שתף קטע נבחר

דיון בכנסת: הרשתות "חונקות" את חנויות המכולת

אלי סתוי, בעל מכולת מרחובות, הופיע בפני ועדת הכלכלה ומחה על הפער בין המחירים שגובים ספקים מחנויות קטנות לבין המחירים שמהם נהנות רשתות גדולות. הממונה על ההגבלים העסקיים דחתה את בקשתו לפיקוח על שוק המזון ואמרה: "הרשות לא מתערבת במחירים. גם בעולם יש יתרון לגודל"

"הלקוחות שלי חושבי שאני גנב", התלונן היום (ד') בוועדת הכלכלה, אלי שלום סתוי, בעל מכולת ברחובות. סתוי הוא אחד מאלפי קמעונאים בענף המזון המקופחים בגלל הריכוזיות של רשתות השיווק. האיש הציג פערים ענקיים בין מחירי המוצרים שהוא נדרש לשלם ליצרנים, לבין המחירים שמהם נהנות רשתות המזון הגדולות.

 

הוועדה דנה בהיעדר תחרות הוגנת בענף המזון. יוזם הדיון, ח"כ עמיר פרץ (עבודה), דרש את התערבות הממונה על ההגבלים העסקים כדי למנוע את חיסול אלפי חנויות המכולת, בעיקר ביישובי הפריפריה, הרחוקים מהרשתות. הוא גילה כי לבעלי החנויות כדאי לנצל את מבצעי הרשתות ולרכוש שם את הסחורה במחירים זולים ממה שהם משלמים לספקים.

 

סתוי הדגים את הפערים האבסורדיים: הוא משלם לספק 5.60 שקל על בקבוק קוקה קולה, שברשת השיווק מוכרים בקבוק זהה ב-4.50 שקל; קופסת נס קפה עולה לו 35 שקל לעומת 28 שקל לצרכן ברשת; הפער במחירים מגיע ל-50% בקופסת שוקוליט (12.30 שקל לעומת 8.40 שקל), ול-100% במחירי קופסת תה (31.40 שקל לעומת 15.90 שקל).

 

סתווי הוא גם יו"ר פורום 5,000 חנויות המכולת אשר מנסה לשווא להקים מרכז שיווק מתחרה לרשתות. "זהו מודל עסקי מצויין, אבל הספקים הדומיננטיים השולטים בענף מסרבים לשתף פעולה עם הגוף שיצמצם את הפער במחירי הרכש של העסקים הפרטיים הקטנים כדי לפתוח את השוק לתחרות הוגנת", אומר סתוי.

 

"בפריפריה, ובמיוחד במגזר הערבי, התמונה קטסטרופלית בהשוואה למרכז הארץ. הצרכנים הלא ניידים שתלויים בחנויות הכפריות נאלצים לשלם מחירים כפולים. לכלל הציבור כשל השוק הזה עולה עשרות מיליארדי שקלים של תוספת מחיר מלאכותית לסל המזון. הרגולטור דומה לרועה שפתח את דיר הכבשים (אנחנו) לזאב הטורף (הרשתות)".

 

ח"כ פרץ נעזר בסקר של מרכז המחקר והמידע בכנסת שמצא כי רשתות השיווק שולטות בכשני שלישים מהשוק. "הקרב ביניהן אמנם הוזיל מחירים ושירת את הצרכן הקטן, אבל הפערים המדהימים במחירים של החנויות השכונתיות פוגע בצרכנים העניים ביותר, שלא לדבר על הצרכנים ביישובי הפריפריה שאין בסביבתם רשת זולה".

 

"שאלתי למה העניים לא מעדיפים את הרשתות ואישה אחת ענתה לי: בסופרמרקט אני קונה הרבה, גם מה שלא נחוץ מיד. במכולת בשכונה אני משלמת יותר אבל קונה פחות, רק מה שאני צריכה, כך שגם זה חיסכון. המסקנה שלי: אם כשל השוק יחסל את החנויות הקטנות, הרשתות יעלו מחירים והשכבות החלשות יהיו המפסידים הראשונים והגדולים".

 

הכלכלן דניאל דורון התערב, "השכבות לא חלשות אלא מוחלשות. פתיחת השוק לתחרות אמיתית ומשוחררת מהשלטון של קומץ משפחות שנוגס מחצית מהכנסתן העלובה, תגדיל את כוח הקניה שלהם ותחסל את העוני תוך שנתיים".

 

נציגי הרשתות לא הופיעו לדיון

פרץ מצביע על משחק הכוחות בין הספקים לרשתות שמנצלים את יתרון הגודל במתן תמריצים וביכולת הרשתות לממן פרסומת יקרה. הוא ביקש את התערבות הרגולטורים – הממונה על ההגבלים העסקיים ואחרים – שיבדקו אם ניתן לאכוף תנאי תחרות הוגנים שיבטלו את היתרונות של המסה הקריטית שנוצרה מהריכוזיות בשוק.

 

הרשתות והספקים הגדולים שהוזמנו לדיון – לא הופיעו. נציג התאחדות התעשיינים, גלעד זילברברג, הגדיר עצמו כ"תעשיין קטן" (אופה בייגאלאך). לדבריו הריכוזיות ויתרון הגודל הם חוקי המשחק של הכלכלה החופשית. חנויות המכולת הן בעיניו "חנויות נוחות". לתעשיינים הן שוק חשוב, אבל פערי המחירים אינם כאלה גדולים כמו שהציג אלי סתוי.

 

סתוי התפרץ לדבריו, "הלקוחות עשו ממני גנב ואתה עושה ממני שקרן"?

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) ביקש מזילברברג להציג את המחירים שהוא גובה מרשתות השיווק לעומת המחירים שהוא דורש מחנויות המכולת. "זה סוד מסחרי", אמר וסירב לגלות. סתוי: "אם הפערים לא גדולים, מאיפה צמחו הרווחים הגולמיים של הרשתות שהגיעו ל-28% בשנה"?

 

הממונה על ההגבלים רונית קן דחתה את בקשת ההתערבות שהעלה ח"כ פרץ. "התחרות היא כלי מוכר, אבל הרשות לא מתערבת במחירים. גם בעולם יש יתרון לגודל". מצדה סתוי יכול לבקש היתר להקמת מחסן מרכזי לרכש משותף עבור אלפי חנויות המכולת. הרשות תדון בה לפי החוק, ותוך 90 יום תחליט אם מדובר בהסדר כובל או חוקי.

 

אקוניס הבטיח דיון נוסף בסוגיה. גם הוא בדעה שבגלל הריכוזיות אין מספיק תחרות ויש מקום להתערבות הרגולטור. בדיון הבא הוא יתמקד בהשפעת הריכוזיות וכשל השוק על מחירי המזון בכלל ובפרט המצרכים שבפיקוח אשר גבוהים במידה ניכרת ממחיריהם בשוק האירופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: דלית שחם
הרשתות נהנות ממחירים טובים יותר
צילום: דלית שחם
רונית קן מסרבת להתערב
מומלצים