שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  יצא קצת צדיק

  למרות הדרמטיזציה המוגזמת, המניפולציה והסחטנות הרגשית, תוכניתו החדשה של חיים הכט היא בעלת ערך מוסרי של ממש, ועל כך יש לברך

  ימות המשיח הגיעו ואני נאלצת לומר כמה דברים לזכות "מה אתם הייתם עושים" של חיים הכט, כלומר של ABC, בפורמט קנוי ומגויר לצורך "קלוז אפ על המצפון", כפי שאמר הכט בהברקה בלתי אופיינית כשיצא לבדוק כיצד יגיבו ישראלים בסיטואציות טעונות מבחינה חברתית ומוסרית, כשהם לא יודעים שהסיטואציות מבוימות והמצלמה נסתרת.

   

  אם תרצו, זה צד התפר של הריאליטי: במקום שאנשים יתנהגו כאילו-טבעי בנוכחות מצלמות, כאן הם מתנהגים בהתאם לתפיסת העולם שלהם בהנחה – שמתחילה להיות מופרכת – שאין מצלמות בעולם. ובכן, כיצד יגיבו בולסי פלאפל לילד רעב המחטט בכולבויניקים בשולחנות הסמוכים לשלהם? מה יעשו כשיראו אב מתעלל בבנו המתבגר, בתערובת של אלימות מילולית ופיזית באמצע חנות בגדים? ואיך יתייחסו למצוקתו של תינוק בוכה בתוך מכונית נעולה?

   

  "מה אתם הייתם עושים" מבוססת על ערכי המציצנות, המניפולציה והסחטנות הרגשית המאפיינים יפה כל כך את עוללותיה של הטלויזיה המסחרית כשהיא הוגה עוד מוצר מצליח. אבל לראשונה מזה זמו רב מדי, הנה משהו שיכול לייצר שיחת ברזיה ערכית, או אפילו טוב מזה, שיחה בין הורים לילדים על אופני ההתנהגות הנכונים של מבוגרים בעולם האמיתי, אחרי שמסבירים להם שהסיטואציה מבוימת אבל בהחלט אמינה ואפשרית, וודאי ייתקלו בה במהלך חייהם. בתנאי שיעברו את מחסום הרתיעה מצדקנותו והתחסדותו של הכט, שאינה הכרחית כאן כלל.

   

  אצבעות בצלעות

  המצבים שצולמו בפרק הראשון לא זקוקים לדרמטיזציה נוספת, אבל ההגשה של הכט היא (שוב) הוכחה לכך שגם שפת גוף יכולה להיות דמגוגיה טהורה, וכנראה שהאיש לא ינוח ולא ישקוט עד שאצבעותיו יפרצו מן המסך ויינעצו בצלעותיהם של הצופים רק כדי להעביר את ה"מסר".

   

  הילד הרעב עורר את חמלתם של שני גברים שקנו לו ארוחה, הוסיפו וקנו פלאפל לאחיו וגם נתנו לו קצת כסף: הילד הרעב היה שחקן יפהפה ומכמיר לב, אבל מה הייתם עושים לו היה – במקרה – כעור, שחום עור או מדבר במבטא ערבי מובהק? האב המתעלל היה אדם גדל מידות ונשים שצפו בו לא מיהרו להתערב בסיטואציה. מה לעשות שהן צודקות ובנתוני האלימות הגברתנית בישראל 2010, נשים שפויות לא יכולות למהר ולהתערב – והכט אכן בנה סיטואציה אחרת ובה אם מתעללת שגרמה ל"מצפון" לצאת מהבונקר.

   

  "אתם", אם לא ידעתם, הייתם הכי מוסריים כששמעתם את בכייו של התינוק

  במכונית ומיהרתם לנסות ולסייע וגם לגנות את האם המזניחה כששבה אל הרכב, אבל גם כאן לחצו קצת יותר מדי על הדרמה כשהראו לנו נאום של "צריך רשיון להורות" מפיה של אם מאמצת מוצללת, שאכן זכתה ברשיון כזה.

   

  הצרה הגדולה של "מה אתם הייתם עושים" היא הנסיון שלה להתהדר בסוג של ממלכתיות, או להתחזות למוצר שמתחקה אחר המצפון הישראלי, ואפילו מדרג אותו בעוגה מצוירת כזאת עם אחוזים ופילוח העוברים והשבים המקריים לאלה שסייעו וכאלה שלא, במקום להישאר בתחום שבין הצופה לבין מצפונו-שלו. אבל כש"קשת" משדרת לראשונה מזה זמן רב מוצר שיש בו ערך מוסף – ולו זעיר – באמת שצריך לברך על כך, עם כל ההסתגויות ההכרחיות. גם המשיח, נדמה לי, יירתע מן האצבעות הכי מאיימות על המסך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מה אתם הייתם עושים?". הכט מחנך
  צילום: עודד קרני
  לאתר ההטבות
  מומלצים