שתף קטע נבחר

נתניהו הציע לפישר להמשיך לכהונה נוספת

ראש הממשלה הציע רשמית לנגיד להמשיך לקדנציה נוספת בתפקידו. לפי ההערכות, האישור הצפוי של חוק בנק ישראל בכנסת בשבוע הבא, יסלול את הדרך להסכמת פישר להמשיך לכהונה שנייה, שתהיה גם האחרונה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע אתמול (ג') לסטנלי פישר באופן רשמי להמשיך לתקופת כהונה נוספת בתפקידו כנגיד בנק ישראל. לפי ההערכות, העברת חוק בנק ישראל בכנסת, הצפויה בשבוע הבא, תיתן את הפתח הרשמי להסכמת פישר להמשיך בתפקידו לכהונה שנייה, שתהיה גם האחרונה.

 

 

תקופת הכהונה הראשונה של הנגיד נמשכה 5 שנים ומסתיימת ב-30 באפריל. המשך הכהונה השנייה של פישר סוכם למעשה בלשכת ראש הממשלה כבר לפני זמן רב וההחלטה לגבי המשך כהונתו של פישר היתה תלויה בו עצמו.

 

פישר התנה את החלטתו להמשיך בתפקיד, בכך שחוק בנק ישראל החדש יעבור בכנסת עד פגרת הפסח. עם זאת, כבר לפני כן היה ידוע בבנק ישראל ובכנסת, כמו גם בלשכת ראש הממשלה, כי פישר ימשיך בתפקידו גם אם אישור החוק יידחה לאחר הפסח, זאת לאחר שהכנסת ובעיקר ועדת הכספים, כבר היו בעיצומו של תהליך החקיקה.

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, אמר אתמול בישיבת הוועדה שעסקה בחוק בנק ישראל, כי ראש הממשלה נתניהו לחץ עליו להביא את החוק לקריאה שנייה ושלישית לפני הפגרה והוא אכן כיוון את לוח הזמנים כך שההצבעות על אישור החוק בוועדה תוכננו למחר אחר הצהריים, והקריאה השנייה והשלישית מתוכננת במליאת הכנסת בראשית השבוע הבא.

 

פשרה סביב פרק השכר

בדיון שנערך אתמול בוועדה, כמעט ופרץ משבר סביב פרק השכר. בשלב מסוים הציע גפני לנגיד לפצל את סעיף השכר מהחוק ולדון בו באופן נפרז לאחר הפסח ובתנאי שיתר סעיפי החוק יאושרו לפני הפגרה.

 

לדברי גפני, פישר דחה את הצעתו על הסף מחשש שהפיצוי יגרום לכך שנושא השכר לא יכלל בחוק אם יתר פרקי החוק החוק יעברו בכנסת. לפיכך לחץ גפני על פשרה שתעוגן בחוק, שמטרתה לקצר כל תהליך של בירור מחלוקת על נושא השכר בין בנק ישראל לאוצר, ולפיה ראש הממשלה הוא המכריע.

 

במסגרת הפשרה, הוצאה מהחוק ההצעה להעביר כל מחלוקת לבירור בועדת שכר מקצועית.

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, עדיין עומד על כך שהסעיף בחוק יסודות התקציב, שמסמיך את הממונה על השכר לפקח על השכר בשרות המדינה, לא יחול על בנק ישראל. עם זאת חזר עיני ואמר כי לא משנה מה ייכתב בחוק, כל זמן שבפועל הוא עצמו יהיה מעורב בכל מחלוקת בנושא השכר.


פורסם לראשונה 09/03/2010 21:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר משה גפני ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים