שתף קטע נבחר

בעת ביקור ביידן: 1,600 דירות אושרו במזרח י-ם

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה את הפקדת התוכנית לבניית יחידות הדיור בשכונת רמת שלמה, שנמצאת מעבר לקו הירוק בצפון-מזרח ירושלים. סגן נשיא ארה"ב דורש ויתורים כואבים מהצדדים, אך במשרד הפנים מתעקשים: העיתוי מקרי

סגן נשיא ארצות-הברית, ג'ו ביידן, הגיע לאזור כדי להניע את התהליך המדיני, אולם במשרד הפנים לא מתרגשים מההצהרות ואישרו היום (ג') תוספת של 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בצפון-מזרח ירושלים, מעבר לקו הירוק. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במשרד הפנים אישרה להפקדה את התוכנית לעיבוי השכונה.

 

שר הפנים, אלי ישי, אישר את ההחלטה שהתקבלה היום, אולם גורמים במשרד הפנים טענו כי מועד האישור מקרי ואינו קשור לביקור סגן הנשיא האמריקני. במשרד הפנים אישרו כי יחידות הדיור המדוברות נמצאות מעבר לקו הירוק. "מדובר בתחום המוניציפאלי של ירושלים, כך שמבחינתנו אין לכך משמעות", אמר ל-ynet גורם בוועדה.

 

במסגרת התוכנית, מוצעת הרחבתה של שכונת רמת שלמה בירושלים לכיוון דרום ומזרח, תוך שדרוג כביש הכניסה הקיים

והוספת כביש גישה נוסף מכיוון מערב. התוכנית כוללת 1,600 יחידות דיור. שטח התוכנית עומד על כ-580 דונם והגודל הממוצע של יחידת דיור הוא 120 מ"ר. לאחר שהתוכנית אושרה להפקדה, יוכל מי שרוצה להגיש התנגדות בתוך 60 יום ואז תדון הוועדה בהן - דבר שיכול לקחת זמן רב.

 

מתכננת המחוז במשרד הפנים, דלית זילבר, אמרה כי "התוכנית משתלבת עם מדיניות משרד הפנים לעבות ולשדרג את שכונות המגורים הוותיקות בירושלים ולהגדיל את היצע יחידות הדיור לאוכלוסיות מגוונות בעיר, תוך העלאת איכות החיים של תושבי ירושלים".

 

ד"ר מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת מרצ, טוען שהבנייה המדוברת היא תהליך נוסף במגמה מתמשכת. "זו שכונה יחסית חדשה שהוקמה לפני עשור, ונבנתה בין שכונת רמות לבין שועפט, על אדמות שהופקעו מהכפר שועפט", הוא אמר ל-ynet. "היום השכונה מאוכלסת בעיקר על-ידי חרדים, ולאחרונה היא 'פעילה' בכל הקשור במניעת בנייה מתושבי שועפט ליד השכונה. לא זו בלבד שהם גזלו אדמה, הם גם לא מפסיקים לעשות ככל שביכולתם על-מנת למנוע מערבים לבנות גם באדמתם הם".

 

בניגוד לעמדת שר הפנים, איש מרצ בעירייה טוען, כי העיתוי לאישור התוכנית אינו

 מקרי. "יש פה יוזמה של שר הפנים, שנועדה לחבל בהודעה שנתניהו הוציא היום לגבי חידוש המשא-ומתן הבלתי ישיר עם הפלסטינים. יש בה גם משום סטירת לחי לממשל האמריקני: ישי יכול היה לחכות יומיים-שלושה אחרי שסגן נשיא ארה"ב ביידן יעזוב את הארץ, אבל במקום להתאפק הוא בחר לעשות זאת דווקא שהוא פה, על מנת לאותת לממשל אובמה שיש כוחות גדולים בארץ שלא יאפשרו לו לקדם שום משא-ומתן לשלום. זו עוד הוכחה שאלי ישי הוא איש שמסכן את השלום וצריך לרסן אותו לפני שיגרום לנזקים בלתי הפיכים למדינה".

 

חגית עופרן מארגון "שלום עכשיו" אמרה: "זהו חלק שהעולם אינו מכיר אותו כמדינת ישראל. ההשתלללות בירושלים מסכנת את כולנו, והממשלה חייבת לנהוג באחריות ולהימנע מפרובוקציות".  מעמותת "עיר עמים" נמסר כי "כל בנייה מעבר לקו הירוק עלולה להתפרש כפרובוקציה ישראלית ומעמידה בסימן שאלה את תום הלב הישראלי ערב פתיחת שיחות הקרבה בין ישראל לפלסטינים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה ענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביידן בישראל
צילום: איציק אדרי דוברות קדימה
מפת האזור
מומלצים