שתף קטע נבחר

רותם: מי שנגד חוק הגיור - לא בטוח יגיע לגן עדן

סערה בדיון בוועדת החוקה בתיקון לחוק הגיור. מגיש ההצעה, דוד רותם: "כשאגיע לעולם האמת, אחרי שאעביר את החוק, אנפנף בו - ואקבל גן עדן. מי שיעצור אותו, אני לא יודע מה יקבל". גפני השיב: "אתם חסרי תרבות והורסים את העם". כבל: "בכלל לא רוצה להיות איתכם בעולם הבא"

חילופי דברים קשים בדיון ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת. בפתח הדיון הבוקר (יום ב') ברפורמה בחוק הגיור, שמובילה ישראל ביתנו, הביע יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), את שכנועו העמוק בצדקתו של החוק, והשתלח במתנגדיו העיקריים ממפלגת יהדות התורה: "כשאני אגיע לעולם האמת, אחרי שאעביר את החוק הזה, אנפנף בו - ואקבל גן עדן. מי שיעצור אותו, אני לא יודע מה יקבל".

 

נוסף על היותו יו"ר הוועדה, ח"כ רותם הוא גם מגיש הצעת החוק - שהסעיף המשמעותי ומעורר המחלוקת בה הוא הענקת סמכות גיור לרבני ערים - והוא פועל ללא לאות להביא לאישורו. בתגובה לדבריו צעק לעברו ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שמוביל את ההתנגדות לחוק במתכונתו הנוכחית: "אתם חסרי תרבות והורסים את העם, ועוד קוראים לעצמכם הימין של ישראל". איתן כבל (העבודה) התערב בדיון ואמר לחרדים: "אני בכלל לא רוצה להיות איתכם בעולם הבא".


מהומה בוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

הצעת החוק מצויה כעת בהליכי הכנתה לקריאה ראשונה, לאחר שעברה בקריאה טרומית ביולי האחרון. בכל מקרה, בדיון היום לא מתקיימת הצבעה, בעקבות הפשרה שהושגה ברגע האחרון, לאחר שיהדות התורה הודיעה שלא תתמוך בחוק במתכונתו הנוכחית. בעקבותיה, חזרה בה גם ש"ס מתמיכתה בהצעת החוק. המגעים בין הצדדים נמשכים ברקע לדיון הוועדה, בתיווכו של עו"ד יעקב וינרוט.

 

"כופפו לרבנים את היד"

רותם דיבר בחריפות על מתנגדי החוק ורבניהם: "מסתבר שיהדות התורה היא המפלגה הכי גדולה בכנסת. ידוע שהרב עמאר חתם כבר על ההסכם והרב עובדיה בירך עליו. הם לא סברו שיש בעיות, אבל מסתבר שיש עוד רבנים בישראל שכופפו להם את היד".

 

הוא התייחס לפשרה שהושגה, אך התעקש שהחוק יעבור: "אילו היה לי רוב להעביר אותו, תאמינו לי שהוא כבר היה עובר, אבל אני לא מוכן לסכן את החוק בכך שיפילו לי אותו בקריאה ראשונה.

הודעתי שאני מתכוון להמשיך ולהביא את החוק להצבעה, אך כעת התבקשתי להיעתר, בניסיון להגיע להסכמה, כאשר עו"ד וינרוט ינסה לפשר בין הצדדים". גפני הסביר מדוע נדחתה ההצבעה: "אי אפשר להביא אחד מהנושאים החשובים ביותר עבורנו בחטף. נעשו שינויים דרמטיים". 

  

נציג מפלגת ישראל ביתנו זכה לתמיכה שאינה שגרתית מנציגי מפלגת העבודה וקדימה. "הגיע הזמן שנפסיק להתנהג כמו איראן, שחמישה ח"כים יכופפו את ידה של כל המדינה", אמר ח"כ שלמה מולה (קדימה). "אתם לא היחידים שתקבעו מונופול ותחליטו עלינו".

 

ח"כ כבל הדגיש כי גם במפלגתו תומכים בהצעה: "עולה לי בדמים להגיד מילה טובה על מה שאתה עושה", אמר לרותם, "אבל מפלגת העבודה, לפחות בעניין הזה - תומכת. אני בהחלט מקווה שלך ולמפלגה שלך יהיה את האומץ להשלים את המהלך. נמאס לנו שתכדררו ברחבה כל הזמן ותאיימו לנו. אם אתם מתכוונים, אז בבקשה".


