שתף קטע נבחר

התמיכה בחן: מקורבים מכחישים, הרבנים שותקים

הרחוב החרדי סער בעקבות מכתב הרבנים למען אליאור חן. העסקנים טענו כי החתימות נלקחו במרמה והבטיחו הכחשה רשמית הבוקר בעיתונות החרדית. "יתד נאמן" - שופר ההנהגה הליטאי אינו מתייחס לפרשה. ואחד מיוזמי המכתב מתעקש בשיחה עם ynet: הרבנים חתמו, בנוכחות המקורבים

היה או לא היה? 48 שעות חלפו מאז קריאת בכירי הרבנים החרדים לתמוך באליאור חן, ומלחמת הגרסאות בין מקורבי הרבנים למגייסי החתימות רק מתחילה: כמה מ"נאמני הבית" של הרב יוסף שלום אלישיב והרב אהרון לייב שטיינמן טענו בסוף השבוע כי חתימותיהם הושגו במרמה, אולם אחד מיוזמי המכתב מתעקש הבוקר בשיחה עם ynet: "בחלק מבתי הרבנים – כולל זה של הרב אלישיב – 'נאמני הבית' הקרובים ביותר היו מעורבים בהחתמה".

 

חתימת הרבנים הבכירים בנושא השנוי במחלוקת עוררה תמיהה ברחוב החרדי, וזמן קצר לאחר פרסומם הגיעו ההכחשות. "המכתב לא היה ולא נברא", צוטט אחד האנשים הקרובים לרב אלישיב באתר "בחדרי חרדים". הוא הוסיף כי ככל הידוע לו "הגרי"ש מעולם לא חתם על מכתב מעין זה… או שזייפו את חתימתו, או שהוציאו את המכתב בדרכי מרמה". לטענתו, המחתימים לא ציינו בפני הרב שמדובר באליאור חן אלא הציגו את העניין כעוד בקשה לתמיכה כלכלית במשפחה שבמצוקה. 

 

עסקן חרדי ידוע המקורב לרב שטיינמן אמר ל-ynet כי "מרן ראש הישיבה מעולם לא חותם למען אדם שנאשם בפלילים אלא רק על קריאות לתת צדקה למשפחות שזקוקות לזה – וכאלה יש עשרות ביום". הוא הבהיר כי במקרה זה הרב לא זוכר כלל שחתם עבור חן או למשפחתו, והדעת נותנת כי הוא הוטעה לחשוב שמדובר במקרה "רגיל".

 

השופר שותק

מקורבי הרבנים הבטיחו הכחשה רשמית מבתי הרבנים הבוקר בעיתונות החרדית, אך שלושת היומונים במגזר כלל אינם מתייחסים לנושא. מי שבולט יותר מכולם בשתיקתו הוא "יתד נאמן" - שופרה של ההנהגה הליטאית - שבמקרים אחרים של חשש להטעיית הציבור מיהר לפרסם הבהרות בשם הרבנים אלישיב ושטיינמן.

  

א', אחד הפעילים למען אליאור חן, אמר כי הוא וחבריו נעזרו במקורבים ובבני משפחה לצורך גיוס החתימות, ואלה אף נשאו ונתנו עם מחברי המסמך על הנוסח המדויק. לדבריו, זו גם הסיבה לכך שבינתיים הם אינם מפרסמים הכחשה רשמית בנושא. 

 

"כל זמן שאין מודעה כזו ב'יתד נאמן' או בפאשקווילים – זה הכל דיבורים", הוסיף, "הם יודעים שאם יהיה דבר כזה הם יעשו מעצמם צחוק". עוד טען כי במקום זאת מנסים המקורבים להביא לגניזת מכתב התמיכה באמצעות הפעלת לחץ כבד על רבני העיר ביתר עילית שימשכו א חתימותיהם ממנו.

 

הדובר העריך כי בבתי הרבנים "נבהלו מעצמם" או פשוט נכנעו ללחץ הציבורי ולכן הם מנסים ליצור מצג שווא לפיו החתימות גויסו במרמה. "הם כנראה לא תיארו לעצמם איזה בלאגן זה יעשה", אמר, "לכן הם בכזו היסטריה".  

 

"תעשיית החתימות אשמה"

גורם נוסף המקורב לנושא הוסיף בסיפוק כי "טוב שפעם אחת עשו לעסקנים את מה שהם נוהגים לעשות תמיד". הוא הסביר כי "תעשיית החתימות בשיטת החצר" גורמת לכך שרבנים בכירים מנוצלים על ידי מקורביהם, ואילו הפעם נוצלו גם המקורבים עצמם.

 

א' דוחה את הטענות כי בפרסום חתימות הרבנים למען אדם החשוד בהתעללות אכזרית ומתמשכת

בילדים יש "חילול ה'", ותהה: "למה לפני שנתיים, כשאחד הרבנים כתב מכתב נגדו ופסק שיש מצווה למסור אותו לרשויות החוק, והכל אחרי ששמע רק צד אחד – למה אז לא אמרו שזה חילול ה'? יוזמי הקריאה שלנו – רבני ביתר עילית - שמעו עשרות עדויות ובסך הכל קוראים לקיים מצוות פידיון שבויים, וכל העולם צועק 'חילול ה'". 

 

על היחס לאליאור חן עצמו אמר: "אני לא אומר שהמעשים שמיוחסים לו לא היו ולא נבראו. רובם אמיתיים, אבל הוא לא זה שאחראי להם. הוא יהודי שנסר נפש להציל משפחה, ופשוט הפילו את זה עליו. אני לא יכול להישבע על זה בתור עד כי לא הייתי שם, אבל אני משוכנע בזה לחלוטין. חקרנו את הנושא באמצעות מומחים. אנחנו לא אנשים שסתם מתרשמים מתמונות ועדויות. אני לא מבין: הוא נמצא בארץ ולא בברזיל. למה הרבנים לא פשוט יורדים אליו לכלא, לחקור אותו ולראות מי הבן-אדם? למה מפקירים אותו?".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלישיב ונאמן ביתו. ידע או לא ידע?
חן. תמיכה מפתיעה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים