שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היערכות למהומות בירושלים; מרזל יצעד בסילוואן

  בעקבות מידע על כוונות להפר את הסדר, מתגברת המשטרה את כוחותיה במזרח העיר. הכניסה להר הבית מחר תוגבל. במקביל, אישרה המשטרה לפעילי ימין לקיים צעדה ל"בדיקת בנייה בלתי חוקית" בסילוואן בעוד 10 ימים. תושבים בשכונה: "גם ככה המצב תוסס - זה לא יעבור בקלות, והמשטרה תישא באחריות"

  משטרת ירושלים וכוחות משמר הגבול מתגברים, החל מהערב (יום ה'), את כוחותיהם במזרח ירושלים - הן בעיר העתיקה והן בכפרים. על התגבור הוחלט בעקבות קבלת מידע מודיעיני בדבר כוונות של צעירים להפר את הסדר.

   

  כזכור, בשבוע שעבר התפתחו מהומות במזרח העיר, על רקע הכללת מערת המכפלה באתרי "המורשת הלאומית". השבוע, נראה כי במוקד המתיחות עומדת ההחלטה האחרונה על בניית 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה,

  שגררה שורת גינויים.

   

  כמו תמיד בעיתות מתיחות, הוחלט גם הפעם להגביל את הכניסה לתפילות יום השישי בהר הבית מחר. המשטרה תאפשר את התפילה בהר אך ורק לבעלי תעודות זהות כחולות, בני 50 ומעלה, ולנשים מכל גיל.

   

  "המשטרה פשוט לא נורמלית"

  במקביל, מתפתח במזרח העיר מוקד נוסף שעלול להצית עימותים: משטרת ירושלים אישרה לפעילי הימין איתמר בן-גביר וברוך מרזל, לקיים צעדה בכפר סילוואן שבמזרח העיר, שעמד בשבועות האחרונים במרכז המחלוקת בעיר, על רקע ההתיישבות היהודית בבית יהונתן, ותוכנית העירייה להרוס בתים בשכונה, שהושהתה לעת עתה.

   

  השניים מתכננים לסייר בכפר ב-21 לחודש - בעוד עשרה ימים - יחד עם 70 פעילי ימין נוספים. הבקשה המקורית הייתה לצעוד במסלול שאורכו שני ק"מ, אך המשטרה אישרה צעדה של ק"מ אחד בלבד. מטרת הסיור, לדבריהם, היא לבדוק את הבנייה הבלתי חוקית במקום. "דין המבנים הלא חוקיים של הפלסטינים כדין הבתים שהורסים לנו במאחזים", אמר בן-גביר.


  שכונת אל-בוסתן, מוקד המתיחות בסילוואן (צילום: נועם מושקוביץ)

   

  בשכונה התקשו להאמין שהצעדה אושרה. "המשטרה פשוט לא נורמאלית, המצב גם ככה תוסס בגלל הבתים שהולכים להיהרס", אמר ל-ynet פחרי אבו-דיהאב, תושב השכונה. "ברוך מרזל, ידוע מי הוא ומה הוא מייצג, ואם המשטרה נותנת אישור לבן-אדם קיצוני כזה, שקורא לעשות לנו טרנספר,

  היא תישא באחריות מלאה למה שיקרה. אני חושש מאוד, כי המצב כל כך רגיש עכשיו - וזה לא יעבור בקלות אצל אנשים כאן".

   

  "אני בעד חופש דעה", הוא מוסיף, "אבל לאנשים נורמליים - לא למסיתים למיניהם. או שהמשטרה לא יודעת מה הולך להיות, או שהיא דוחפת אנשים לתהום. היא ממש דוחפת לפיצוץ בכל הכפר".

   

  תושב אחר בשכונה מוסיף: "50 אלף תושבים גרים בסילוואן, לך תשתלט עליהם. במצב כזה צריך לקרב את הלבבות ולא להצית אש. אני לא רוצה שיישפך דם אצל אף אחד מהצדדים".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הר הבית, יום שישי שעבר
  צילום: AP
  בן גביר. "כמו המאחזים שלנו"
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים