שתף קטע נבחר

משתמטת שבה מחו"ל ונעצרה: 'הבטיחו להתחשב'

במשך תשע שנים ניהלה ישראלית שעזבה לארה"ב מו"מ עם צה"ל על תאריך גיוסה. בכל שנה דחתה אותו בטענות שונות, אך כשהגיעה ללשכת הגיוס נעצרה והואשמה באלפי ימי השתמטות. בסביבתה האשימו את צה"ל בהונאה, אך שם לא מתכוונים לוותר. ואיך עברו הדיונים מבית המשפט לבית החולים?

אי הבנה, או מאבק בלתי מתפשר בהשתמטות? הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום בגין לא פחות מ-1,278 ימי היעדרות משירות נגד צעירה בת 27 שהייתה אמורה להתגייס בשנת 2001 ועזבה את הארץ לטובת מגורים בארצות הברית.

 

הצעירה נעצרה בחודש שעבר, מיד לאחר שהגיעה ללשכת הגיוס. היא, מצדה, טענה כי הגיעה למלא את תפקידה בהמשך לסיכום בינה לבין קצין בכיר,  

אך בצה"ל מתעקשים כי הובהר לה כי רק הפרקליטות הצבאית היא זו שתכריע בעניינה, וכי כל שהובטח לה הוא שייעשה מאמץ לבוא לקראתה.

 

במסגרת הגברת המאבק של צה"ל בהשתמטות, מתנהלת בשבועות האחרונים פרשה יוצאת דופן סביב ע', שעזבה את ישראל לפני 9 שנים לטובת השתתפות בתחרויות שחייה ולימודים לתואר ראשון ושני בארצות הברית.

 

בצה"ל לא התרשמו מפועלה הנמרץ מעבר לים והכריזו עליה כמשתמטת גיוס. מכאן ניהלו ע' והצבא מעין משא ומתן: ב-2004 ביקשה הצעירה להסדיר את מעמדה מול שלטונות הצבא, ואלו נעתרו לבקשתה ואישרו לה מועד גיוס חדש - שנקבע לקיץ 2006.

 

אלא שאז, אובחנו בגופה של ע' בעיות רפואיות והיא ביקשה לדחות שוב את גיוסה. גם הפעם הוחלט לבוא לקראתה, והוצא עבורה צו גיוס לקיץ 2007 - תוך שהובטח לה כי לא תיעצר עם נחיתתה בישראל וייתכן כי הצבא יסתפק במיצוי הדין מולה בהליך משמעתי בלבד.

 

מאז חלפה עוד שנה, ו- ע' הציגה מסמכים רפואיים שהעידו כי בעקבות מצבה, היא אינה כשירה לשירות צבאי. בספטמבר 2009 נפגשה ע' בחו"ל עם סגן מפקד יחידת מיטב (האמונה על מנהל הגיוס והבקו"ם), שהעניק לה מכתב ובו קבע כי "אם תתייצב ע' בארץ עד 1 במרס 2010 תבוטל ההשתמטות, היא לא תיעצר ותועבר לשרת במקצוע שנקבע לה במגבלות ביטחון שדה".

 

מהכלא לאשפוז: דיונים סביב מיטת בית החולים

ע', כאמור, הגיעה לפני כשבועיים לארץ והועברה למעצר בכלא 400 שבצריפין. בפרקליטות הצבאית הודיעו כי הם אינם מתכוונים לוותר לה, והחליטו להגיש כתב אישום נגדה על השתמטות החל מקיץ 2006. "גם בכך באנו לקראתה", אמר ל-ynet גורם צבאי. "היו לה מספר הזדמנויות להגיע, אבל בכל פעם היא דחתה אותן בטענות שונות".

 

למרות שהציגה את המסמך שמסר לה נציג צה"ל בחו"ל, אמר הגורם כי אותה הבטחה אינה רלוונטית - שכן חודש לאחר שניתנה, הובהר לה כי את ההחלטה באשר להליכים נגדה תקבל הפרקליטות הצבאית תוך ניסיון להתחשב בה עד כמה שניתן.

 

אך לא כאן באה הפרשה לקצה. ע' הועברה לאשפוז בבית חולים,

והדיון בבקשת התביעה להאריך את מעצרה עד תום ההליכים בעניינה התקיים סביב מיטת חוליה - בנוכחות התובעת, רס"ן לירון אלוש, והשופט רס"ן אחסאן חלבי. בתום הדיון הודיע השופט כי הוא מקבל את עמדת התביעה שלפיה לא קיבלה ע' כל התחייבות שלא תיעצר.

 

בסביבתה של הצעירה הביעו זעם רב על התנהלות צה"ל בפרשה, והאשימו כי אנשיו הונו את ע' והביאו אותה ארצה במרמה תוך הצגתה כשקרנית. הבוקר ייפתח פרק נוסף במאבק בין הצדדים, כאשר סנגוריה של ע', עורכי הדין שלומי ציפורי ושלומי רכבי, יבקשו מבית הדין הצבאי לערעורים בקריה להפוך את ההחלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
נעצרה עם הגעתה ללשכת הגיוס (ארכיון)
צילום: חנן גרינברג
מומלצים