שתף קטע נבחר

הכי מעצבן אותנו כצרכנים: מחירי 9.99

נמאס מהטבות שגורמות לנו להוציא יותר כסף, מחוזים ממוחשבים ומסובכים בחברות הסלולר, מקופאיות שהן גם נשות שיווק וגם מתרימות, והכי נמאס ממחירים כמו 9.99. ואין מועד מתאים יותר מיום הצרכן הבינלאומי כדי להתלונן על כל אלה

יום הצרכן הבינלאומי חל היום, למרות שהוא בטח לא נחגג על-ידי המוני בית ישראל, שהרי הם עסוקים בהכנה למסכת הקניות עבור הפסח.

 

ובכל זאת, כולנו צרכנים, וכולנו מכירים בעיות של צרכנים. לשם כך בדיוק התכנסנו כאן היום, כדי לעמוד על מספר בעיות מציקות שראוי שהמחוקק יפתור, וכמה בעיות מציקות לא פחות, שברור ששום חוק שבעולם לא יחסל.

 

חוזה ממוחשב בחברות הסלולר

אתה עומד לחתום על אחד החוזים החשובים בחייך. זה שקשור במכשיר שאתה קשור אליו יותר מאשר לאמא שלך. הסלולרי. אבל החוזה, מרצד על צג מחשב שרק נציגת השירות רואה אותו. אפשר הצצה? ודאי. יש לך 5 שניות לצפות בבליל אותיות מסנוור על מסך קטן. 1, 2 צא.

 

לא נעים להיות נודניק, הנציגה כבר משתעממת. אתה חותם בחתימה אלקטרונית. איזו חברה משוכללת. היא אפילו מציעה אינטרנט בנייד, למרות שאתה לא צריך את זה בכלל.

 

רק בבית אתה מגלה את גודל האסון שהפלת על העו"ש שלך. מילא, גם אם החוזה היה בנייר לא היית מבין כלום. הוא הרי כתוב בעו"דית עתיקה.

 

מבצעי המסתורין בעלוני רשתות השיווק

כמו שהשמש זורחת, כך תמיד תמצאו בעלון של הסופר/רשת הפארם/בית הכלבו: מבצע של 50% הנחה על שמפו (השמפו השני משניים שתרכשו, כמובן, הרי אין הנחות חינם). כמה עולה השמפו לפני ההנחה? כמה הוא עולה אחריה? לא כתוב.

 

ההנחה הזו תלויה ועומדת באוויר כבלון נושא חידה שפתרונה יתפוצץ לכם בפרצוף רק אם תפקדו את סניף הרשת המדוברת. ואם תפקדו, לא תקנו?

 

הטבה בקושי

המלה הטבה, במשמעותה השיווקית כיום, צריכה להימחק מהלקסיקון הפרסומי. בעיקר משום שהטבה היא לא תמיד לטובה.

 

מי לא סימס את המלה "הטבה" או אחת מבני דודה (מבצע, הנחה, מחיר מיוחד) לחברה סלולרית וקיבל חיוב בסוף החודש על שירות עלום, או זכה מאז לפחות להודעת ספאם אחת? מי לא נרשם בזכות "הטבה" לחדר כושר שעינוי הוא לפקוד אותו?

 

מי מאיתנו לא ראה צרכן בסופר, שבסך הכל רצה לממש הטבה שמעניקה לו 2 קופסאות טונה 1+1, וגילה כי היא מוגבלת לקניה מעל 100 שקל.

 

לחוץ מהתור ומחמקמקותה של ההטבה, מיד הוא חוטף 5 חפיסות מסטיק מצידי הקופה כדי "להשלים את הסכום". למרות שבמחיר חמשת המסטיקים שלעולם לא ילעס, הוא יכול היה לרכוש 3 קופסאות טונה.

 

הנה דבר מה שכונה "הטבה" ונשלח אלי לאחרונה בדואר, במיוחד לחברי מועדון: "קני 3 יוגורט וקבלי את הרביעי חינם". אני לא רוצה להיות חברה במועדון שמקבל אליו כאלה הטבות.

 

ירוק בכאילו

זה רהיט אקולוגי. לא משנה שההובלה שלו במשאית זיהמה את כל גוש דן. הוא אקולוגי. הכותנה שלנו היא אורגנית. לא משנה שהבגד שעשוי ממנה נתפר על-ידי עובד בנגלדשי שמרוויח אגורה ביום. היא אורגנית. 

 

99 ו-95 אגורות

המטרה: שנחשוב שמוצר שעולה 30 שקל, עולה למעשה 29. הנשק: 99 אגורות. איש לא יודה בזה, וגם לא אישה, אבל כולנו יודעים בסתר ליבנו שהמחיר הזה, שמגיע בקומבינציות מתמטיות שונות (אחת הנפוצות היא: 99.99), עובד עלינו כמו קסם. חסכנו שקל! רגע, בעצם לא.

  

הרעה החולה הזאת חלתה עוד יותר מאז ביטול מטבע 5 האגורות. אז נוסף לה אחיה הנפוץ פחות: 95 אגורות, שגם הוא, כמובן, מעוגל על-ידי העוסקים כלפי מעלה.

 

כיצד תילחמו בנגע? אל תשלמו סכומים כאלה במזומן. רק תשלום בכרטיס אשראי מפיח חיים במחירים מתים אלה, ומאפשר לכם באמת לחסוך שקל. כלומר אגורה.

