים כיצד תיראה התחבורה הציבורית בעתיד אם יוכשרו ויורחבו קווי המהדרין. השלטים ניתלים במאות תחנות בירושלים, רעננה, חולון, תל אביב, באר שבע וטבריה.

  

"זוהי תחנת אוטובוס כשרה למהדרין. אי לכך, גברים נכנסים ויושבים מקדימה, נשים והשאר – מאחורה", נכתב במודעות. מתחת לכיתוב מופיע איור ולפיו מקומם של "נשים, שחורים ומיעוטים" הוא בחלק האחורי, וכן "חותמת כשרות" בה צויין כי מדובר בקו כשר - "בהשגחת שר התחבורה ובסיבסוד המדינה". 

 

אחד ממארגני המחאה הסביר: "קווי ההפרדה מתקיימים כיום בערים רבות ובין ערים רבות, ולא רק במרכזים חרדיים. אנו מוחים על התבטאויות השר כץ ועל העלמת עין של אגד מהתופעה הבזויה של נשים שמופנות לחלק האחורי של האוטובוס - לפעמים תוך שימוש באלימות מילולית ופיזית. קווי המהדרין משמשים אוכלוסיה מעורבת ולא רק חרדית, וההפרדה נכפית על כלל הציבור".

  

עוד טען הדובר כי מדי שבוע נוספים קווים חדשים לרשימת מה שהוא מכנה "קווי האפליה". לדבריו, המדיניות בהם נאכפת ביד קשה על ידי נוסעים חרדים תוך העלמת עין מצד הנהגים ולעיתים אף תמיכה שלהם במעשי אלימות. "הוועדה המשרדית שהוקמה ביזמת בג"ץ קבעה חד משמעית כי ההפרדה חייבת להתבטל, ולמרות זאת לא נעשה עדיין דבר בנושא. להפך - שר התחבורה התבטא לא פעם בעד קווי ההפרדה ונחיצותם". 

 

בסוף השבוע הבא יקיים "פורום הארגונים לירושלים חופשית" הפגנת גדולה מול בית ראש הממשלה, בקריאה להתערבות נתניהו בנושא ולפיטורי השר כץ. באירוע ייטלו חלק תנועות וארגונים כמו המרכז לפלורליזם יהודי המוביל את המאבק המשפטי בסוגיה, ירושלמים, חברת מועצת העיר רחל עזריה, אל"ה, התעוררות, רוח חדשה, מרצ, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה וחדו"ש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת האוטובוסים. הלילה
קווי המהדרין
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים