שתף קטע נבחר

סקרים בהולנד: המועמד המוביל לממשלה - יהודי

ראש עיריית אמסטרדם, יוב כהן, הודיע על מועמדותו לראשות מפלגת הלייבור וכבר זוכה לתמיכה גבוהה במיוחד. הוא עוקף את מועמד הימין הקיצוני, חירט וילדרס, שזכה עד כה ליתרון

הולנד אוהבת יהודים? המועמד המוביל לראשות ממשלת הולנד הוא ראש עיריית אמסטרדם, יוב כהן - כך עולה משני סקרים שנערכו בסוף השבוע (שבת) במדינה. כהן, יהודי שהתרחק מהדת, הודיע כי הוא מתכוון להתמודד על ראשות מפלגת הלייבור בעקבות פרישתו של מנהיגה, שר האוצר לשעבר ווטר בוס.

 

כלי התקשורת בהולנד חשפו אתמול שני סקרי דעת קהל שלפיהם כהן מוביל עם יותר

 מ-50 אחוזי תמיכה, לעומת שני המועמדים המובילים האחרים - ראש הממשלה, יאן פטר בלקננדה, וראש מפלגת הימין האנטי-מוסלמי, חירט וילדרס.

 

העיתון ההולנדי "דה פולקסקרנט" הציג סקר של מכון דה-הונד שהראה כי ראש העיר אמסטרדם זוכה ל-55 אחוזי תמיכה, בעוד בלקננדה - שעומד בראש מפלגת הנוצרים הדמוקרטים - זכה ל-25 אחוזי תמיכה. וילדרס, שדוגל בהגבלת הגירה, זכה בסקר זה ל-17 אחוזים. 

 

בסקר שערכה תוכנית הטלוויזיה "איין ואנדאח", בו השתתפו 16 אלף בעלי זכות הצבעה, זכה כהן ב-52 אחוזי תמיכה בעוד בלקקננדה ו-וילדרס קיבלו 17 ו-15 אחוזים בהתאם. הבחירות לממשלת הולנד צפויות להיערך ב-9 ביוני.

 

"רב-תרבותיות למען חברה הוגנת"

הסקרים נערכו ברקע פרישתו של מנהיג מפלגת הלייבור, ווטר בוס, שהוביל לקריסת הממשלה בעקבות מחלוקת על הצבת הכוחות ההולנדים באפגניסטן. בוס הודיע כי הוא עוזב את הפוליטיקה כדי לפנות זמן למשפחתו ולילדיו. בעקבות הודעתו, הכריז כהן על מועמדתו והתפטר מראשות העירייה. את מקומו יתפוס בינתיים סגנו, לודויק אשר - גם הוא יהודי.

 

שני הסקרים מספקים תחזית חדשה על התנהלות הבחירות בהולנד. עם זאת, מדובר בתחזית מוגבלת שכן הסקרים בוחנים את מידת התמיכה במועמדים ולא במפלגות - למרות שההצבעה בהולנד נעשית בפתק אחד. מחר יתפרסמו סקרים שיבחנו כמה מושבים צפויה לקבל כל מפלגה מתוך 150 מושבי הפרלמנט.  

 

סקרים קודמים שנערכו במדינה הצביעו על תמיכה גבוהה למפלגתו של וילדרס, מפלגת

 החירות הימנית-קיצונית - אולם לפי הסקר האחרון, מועמדותו של כהן צפויה להעלות את התמיכה במפלגת הלייבור בכשבעה אחוזים.

 

כהן, שנודע בתפיסתו הרב-תרבותית, סייע להפיג את המתיחות ששררה באמסטרדם ב-2004, בעקבות ההתנקשות בקולנוען האנטי-מוסלמי תיאו ואו-גוך. הוא נפגש לא אחת עם מנהיגי הציבור המוסלמי, והצליח למנוע מהומות בבירה לאחר הרצח. בהודעתו אמש אמר כי הוא מתכוון לשתף פעולה עם כל מפלגה שמעוניינת ב"חברה הוגנת". מרבית אחוזי התמיכה בו מגיעים מתומכי מפלגות השמאל - המפלגה הירוקה, המפלגה הסוציאליסטית והמפלגה הסוציאל-ליברלית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ינצח בבחירות? יוב כהן
צילום: איי פי
מומלצים