 

כדי שהעתיד לא ישחיר ויטמין לנו מוקשי מחירים כמו 40 שקלים, שהם בעצם 50 שקלים, מאחר שמטבע 10 שקל (יבדל"א) יבוטל ב-2015 לקול תרועת התעשיינים, בקליניקה הצרכנית בקריה האקדמית קריית אונו, קוראים לאסור שימוש במחירי מוצרים בסכומים שאינם ניתנים לגבייה במזומן.

 

"נקיבת סכומים כמו 9.99 שקל נועדה להפעיל על הצרכנים השפעה שיווקית פסולה בשעה שבפועל לא ניתן לשלם סכום שכזה משום שאין בישראל מטבעות בסך של אגורה או 5 אגורות", אומר עו"ד אבינועם מגן, העומד בראשה. והוא צודק. האם זה יעזור לו?

 

כסף במקום זיכוי

למעט מקרים של תשלום באשראי, מה הבעיה להחזיר כסף מזומן במקום זיכוי? למה כיוון שהתחרטתי או מצאתי שמוצר אינו מתאים לי, עלי להיכבל לחנות בשלשלאות הסכום בו רכשתי את מוצר הטעות?

 

ברגע שתהיה חובה כזאת, להחזיר כסף מזומן במקום זיכוי, אז יתכן מאוד שהמחיר 29.99 יעלם מהעולם כמו ציפור הדוֹדוֹ, כי איזו חנות תצא פראיירית ותחזיר 30 שקל, רק כי היא לא יכולה להחזיר 29.99 במזומן?

 

נזיפה, התראה, הוראה במקום קנס

למה אין סנקציות מיידיות על חברות? הטעית - נקנסת, מה הבעיה? הרי זה עובד מצוין בדו"חות חניה. אבל לרוב הן מקבלות רק נזיפות. כי נו באמת, אסור לפגוע בכלכלה הישראלית. רק בצרכן הישראלי.

 

שיטת מצליח

טעות לעולם חוזרת, בעיקר אם את חברה סלולרית. אופס גבינו 8,000 שקל מיותרים מהחשבון שלך. כיוון שגילית את זה, מיד נזכה אותך, וקבלי גם 80 רינגטונים של ליידי גאגא להורדה. את בת 98 ומעדיפה שוברט? לא נורא, זה בחינם.

 

למה שהמדינה לא תערוך הליך בירור שקנס בסופו לכל חברה שנראה כאילו השתמשה בשיטה הזאת? גם חברות טועות בלי כוונת זדון, זה ברור, אבל להן יש במילא עו"ד על ריטיינר שיכול להוכיח את זה בקלות.

 

אם זה יצליח, החברות ימעטו לנקוט בשיטת מצליח. ועד אז, אולי תהיה לעו"ד יותר עבודה ופחות זמן פנוי כדי לאתר חייבים מדומים ולענותם במכתבי אִיומים.

 

אשראי? רק מעל סכום מסוים

היום בו ביטלו את מטבע חמש האגורות הוא היום בו היה ראוי לחייב כל בית עסק לקבל כל סכום כתשלום באשראי. לא רוצה לקנות מסטיק שעולה 3.95 שקלים ב-4 שקלים רק כי בפיצוציה מקבלים אשראי בסכום מעל 30 שקל.

 

שהמוצרים בפיקוח הולכים ונעלמים מהעולם

חלב שמועשר בחיידקים פרוביוטיים, סיבים, וויטמינים - מועשר גם בשקלים. המחלבות לא דואגות לבריאות שלנו, הן דואגות שלא ירוויחו מספיק ממכירת חלב שמחירו מפוקח על-ידי הממשלה.

 

ישראל היא גם מדינה המטילה ביצי זהב בשפע: ביצים רגילות הפכו למצרך יקר המציאות, אבל ביצים מועשרות באומגה 3 יש בכל מדף. למה? כי אפשר להאמיר את המחיר שלהן.

 

שהקופאיות בסופר הן גם מתרימות וגם משווקות של מוצרי קופה

צריך לאסור בחוק על קופאיות בסופר, שעובדות שעות ארוכות עבור שכר לא הולם, לתפקד גם כמשווקות ומתרימות. אלה מקצועות אחרים לגמרי, ולא מוסרי להכריח אישה שבמילא עובדת קשה, לעבוד בשתי עבודות נוספות.

 

האיסור על כך יכול לבוא בחוקי העבודה, אבל גם בחוק הגנת הצרכן, כי כצרכנית לא בא לי לפגוש נשות מכירות עייפות בקופות. ובטח לא בא לי שיבקשו ממני לתרום לילדים חולי סרטן או נשים קשות יום , לומר "תרמתי אתמול, בקופה שלידך" ושכולם בתור יסתכלו עלי כעל שקרנית חסרת לב.

 

שהרשת הזאת שמגלגלת מיליונים פשוט תעלה את השכר שהיא מעניקה לקופאיות שלה, ואז היא לא תצטרך לבקש מאיתנו (!) לתרום עבור נשים קשות יום. ונשים קשות יום יוכלו גם לממן טיפולים לילדים חולי הסרטן שלהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: דלית שחם
כמה עלה השמפו שבמבצע, לפני המבצע?
צילום: דלית שחם
מומלצים