שתף קטע נבחר

ביידן לנתניהו: נעמוד לצד מי שייקח סיכון לשלום

סגן נשיא ארה"ב נפגש עם ראש הממשלה, הבטיח לפעול למנוע מאיראן נשק גרעיני - והתייחס לשיחות הקרבה העקיפות במבט מפוכח: "זה ודאי לא יסיים את שיחות השלום. נקטתם צעדים משמעותיים, וגם הפלסטינים, חשוב שהשיחות תהיינה ישירות"

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, משבח את נתניהו - אבל גם דורש ויתורים כואבים. "ארה"ב תעמוד תמיד לצד אלה המוכנים ליטול סיכון למען השלום", אמר בצהריים (יום ג') בתום פגישתו עם ראש הממשלה בירושלים. על רקע החידוש הקרוב של השיחות העקיפות עם הפלסטינים, אמר ביידן כי "שיחות הקרבה יתחילו את תהליך השלום, אך בוודאי שלא יסיימו אותו". 


"בר מזל שאתה ידידי". ביידן חותם בספר האורחים (צילום: גיל יוחנן)

 

ביידן פנה לנתניהו והוסיף: "אני שמח על כך שאתם והפלסטינים הסכמתם להתחיל בשיחות עקיפות, ואני מקווה שבעתיד תהיינה שיחות ישירות, לשלום היסטורי שיבטיח שתי מדינות החיות בשלום ובביטחון זו לצד זו. בשנה האחרונה נקטת אדוני ראש הממשלה צעדים משמעותיים, הקפאת הבנייה בהתנחלויות והקלות בחופש התנועה בשטחים. הפלסטינים גם הם עושים מאמצים בתחומי הביטחון והכלכלה. חשוב מאוד לתת קרדיט כשדברים נעשים".

 

עוד לדבריו, "שיתוף הפעולה שלנו הוא במגוון תחומים, אבל אבן הפינה ביחסינו הוא המחוייבות המוחלטת של ארה"ב לביטחון מדינת ישראל. אתה יודע שאין הבדל בין ארה"ב לישראל כשאנו מדברים על ביטחון ישראל. מסיבה זאת, וסיבות נוספות, היה נושא התגרענות איראן נושא מרכזי.

 

"אנו פועלים כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. הם חייבים לעצור דברים נוספים - הפסקת התמיכה בקבוצות טרור. הנשיא אובמה ואני מאמינים שהערבות לביטחון ישראל ושלום כולל במזרח התיכון, יוביל בסופו של דבר ליחסים נורמליים עם כל העולם הערבי".

 

נתניהו: יש שיתוף פעולה גם כשהציבור לא רואה

נתניהו הזכיר את דבריו של הנשיא אובמה על הקשר החזק בין ישראל לארה"ב, שאינו ניתן לניתוק - "גם בנושאים שלא ידועים לציבור". לדבריו, "אנו מעריכים את המאמץ של הנשיא אובמה והאמריקנים להוביל סנקציות קשות נגד איראן. ככל שהן יהיו חזקות וקשות יותר, כך תקטן יכולתם של האיראנים להתקדם ולאיים".

 

בהקשר הפלסטיני אמר נתניהו: "המאמצים מתחילים לשאת פירות. ראשית כל נוודא שאנחנו מגיעים למו"מ הישיר ואני מצפה לעבוד ביחד עם הממשל והנשיא אובמה כדי להגיע לשלום, וגם לוודא שהפלסטינים מכירים בלגיטימיות של ישראל כדי להבטיח את הביטחון לדורות".

 

השניים נועדו תחילה בארבע עיניים, ולאחר מכן בשיתוף הפמליות. בהגיעו לפגישה עם נתניהו, חתם ביידן בספר האורחים של מעון ראש הממשלה. "אתה צודק למחצה בעניין דרכנו המשותפת. ישראל בת מזל שיש לה אותך, ואני בר מזל שאתה חברי", כתב ביידן לנתניהו. "ישראל בת מזל שיש לה אותך, ואני שמח שיש לי אותך כידיד", השיב לו נתניהו.

 

מוקדם יותר הבוקר נפגש ביידן עם נשיא המדינה, שמעון פרס, במשכן הנשיא. בנושא האיראני, הבטיח לו ביידן כי "איראן מבודדת מתמיד". לדברי סגן הנשיא, "איראן מבודדת מתמיד, גם בזירה הפנימית וגם בזירה הבינלאומית. העם האיראני עצמו נוקט בסנקציות מוסריות כלפי המשטר בטהרן".

 

פרס, מצדו, דרש להטיל "סנקציות מוראליות" על איראן, ובין היתר אמר כי סנקציות כאלה צריכות לכלול את סילוקה מהאו"ם: "הסנקציות המוראליות לא פחות חשובות מהכלכליות. אחמדינג'אד לא יכול להיות חבר באו"ם, ומצד שני לקרוא להשמדת ישראל ולתלות אנשים ברחוב. צריך להעמיד אותו במקומו. הוא לא יכול להמשיך ולהסתובב כמו גיבור תרבות".

 

לאחר הפגישה עם נתניהו ייוועד ביידן גם עם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. מאוחר יותר יבקר יחד עם רעייתו בהר הרצל, שם יניחו בני הזוג זרים על קבריהם של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין וחוזה המדינה בנימין זאב הרצל. בערב, יסעדו בני הזוג עם בנימין ושרה נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וביידן בבית ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
"אתה צודק למחצה בעניין דרכנו המשותפת", כתב ביידן בספר האורחים
צילום: גיל יוחנן
ג'יל ביידן ושרה נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים