שתף קטע נבחר

יש מתווה, אין קריטריונים: פיצוי לבנייה המוקפאת

רה"מ אישר את מתווה הפיצויים לגורמים שונים שנפגעו מהקפאת הבנייה בהתנחלויות. איך תדע אם אתה זכאי? הקריטריונים יפורסמו בימים הקרובים. הפיצוי הממשלתי לרוכשי הדירות - כ-90 מיליון שקל

הקפיאו אותך? דרוש את הפיצוי המגיע לך. בהמשך להחלטת הקבינט המפורסמת מסוף השנה שעברה, להשעות למשך עשרה חודשים את אישורי הבנייה החדשה בהתנחלויות ביהודה ושומרון, אישר היום (א') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את מתווה הפיצויים לגורמים שונים שנפגעו מההחלטה. עם זאת, טרם הובררו הקריטריונים שלפיהם ייקבע הפיצוי.

 

המתווה הוכן על ידי צוות בראשות מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ובהשתתפות נציגים מקצועיים ממשרדי ראש הממשלה, האוצר, הביטחון והמשפטים.


בנייה מוקפאת באריאל (צילום: עידו ארז)

 

במסגרת המתווה, הוחלט על קביעת קריטריונים אחידים למתן פיצויים בשלושה מסלולים: לרוכשי דירות, לקבלנים בעלי היתרי בנייה, וכן פיצוי מסוים וחד פעמי לרשויות מקומיות שנפגעו מההחלטה. הקריטריונים המפורטים יפורסמו בימים הקרובים, ומתווה הפיצויים יופעל באמצעות הוועדה המקצועית שעל הקמתה הוחלט באותה ישיבת קבינט.

 

ההחלטה הזו אינה דורשת חקיקה או אישורים בפורומים נוספים, ולכן ניתן להפעילה לאלתר. המתווה מייתר הצעות חקיקה פרטיות שהוגשו בנושא, ולכן סיכם מזכיר הממשלה עם חברי הכנסת דני דנון ואורי אריאל למשוך הצעת חוק שהונחה לאחרונה על שולחן ועדת השרים לחקיקה. נתניהו אמר היום שהוא "מברך על ההחלטה הצודקת והאנושית הזו". 

 

כלכלן המרכז למחקר ומידע של הכנסת, אליעזר שוורץ, מעריך כי אומדן העלות התקציבית הממשלתית לפיצוי רוכשי הדירות יסתכם בכ-90 מיליון שקל. הוא מבסס את הערכתו על כ-3,000 תביעות של רוכשים שלא יקבלו בזמן את דירותיהם, לפי חלופת הדיור בשכירות שעולה באזור כ-3,000 שקל בממוצע למשך 10 חודשי ההקפאה.

 

שוורץ ערך את האומדן לפי הזמנת ח"כ דני דנון (ליכוד), שהגיש הצעת חוק לפיצוי נפגעי ההקפאה, ורוכשי הדירות הם רק

חלק מציבור דורשי הפיצויים. הצעת החוק של דנון התייחסה גם לפיצוי נזקי הקבלנים והרשויות המקומיות. מהאוצר נמסר היום כי אומדנים נוספים יהיה ניתן לחשב רק לאחר קביעת הקריטריונים שמהם ייגזרו התביעות הפוטנציאליות והרכבן.

 

האומדן של מרכז המחקר בכנסת לגבי רוכשי הדירות התבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיהם ב-2008 ניתנו ביישובי יהודה ושומרון 2,023 היתרי בניה לדירות מגורים. הכלכלן שוורץ מניח כי מספר ההיתרים שניתנו ב-2009 לא ירד, כך שמספר הרוכשים לא יפחת מ-2,000.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מברך על ההחלטה הצודקת והאנושית". נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים