שתף קטע נבחר

באן גינה הבנייה במזרח ירושלים: פגיעה בשלום

אחרי המבוכה שנגרמה מאישורן של 1,600 יחידות דיור בצפון הבירה, בעוד סגן נשיא ארה"ב מבקר בירושלים, הצטרף גם מזכ"ל האו"ם לגינויים: "ההתנחלויות הן בלתי חוקיות וסותרות את התחייבויות ישראל על פי מפת הדרכים"

לא רק סגן הנשיא ביידן כועס. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה את אישור תכנית משרד הפנים לבנות 1,600 יחידות דיור במזרח ירושלים. כך נאמר בהודעה שהתפרסמה הבוקר (יום ד') במטה האו"ם בניו-יורק.

  

באן קבע כי "ההתנחלויות הן בלתי חוקיות על פי החוק הבינלאומי. יתרה מזאת, פעילות ההתנחלויות סותרת את ההתחייבויות של ישראל על פי מפת הדרכים ופוגעת בתזוזה כלשהי לעבר תהליך שלום".

 

הדברים מטעמו של באן התפרסמו שעות ספורות לאחר שמשרד הפנים הודיע על הפקדת תוכנית לתוספת יחידות דיור רבות בשכונת רמת שלמה שבצפון-מזרח הבירה, מעבר לקו הירוק. הודעת משרד הפנים, בראשות אלי ישי, ניתנה בעיתוי צורם מבחינה מדינית, בעוד סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נמצא בירושלים כדי לקדם את תחילתן של "שיחות הקרבה" בין ישראל והפלסטינים. ל-ynet נודע, כי נתניהו ביקש כמה פעמים מישי לוודא שלא יתרחשו תקריות מביכות שכאלה.

 

גם בסביבתו של שר הביטחון, אהוד ברק, הביעו הבוקר כעס על הדברים.

"הפרסום המיותר שבעיתוי זה מזיק למו"מ עם הפלסטינים, שהוא אינטרס ישראלי חשוב ביותר", אמרו גורמים בסביבתו, אך השר עצמו טרם התייחס פומבית למשבר החדש.

 

כצפוי, קצפו של ביידן יצא מייד לאחר שפורסמה התוכנית החדשה. "אני מגנה את החלטת ממשלת ישראל לקדם את התוכנית לבניית יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים", אמר אמש סגן הנשיא. "תוכן ותזמון ההודעה, בייחוד לקראת פתיחת שיחות הקרבה, הם בדיוק מסוג הצעדים החותרים תחת האמון שאנו זקוקים לו כעת ומנוגדים להלך הרוח בשיחות הבונות שניהלתי בישראל. עלינו לכונן אווירה התומכת בדיוני המשא ומתן ואינה מסבכת אותם".

 

ביידן גם הביע את זעמו באקט דיפלומטי מקביל, כאשר איחר אמש בכשעה וחצי לארוחת הערב שנקבעה לו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו ורעייתו שרה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצטרף לגינוי. באן
צילום: AP
מוקד המתח. רמת שלמה בי-ם
צילום: גיא אסאיג
מומלצים