שתף קטע נבחר

מספידים את בכיר המוסד דוד קמחי: 'גדול מהחיים'

ממלחמת השחרור ועד בשיר ג'ומאייל, מדוקטורט במדעי הרוח ועד איראנגייט, מכס המשנה לראש המוסד, דרך משרד החוץ ועד יוזמת ז'נבה - חייו של דוד (דייב) קמחי שזורים בהיסטוריה שלנו. אתמול הלך לעולמו, בן 82. אחד מחבריו ספד לו: "הוא עשה היסטוריה - וכתב עליה כסופר"

דוד (דייב) קמחי, מהבולטים באנשי הביטחון, הדיפלומטיה והממשל בישראל, הלך לעולמו אתמול (יום ב'), בן 82. בין היתר, שימש קמחי במהלך השנים בתפקידי המשנה לראש המוסד, מנכ"ל משרד החוץ ושגריר מיוחד למדינות מזרח אירופה. "הוא היה איש שפעל תמיד למען בטחון המדינה, הן בפעילותו הבטחונית והן בחתירה לשלום", אמרה ל-ynet אשתו, רות. לדברי אחד מחבריו הקרובים, "היו לו את החיים העשירים ביותר שיכולים להיות. הוא היה ארץ ישראל היפה שכל כך מדברים עליה".

 

קמחי, שמלבד אשתו רות הותיר אחריו גם שלושה ילדים, נולד בלונדון בשנת 1928, בן זקונים לצד שמונה אחים ואחיות. לארץ ישראל עלה ב-1946. לאחר שלחם במלחמת העצמאות ואף נפצע, הצטרף ב-1950 למוסד - שם התקדם לאורך העשורים הבאים עד שהגיע לכס המשנה לראש. סימן לפעילותו שעלתה על כל דמיון נותר בדמותה של צלקת שנחרטה על ראשו, אותה טרח להסתיר כל ימיו בעזרת פאה.

 

ב-1980 הצטרף למשרד החוץ, וכיהן כמנכ"ל המשרד במשך שש שנים. במסגרת תפקידיו היה מעורב בנושאים רבים, מהם חשאיים. כך, בין היתר, פגש מנהיג הפלנגות בשיר ג'ומאייל במהלך מלחמת לבנון הראשונה, ועודד את הקשר עם הנוצרים במדינה. בהמשך שנות ה-80 היה מעורב בפרשת "איראנגייט" ובפרשות חשאיות רבות אחרות. לאחר מכן שימש כשגריר מיוחד למזרח אירופה.


דוד קמחי. "לא מצאת אצלו טיפת התנשאות" (צילום: סקופ 80)

 

בעשורים האחרונים היה קמחי מעורב במגעיים חשאיים עם הפלסטינים, ובין היתר והיה מאדריכלי הסכם ז'נבה. לפני שנתיים אף חתם על עצומה הקוראת לקיים משא-ומתן עקיף עם החמאס. כן קרא לאמץ את יוזמת השלום של הליגה הערבית.

 

לצד כל אלה כתב כמה ספרים על תולדות היישוב והמדינה, אחד מהם יחד עם אחיו, העיתונאי הבריטי ג'ון קמחי. ספר אחר כתב עם העיתונאי דן בבלי. כן כתב ספר על התנועה האפרו-אסייתית, פרי לימודיו בסורבון. במהלך השנים השלים תואר דוקטור במדעי הרוח מבאוניברסיטה העברית.

 

"בגדולה ובצניעות - פשוט ג'נטלמן"

רות קמחי סיפרה ל-ynet שלמרות תפקידיו הרבים והאינטנסיביים, הוא היה איש משפחה למופת ואדם צנוע: "הוא היה אבא ובעל נפלא, אדם נהדר ומעניין. היינו יחד 45 שנה, ואני מרגישה כאילו זה התחיל אתמול. הוא תמיד הקדיש זמן למשפחה ולילדים שהיו מאוד קשורים אליו. למרות כל פועלו, הוא היה אדם צנוע וחבר טוב. כל מי שהכיר אותו היה אהב והעריך אותו. למרות הרזומה המרשים שלו - לא היית מוצא אצלו טיפת התנשאות".

 

על פועלו במשך השנים סיפרה רות כי היה איש של פעולות למען בטחון המדינה ושלומה - בכל המישורים: "הוא התחיל כאיש מוסד מוצלח ביותר, הוא היה מאנשי המבצעים המובילים, וכאשר עבר למשרד החוץ, היה פעיל בכל יוזמות השלום שהיו. כבר ב-67' הוא ראה את הנולד והמליץ להחזיר את השטחים לשליטה ערבית, כל עוד הסיפור טרי". לדבריה, לא הייתה סתירה בין הפעולות השונה של בעלה במשך חייו: "בגלל שהוא היה בעד ביטחון המדינה, הוא היה בעד יוזמות השלום. זו אותה סיבה שבגינה יצא לפעולות".

 

חברו של קמחי, ד"ר לורנס ויינבאום, מנכ"ל המועצה הישראלית ליחסי חוץ - שאותה ייסד קמחי ואף שימש בה כמנכ"ל ונשיא - עבד לידו שנים רבות. היום סיפר ל-ynet כי מעל הכל, אפיינה אותו צניעותו:

 "זה היה משהו מאוד נדיר שמישהו עם הישגים כמו שלו, היה כל כך צנוע. הוא הקרין זאת כלפי כל העובדים, מהזוטר ועד הבכיר ביותר. כך היה נהדר לעבוד איתו. הוא הרשים כל אדם בסביבתו, בגדולה ובצניעות. הוא היה פשוט ג'נטלמן".

 

על חייו המגוונים של קמחי סיפר ויינבאום בהתרגשות: "היו לו את החיים הכי עשירים שיכולים להיות לאדם אחד - פעולות בצבא, פעולות מיוחדות בשירותי המודיעין, ושירות חשוב לא פחות במישור המדיני. הוא נגע בכל כך הרבה זוויות, שבלתי אפשרי לסכם בכמה משפטים את חייו. הוא היה גדול מהחיים, הוא עשה היסטוריה, וכתב עליה כסופר. מדברים הרבה על ישראל היפה, ודוד היה ישראל היפה, פטריוט, חבר ואישיות. קשה לדבר עליו בלשון עבר".

 

דוד קמחי יובא למנוחת עולמים מחר, יום רביעי, בשעה 14:00 בבית העלמין בקיבוץ שפיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החיים העשירים ביותר שיכולים להיות"
צילום: סקופ 80
מומלצים