שתף קטע נבחר

טורקיה מגנה את ארה"ב: התעלמתם מהעובדות

אחרי השבת השגריר לאנקרה, מגנה רה"מ הטורקי את החלטת הוועדה ליחסי חוץ בבית הנבחרים, המכירה ברצח הארמנים כרצח עם. לדבריו, "ארה"ב מאשימה את טורקיה בפשע שלא עשתה". הנשיא גול: לא נישא באחריות לתוצאות השליליות

מחריף המשבר בין טורקיה לארה"ב. אחרי שאנקרה החליטה להחזיר את השגריר מוושינגטון להתייעצויות, תקף הבוקר (יום ו') ראש הממשלה הטורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, את ארצות הברית ואמר כי הוא מגנה את ההחלטה המכירה ברצח הארמנים כרצח עם.

 

הוועדה ליחסי חוץ בבית הנבחרים קיבלה החלטה המכירה בטבח שביצעו חיילי האימפריה העות'מנית בארמנים במלחמת העולם הראשונה כרצח עם. הוועדה התעלמה מבקשת ממשל אובמה שלא להצביע בנושא - וההחלטה התקבלה על חודו של קול.

 

"טורקיה מבכה ומגנה את ההחלטה", אמר ארדואן. לדבריו, החלטת הוועדה "מאשימה את טורקיה בפשע שלא עשתה". ארדואן הוסיף, כי "תומכי ההחלטה אימצו עמדה שגויה ולא הוגנת, המתעלמת מחילוקי הדעות ומעובדות היסטוריות".

 

נשיא טורקיה, עבדוללה גול, נדרש גם הוא לסוגיה הבוערת ואמר כי "ההחלטה, שבצדה משמעויות פוליטיות, איננה צודקת אל מול ההיסטוריה האנושית. טורקיה לא תישא באחריות לתוצאות השליליות בעקבות ההחלטה הזאת".

 

ארמניה מברכת: מעריכים את ההחלטה

לפי החלטת הוועדה האמריקנית, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נדרש להבטיח שוושינגטון תתייחס במדיניותה באופן רשמי לטבח כאל רצח עם, ולהשתמש במונח זה כשיישא את הנאום השנתי שהוא מקדיש לנושא בחודש אפריל. ההחלטה טעונה אישור נוסף בהצבעה בבית הנבחרים.

 

קבוצות של יוצאי ארמניה בארה"ב דוחפות למהלך כבר עשרות שנים.

בארמניה שמחו כמובן לשמוע על תוצאות ההצבעה בוושינגטון, ואמרו כי מדובר בחיזוק לזכויות האדם בעולם. שר החוץ של ארמניה, אדוארד נלבנדיאן, אמר כי "הממשלה מעריכה את ההחלטה".

 

טורקיה וארמניה חתמו אשתקד על הסכם נורמליזציה אחרי יותר ממאה שנות איבה. הרקע לסכסוך בין השתיים הוא הטבח ההמוני וגירושם של הארמנים בסביבות שנת 1915. טורקיה מכירה בעובדה שארמנים נוצרים רבים נרצחו בידי אנשי האימפריה העות'מנית, אך דוחה את הטענות כי עד מיליון וחצי איש מתו וכי מדובר במימדים של ג'נוסייד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. מגנה את ההחלטה
צילום: רויטרס
גול. "תוצאות שליליות"
צילום: רויטרס
מומלצים