"גם בין סוחרי סוסים יש משא-ומתן ומנסים להגיע להבנות" (צילום: גיל יוחנן)

 

מן העבר השני, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) טען כי מפלגתו הולכה שולל: "אני דואג לרוב העם היהודי שסומכים על גיור כהלכה. החוק הזה יתברר כל כולו כהטעיה וגניבת דעת". מקלב הבהיר כי יהדות התורה לא שותפה במהלך, אף שהתחייבו בפניה בהסכם הקואליציוני: "גם בין סוחרי סוסים יש משא-ומתן ומנסים להגיע להבנות, ואם אין תיאום - זה לא ראוי".

 

"מה שהגיע לקריאה טרומית הוא לא מה שהגיע עכשיו לקריאה ראשונה", הבהיר מקלב. "דיברנו ואמרנו שגם אם נקבל את הגישה של גיור יותר זמין ונגיש בארץ, יש דרך לעשות זאת. אי אפשר שכל רב עיר יוכל להקים לעצמו בית דין לגיור בכל מקום בארץ. לפעמים יהיה רב עם גישה מקלה יותר, וכולם יוכלו להגיע אליו ולהתגייר אצלו - ועוד ללא אפשרות לערער". מקלב הוסיף וקרא לעבר רותם כי הוא "עוכר את דת ישראל".

 

בהמשך הדיון הבהיר גפני כי אם לא ייענו דרישות מפלגתו, והצעת החוק לא תיפתח לדיון - יהדות התורה תפרוש מהקואליציה: "לקדימה יהיה מקום בקואליציה. אנחנו לא נישאר בה".

 

מחר בוועדה - ברית הזוגיות

יש לציין כי בדיון הוועדה הקודם בנושא, בספטמבר, אמר ח"כ גפני כי "הפערים ניתנים לגישור". אולם אמש כבר נשמעו אחרת במפלגה. גורם ביהדות התורה אמר כי "אין סיכוי" שיתמכו בנוסח הנוכחי של החוק, וכי ש"ס שינתה את עמדה בעקבות פנייתם.

"ש"ס וישראל ביתנו קיימו בשבועות האחרונים שיחות בנושא ברית הזוגיות והגיור, סיכמו על 'דיל', ונישלו את יהדות התורה מכל העניין", אמר. "סוכם על דברים שמנוגדים להסכם הקואליציוני, יש המון בעיות".

 

במהלך אותן שיחות, פסק הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, כי ההסכם קביל, אך בעקבות פניות אליו מגורמים שונים, בהם בכירים ביהדות התורה ונציגים ממשרד המשפטים, הוא החליט לחזור בו מהסכמתו בטענה ש"יש בעיות". גורמים בש"ס סיפרו כי יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מסרב בתוקף להכניס שינויים להסכם שנתקבל. "אם הנחו אותו למצוא סולם אידיאולוגי לפרישה, הוא ימצא אותו, זו רק שאלה של זמן", העריכו. 

 

האפשרות למשבר קואליציוני עם המפלגות החרדיות כנראה תמשיך לעמוד על הפרק גם מחר, כשלוועדת החוקה תעלה לדיון - כהכנה לקריאה שנייה ושלישית - הצעת חוק ברית הזוגיות המצומצם (לחסרי דת), שגם אותה מקדמת ישראל ביתנו חרף התנגדות החרדים. במפלגה הבהירו אתמול כי "מבחינתנו זה נושא שייהרג ובל יעבור, במיוחד לאחר שליברמן נתן את מילתו כי החוקים הולכים להתקדם. מילה זו מילה, ונושא הגיור וברית הזוגיות הם נושאים קריטיים לישראל ביתנו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לגן עדן. יו"ר הוועדה ויוזם החוק, דוד רותם
צילום: גיל יוחנן
גפני. "אתם קוראים לעצמכם ימין?"
צילום: גיל יוחנן
צילום: עופר עמרם
"אתם לא תחליטו עלינו". מולה
צילום: עופר עמרם
עולה לו בדמים להגיד מילה טובה על ישראל ביתנו. כבל
צילום: דודי ועקנין
"הטעיה וגניבת דעת". מקלב
מומלצים