שתף קטע נבחר

בית המשפט לנרקומן הנגמל: רק חשיש זה בסדר

שתי ערכאות משפטיות התירו לתושב נתניה להמשיך לרצות עבודות שירות אם יגביל את תפריט הסמים שלו לחשיש בלבד. בפעם הראשונה הודח מתפקידו כשהגיע "מסטול" לעבודה

לגליזציה לסמים קלים בישראל נראית עדיין רחוקה, אבל מתברר שיש מי שיכול לעשן חשיש - באישור בית המשפט. ע', תושב נתניה בן 45, היה בעברו נרקומן ובמשך 20 שנים צרך סמים קשים, צבר הרשעות פליליות וריצה עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח.

 

רק לאחרונה, לאחר שנהג בזמן פסילה, גזר עליו בית המשפט לתעבורה חצי שנת מאסר שתרוצה בעבודות שירות. בהתאם לנסיבות, הופנה ע' לקבלת חוות דעת מטעם הממונה על עבודות השירות בשב"ס, שבמהלכה נערכה לו בדיקת שתן. עם קבלת התוצאות התברר כי ע' השתמש בסמי חשיש ומריחואנה, ולפיכך הוחזרה ההחלטה לדיון בבית המשפט.

 

בדיון גולל ע' את תלאות חייו וטען כי כיום, לאחר מאמצי גמילה כבירים, הוא נוהג לצרוך סמים "קלים" בלבד. בצעד חריג ותקדימי, אישר לו בית המשפט להמשיך בעבודות השירות - בתנאי שלא ישוב להשתמש בחומרים מסוכנים עוד יותר.

 

כשהוא מלא סיפוק מההחלטה, החל ע' בביצוע עבודות שירות בבית עלמין באחד מיישובי השרון. אלא שעד מהרה הבחינו הממונים עליו כי הגיע לעבודתו "מסטול" - ולעיתים כלל לא הופיע למשמרותיו. לנוכח הדברים, החליטו בשב"ס להפקיע ממנו את עבודות השירות ולהחיל במקומן את עונש המאסר.

 

פרקליטו של ע', עו"ד מירון רוזנטל, עתר בשם מרשו לבית המשפט המחוזי בבקשה לערוך לו שימוע נוסף ולתת לו הזדמנות נוספת. "ציינו את החלטת בית המשפט לתעבורה שקבע כי הוא יוכל להמשיך להשתמש בחשיש אך לא בסמים קשים. בית המשפט קיבל את העתירה והורה לממונה לנהוג לפנים משורת הדין" .

 

בשימוע שהתקיים, הסביר רוזנטל לפני הממונה על עבודות השירות כי ע' מעוניין לסיים את ריצוי עבודות השירות וביקש את התחשבותו. לשמחתו של ע', שיחק לו המזל בשנית - והוחלט, כאמור, לאפשר לו להמשיך בעבודות השירות, תוך שהוזהר כי כל הפרה של התנאים שסוכמו תוביל להפקעתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה כן (אילוסטרציה)
צילום: AFP
עו"ד מירון רוזנטל
מומלצים