שתף קטע נבחר

חדש בבניאס: שביל תלוי בקטע שהיה לא-נגיש

אחד המקורות העיקריים של הירדן - וגם אחד האתרים האהובים לטיול - משתדרג עם גשר פלדה ועץ באורך 80 מטר, שמאפשר הליכה בקטע קניוני צר בערוץ הנחל

מתכננים טיול באחד מסופי השבוע האביביים שיבואו עלינו לטובה או בחול המועד פסח? אחד המקומות הידועים והאהובים על המטיילים בצפון התחדש בימים אלה. מדובר בנחל בניאס (נחל חרמון), שמתהדר מעתה בשביל תלוי.

 

רשות הטבע והגנים הכשירה את השביל, שאמור להיחנך רשמית מחר (ב'). השביל החדש תלוי בקניון בזלת במורד הנחל; בהליכה עליו ניתן לראות מקרוב ולהתרשם ממים שוצפים, מצמחיית גדות נחלים ומהסלעים. במקום מתקיימים סיורים מודרכים ופעילות לילדים.


מעכשיו - קרובים יותר לטבע (צילום: רשות הטבע והגנים)

 

נחל בניאס הוא אחד ממקורותיו העיקריים של הירדן, וזורמים בו מים רבים בכל ימות השנה. מדרום למפל הבניאס חצב הנחל ערוץ עמוק ותלול עם קירות ציוריים, נופי זרימה ואשדות מרשימים.

 

הקטע המרשים ביותר של קניון זה היה עד עתה בלתי-נגיש למטיילים. השביל התלוי מאפשר הליכה בקטע קניוני צר בערוץ הנחל. בקטע זה נחשפים קירות בזלת זקופים, שקעים דמויי מערה, צמחיית גדות נחלים ומפלים שוצפים.

 

השביל בנוי פלדה ומרוצף לוחות עץ. אורכו 80 מטר ורוחבו 1.2 מטר. המעקה מתוח מכבלי פלדה. הגשר תלוי במצוק הבזלת המערבי של הנחל, ומעוגן בקורות תמיכה ובעמודים.

 

רשות הטבע והגנים מסרה לקראת חנוכת השביל כי כל עבודות הבנייה נעשו באמצעים מיוחדים, על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בנחל ובסביבתו, וכי והושם דגש על הפרה מועטה ככל הניתן של האיזון הטבעי הקיים באתר - הן במראה הן במהלך הביצוע.

 

ההליכה בשביל התלוי נעשית מדרום לצפון - מול הזרימה. לצורך גישה נוחה לתחילת השביל הוכשר שביל חדש מדרום לתצפית חניון המפל. השביל יורד בין עצי אלון לאורך גושי טרוורטין (נטף נחלים), המהווים פסלי נוף מרשימים.

 

מהרשות נמסר כי בעמידה על הגשר ניתן ליהנות מנקודת תצפית מרשימה לנוף לכיוון מצודת נמרוד, כאשר החרמון מצפון-מזרח, מדרום נשקפים מורדות רמת הגולן ונחל חרמון התחתון הזורם לכיוון עמק החולה.

 

  • לפרטים על הסיורים הקרובים במקום - "כוכבית בטבע", 3639*

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההליכה - מול הזרימה
צילום: רשות הטבע והגנים
מומלצים