שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס ניומן לספרות יוענק לרונית מטלון

  הפרס, בסכום 30 אלף שקל, מוענק למטלון על תרומתה ליצירה העברית. בנימוקים כתבו השופטים: "כתיבתה מביאה קול מבריק, מודע לעצמו, מלומד ומלא חיים"

  הסופרת רונית מטלון היא הזוכה בפרס לספרות עברית ע"ש ישראל וברטה ניומן, המוענק מדי שנה מטעם המחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן. בוועדת הפרס, שערכו הכספי 30 אלף שקלים, ישבו השנה פרופסור רלה קושלסבקי, פרופסור אבידב ליפסקר, פרופסור שמואל רפאל, פרופסור מירי קובובי, ד"ר רחל אלבק-גדרון ונציג הקרן אבישי לוביץ.

   

  בנימוקיהם למתן הפרס המוענק על תרומתה הייחודית של מטלון ליצירה העברית נכתב בין היתר: "בכתיבתה מעניקה רונית מטלון קול מבריק, מודע לעצמו, מלומד ומלא חיים לקהיליית יהודי מצרים הקולוניאלית שעלתה בחלקה לישראל בשנות ה-50 של המאה הקודמת ואיבדה בה את זהותה ואת נכסיה התרבותיים – האירופיים, הים תיכוניים והיהודיים – בתהליך קליטתה האסוני.

   

  "כסופרת ישראלית עכשווית, יוצרת מטלון סיפורת של טקסטואליות עמוקה, הבאה מ'ספרייה מנטאלית' רחבה ורבת מסורות, והיא בוראת יקום בדיוני, שופע ושלם, מעורר אמפתיה, שהוא גם תובעני ומוסרי בריאליזם הבלתי מתפשר שלו. בעודה מספרת את הספור של הישראליות שלה בתוך השפה, אורח החיים, ה'מקום' של קבוצה שלמה, היא משמרת מימד אישי, חופשי, ביקורתי וחקרני, בכל אטום ואטום של הריאליזם הסיפורי שלה ושל כל אחד מהקולות שבו".

   

  פרס ניומן הוא מן הפרסים הספרותיים היוקרתיים בישראל; חתן הפרס הראשון היה הסופר ש"י עגנון והפרס הוענק

  לו מידי נשיא אוניברסיטת ניו יורק. לפני שנים ספורות הועבר הטקס לאוניברסיטת בר אילן, ובין מקבלי הפרס ניתן לציין את לאה גולדברג, אורי צבי גרינברג, חיים הזז, דב סדן, ש. שלום, משה שמיר, אהרון אפלפלד, אמיר גלבוע ודוד שחר.

   

  עד השנה הוענק פרס ניומן על מפעל חיים. מהשנה החליטו התורמים בעצת וועדת הפרס להעניקו לסירוגין שנה אחת על מפעל חיים ולאחריה לסופר צעיר מבטיח. "ההחלטה התקבלה במטרה לאפשר מעורבות בהתפתחותה של הספרות העברית הצומחת לנגד עינינו", אמרו.

   

  מטלון זכתה לאחרונה בפרס ברנשטיין, וכן היתה בין המועמדים הסופיים לפרס ספיר על ספרה "קול צעדינו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שי איגנץ
  מטלון. קול מבריק ומודע לעצמו
  צילום: שי איגנץ
  לאתר ההטבות
  מומלצים