שתף קטע נבחר

אלי ישי: ראשי הרשויות צודקים

לקראת שביתת הרשויות המקומיות אומר שר הפנים ל-ynet: "הרשויות המקומיות הן שק חבטות של הממשלה. רובן הגדול מתנהל נכון ואינו מושחת, אך נמצא בקריסה. אני תומך בדרישתן להגדלת התקציב ל-3 מיליארד שקל, אם כי בהדרגה". ומי אשם? שר הפנים לשעבר, אברהם פורז, ושר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו

"הרשויות המקומיות צודקות" - כך מצהיר הבוקר (ג') שר הפנים, אלי ישי, בראיון ל-ynet על רקע השביתה המתוכננת מחר ברשויות המקומיות. "הרשויות הפכו לשק החבטות של הממשלה. הן נמצאות בקריסה מוחלטת. אני פשוט מרחם עליהן. אנחנו לקראת חג, ורבים מראשי הרשויות חוששים שלא יוכלו לשלם שכר לעובדים. אי אפשר לנהל עיר עם תקציב כמו שיש להן".

 

אתה תומך בשביתה שלהם?

 

"כשר, אני לא יכול לתמוך בשביתות. אני תומך בדרישה שלהם".

 

הם דורשים להגדיל את מענקי האיזון לשלושה מיליארד שקל כבר השנה. אתה תומך בכך? יש לכך תקציב?

 

"אני תומך בדרישה שלהם להגדיל ל-3 מיליארד. זה אפילו לא מספיק. אבל אין לכך תקציב, ולכן צריך לעשות זאת בהדרגה. צריך להעלות כבר עכשיו, ובהרבה, את התקציב, ולהמשיך להעלות אותו בשנים 2012-2010, עד שיגיע לסכום שהם דורשים ולמעלה מכך". 

 

כמה אתה מוכן לתת להם כבר השנה?

 

"אני לא יכול לנהל את המשא ומתן מעל דפי ynet. זה לא הוגן כלפי הצדדים האחרים. אבל אני רוצה שיהיה ברור שאני דורש לדבר אתם, לעזור להם ושאני חושב שהדרישות שלהן הן צודקות".

 

אז מי אשם בכך שעומדת להיות שביתה? האוצר?

 

"לא. שר האוצר, יובל שטייניץ, מעוניין מאוד לעזור לרשויות. הם שובתים בגלל זעם מצטבר, מוצדק, על עוול מתמשך שנעשה להם במשך שנים. אני הייתי שר הפנים עד שנת 2003, ומעולם לא נתתי שיגעו ברשויות. הכל התחיל להידרדר כשאברהם פורז מ'שינוי' התמנה לתפקיד. מהרגע הראשון הוא התייחס אליהם כאל מושחתים. אם הוא אומר להם משפט כמו: לא בחרתם בי, ואני חושב שאתם מושחתים - וזה מה שהוא אמר להם - אז איך אתה מצפה שיתייחס אליהם? מאז היחס אליהם נעשה רע וגזלו להם מיליארדי שקלים ממענקי האיזון. הפכו אותם ליחידת סמך של משרד האוצר. הם לא יכולים לתפקד".

 

מי שיזם את הקיצוץ באותה תקופה לא היה רק שר הפנים פורז אלא בעיקר מי שהיה שר האוצר, והיום הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

"נכון. וגם ראש הממשלה דאז, אריאל שרון".

 

אתה לא חושב שיש הרבה רשויות שלא מתפקדות בגלל ניהול לקוי ואף מושחת?

 

"רוב הרשויות אינן מושחתות. חלקן הגדול מתנהל מצויין. הם שיפרו את תפקודם במידה רבה, והטענה ש'כולם מושחתים' הייתה תמיד עלילה מכוערת. מי שמושחת, יש לנו סמכות מלאה לפזר אותו, ומאז שנכנסתי לתפקידי כבר פיזרתי שלוש מועצות מקומיות במגזר הערבי. אבל גם כשאני ממנה ועדה קרואה במקום המועצה, בא יו"ר הוועדה ואומר שהוא לא יכול לתפקד כי אין לו מספיק כסף. קח את ראש העיר הכי טוב בעולם - אהוד אולמרט, לדוגמא, כפי שתפקד כשהיה ראש עיריית ירושלים - גם הוא לא יכול היה לנהל היום עיר, עם התקציבים שהיו לו".

 

שר הפנים לשעבר, אברהם פורז, מסר בתגובה לדברים: "עדיף היה שיאשים את יצחק גרינבוים (שר הפנים הראשון שכיהן בשנים 1948-1949 - ת.ג). עזבתי את תפקיד שר הפנים בשנת 2004. אלי ישי משמש בתפקיד יותר משנה. אם נושא הרשויות המקומיות היה מעניין אותו, הוא כבר יכל לפתור את הבעיה. אם זה היה חשוב לו כמו שחשובים לו הגיור והגמ"חים, הוא כבר היה מחולל משבר קואליציוני, אבל הרשויות לא באמת מעניינות אותו".

 

עיר הנצח לא תושבת

בתוך כך, הודיעה עיריית ירושלים כי לא תשתתף בשביתה, בשל ביקורו המתוכנן בבירה של סגן שר החוץ, ג'ו ביידן. מעיריית ירושלים נמסר כי העירייה תומכת בלא סייג בשביתה ובמאבק הרשויות.

 

ראשי הרשויות מתכננים להשבית את כל השירותים העירוניים, למעט שירותי החינוך. שירותי הניקיון לא יפעלו והזבל לא יפונה, מחלקות הרווחה ישבתו ולא יינתן שירות לקוחות. הכבאים יפעלו במתכונת שבת ויעסקו בהצלת חיי אדם בלבד. עם זאת, מוקדי 106 ו-107 יפעלו כרגיל. ויש גם "'צ'ופרים" לאזרח הקטן: פקחי החניה לא יפעלו, לא יינתנו דו"חות לעברייני חנייה ולא יגררו רכבים. עדיין לא ברור אם המתנ"סים השייכים לעיריות יפעלו כרגיל או שיושבתו גם הם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי: "הרשויות הפכו לשק חבטות"
צילום: גיל יוחנן
יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "תסכול מוצדק של שנים"
צילום: גל חרמוני
ראש הממשלה, בנימין נתניהו: קיצץ את מענקי האיזון
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
שר הפנים לשעבר, אברהם פורז: "שישי יאשים את יצחק גרינבוים"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים