שתף קטע נבחר

70 שנה לחסידות של המדינה

ויז'ניץ, החצר השניה בגודלה בישראל, תקיים בבנייני האומה אירוע ענק לציון 70 שנות פעילות בארץ - הוקרה למנהיגה, זקן האדמו"רים, רבי משה יהושע הגר. עסקן בחסידות: "הרב'ה טיפח את החינוך והוכיח שלא רק הליטאים יודעים ללמוד תורה"

"האגדה מספרת שכשהרב'ה היה צעיר יותר הוא היה עושה מעין 'תחרויות' בלימוד גמרא עם הרב אלישיב. אצלנו בויז'ניץ אומרים שהוא תמיד היה מנצח". האנקדוטה הזו – כמו גם הסיפור על "מבחני הסיכה" שערך האדמו"ר החסידי לתלמידי פוניבז' הליטאית – הפכו את רבי משה יהושע הגר בעיני חסידיו סמל להתמדה בלימוד. "יש רבנים שמצטיינים בהנהגה ויש שביראת שמים", מחדד אחד מעסקני ויז'ניץ בשיחה עם ynet, "אבל המנהיג שלנו הוא גדול בתורה". במבחנים לפוניבז', אגב, היה הרבי נועץ סיכה בכרך אקראי של תלמוד בבלי ומבקש מהתלמידים לדקלם בעל פה את דף הגמרא שאליו היא הגיעה. 

שיר חדש שהולחן לכבוד המאורע

 

"הייתה סטיגמה שחסידים לא יודעים ללמוד, והרב'ה עשה הכל כדי להפריך אותה", מוסיף החסיד, "הוא לימד אותנו שחסידות ותורה הם שני דברים שלא ניתן להפריד ביניהם". המאפיין המובהק הזה של הרבי בן ה-96 – כיום זקן האדמו"רים – הוא הסיבה לכך שאירוע הענק שייערך מחר (ג') בירושלים לציון 70 שנה להקמת מוסדות ויז'ניץ בישראל מתקיים בכלל בשנת ה-66. בחסידות מתייחסים לתאריך מינויו של מנהיגם לראשות הישיבה בגרוסוורדיין (רומניה) כיום הורתה של החצר בארץ. אז החל לעסוק בהרבצת התורה שאיתה הוא כל כך מזוהה, וזה אכן היה לפני 70 שנה, בשנת ת"ש.


חסידי ויז'ניץ בתפילה

  

קרוב ל-5,000 משפחות משתייכות כיום לחסידות ויז'ניץ בישראל – השנייה בגודלה בארץ (אחרי גור). מרכזה הוא בשכונה הבני-ברקית הנקראת על שמה, אך עם השנים נפוצו המעיינות עוד. בין היתר התיישבו חסידים רבים בירושלים, חיפה, רחובות, אלעד, ביתר עלית, מודיעין עלית ובית שמש. האדמו"ר הנוכחי, רבי משה יהושע הגר, משמש כנשיא מועצת גדולי התורה של תנועת אגודת ישראל, ובשנים האחרונות הוא זוכה לנציגות קבועה ברשימת יהדות התורה לכנסת.

  

רשת החינוך של החסידות חנכה באחרונה – כמה סמלי - את המוסד ה-70, ובישיבות, תלמודי התורה, הכוללים, הסמינרים ובתי הספר לבנות שהיא מפעילה מתחנכים למעלה מ-10,000 בנים ובנות. "החינוך היה חשוב לו מאוד ואיפה שהיה דיבר על הנושא", מספר חסיד בויז'ניץ על האדמו"ר, "כשראה אחרי השואה שהחבר'ה הורידו את השטריימלים הוא עשה הכל כדי להחזיר אותם למסלול, וכחלק מזה הקים 'חבורות' ללימוד חסידות גם בישיבות תיכוניות וליטאיות".

 

בלי שישימו לכך לב, מדברים החסידים על מנהיגם בלשון עבר, לאחר שבשנים האחרונות – מפאת גילו ומצבו הבריאותי – הוא אינו מתפקד בכוחות עצמו וממעט להופיע בציבור. את מקומו ממלא בפועל בנו, הרב ישראל הגר, שמסומן על ידי הזרם המרכזי בחסידות כיורשו באדמו"רות וכממשיך דרכו. באירוע החגיגי שיתקיים מחר במרכז הקונגרסים בנייני האומה בירושלים תחת הכותרת "קשר איתן", צפוי להשתתף גם הרב'ה עצמו. 

 

 

 

בשל מגבלת המקום זומנו לחגיגות ה-70 גברים נשואים בלבד ("מרגע שאתה לובש את השטריימל – אתה בפנים") – חסידי ויז'ניץ, בוגרי מוסדותיה, ח"כים חרדים ואישי ציבור. בחדר צדדי יהיו כ-20 נשים מכובדות בחסידות, יהיו שיאמרו פמיניסטיות. על הבמה: כ-300 אדמו"רים, רבנים ומחנכים - כולם תלמידיו המובהקים של האדמו"ר. 

 

בפרק האומנותי תופיע מקהלת חסידי ויז'ניץ, שתארח להופעה מיוחדת את מנהליה המוזיקליים מכל הזמנים, ובמרכזו יצירה שאורכה 15 דקות ושהולחנה במיוחד לקראת האירוע על המילים "ובמקהלות רבבות עמך בית ישראל" - מתוך תפילת שחרית לשבת. חברי המקהלה – עשרות ילדים ומבוגרים – ילוו בתזמורת פילהרמונית המונה בין היתר 20 נגני כינור.

  

"אם הרב שך הצמיח דור שלם של 'מגידי שיעורים' – הרב'ה עשה את זה בזרם החסידי", מסכם אחד העסקנים את ההכנות ל"אירוע ההוקרה לאבא הרוחני שלי", ומוסיף: "אדמו"רים וראשי ישיבות שבכלל לא שייכים לויז'ניץ למדו אצלו, והשטייגען בישיבות היה עושה לו נחת גדול".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האדמו"ר מויזניץ'
הרב ישראל הגר
מומלצים